Gezicht op Onrust. Het is een van de zeer vele eilandjes in de Javazee die gezamenlijk worden aangeduid als Kepu- lauan Seribu (Duizend eilanden) (cot). Harry de Graaf) doeleinden in gebruik geweest. Het was ooit een quaranlaineslation, er was een scheepswerf geves tigd en het is ook gebruikt als gevangeniseiland. Wat mij nog het meest intrigeert is de zeer Hol landse naam. Het is toch wonderlijk dat dit eiland dezelfde naam draagt als het Texelse Onrust. Het heette terecht zo, want onder invloed van wind en water veranderde het voortdurend van vorm en grootte, totdat het in het begin van de oorlog hele maal wegspoelde. Het Indonesische Onrust echter bestaat uit koraal rots en ligt al vele eeuwen onveranderlijk muur vast Het Texelse Onrust was het laatste stukje vader land dat schepelingen zagen als ze naar de oost vertrokken terwijl het Indonesische eilandje hel eerste land was dat ze zagen aan het eind van de reis. Mogelijk heeft dat de naamgeving in de hand gewerkt, vooral als het verhaal dal ik van Kikkert hoorde historisch juist is. Wie zoekt dat eens uit? Harry de Graaf Dit VOC-kanon was een van de historische resten die ik op Onrust aantrof. Heel bijzonder is het niet. Kanonnen uit de Hollandse tijd kom je op veel plaatsen in Indonesië tegen. Op de Banda-eilanden zijn tientallen exemplaren rechtop in de grond gezet en dienen zo als bolder om schepen aan vast te leggen. (coll. Harry de Graaf) Nummer 97 december 2010 Historische Vereniging Texel 9

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 11