Texels zand van Onrust naar Onrust De schrijver bezig met het verzamelen van zandmonsters op Onrust In de Javazee vlakbij Jakarta liggen massa's zand die afkomstig zijn van Texel. Dat hoorde ik meer dan tien jaar geleden van Jacob Kikkert (1904 - 2005) die in de jaren twintig van de vorige eeuw stuurman was op de grote handelsvaart. Hij ver telde dat schepen clie vanaf de rede van Texel leeg naar Indië vertrokken ballast aan boord namen in de vorm van zand dat werd opgeschept van het ei landje Onrust bij de zuidpunt van Texel. Bij aan komst in Indië werd dat zand weer overboord ge zet bij een eilandje dat - toevallig of niet - ook Onrust heette. In de loop der tijd zouden honder den schepen dat hebben gedaan zodat de zeebo dem rond het Indische Onrust uit een dikke laag Texels zand moest bestaan. Hoewel Kikkert me bij dezelfde gelegenheid ook vertelde over het perpe tuum mobile dat hij had uitgevonden, vond ik zijn verhaal over het ballastzand wél aannemelijk en ook wel opwindend. Texelse grond in Indonesië! Terugkerend van mijn jaarlijkse reis naar Papua hang ik altijd een paar dagen rond in Jakarta en omgeving. Twee jaar geleden greep ik clie gelegen heid aan om met een gehuurd bootje naar Onrust te varen om daar bevestiging te vinden van het ver haal van Kikkert. Lopend over hel strand en wa dend door het water nam ik daar monsters zand, hopende dat er Texels' zancl bij zou zitten. Het herkennen daarvan is niet moeilijk. Het hagelwitte zancl van tropische eilandjes bestaat uit koraal- gruis, koolzure kalk oftewel calciumcarbonaal (CaCo3) dat van biologische oorsprong is. Het zand van de Nederlandse kust is iets totaal anders. Dat bestaat grotendeels uil siliciumdioxide (Si02). Je hoeft geen chemicus te zijn om het verschil te zien. En mocht je toch twijfelen, dan doe je een simpel proefje. Als je zoutzuur of een ander sterk zuur op gewoon zand giet, gebeurt er niets, maar doe je dat met koraalzand dan komt koolzuurgas vrij en begint het te bruisen. Terwijl ik bezig was besefte ik al gauw dat ik op Onrust zelf en in het water er vlakbij geen Texels zand zou vinden. Als het er was, zou het op die pere bevaarbare plaatsen moeten liggen. Volgens de Indonesische schipper die me naar het eilandje had gebracht, had ik meer kans op het Engelse Kerkhof, een ondiepte tussen Onrust en een nabu rig ancler eilandje. Ik had daar de tijd, hel materi aal en de ambitie niet voor, maar het zou best een uitdaging kunnen zijn voor een aankomende his toricus die op zoek is naar een onderwerp om op te promoveren. Om te beginnen zal uit archiefon derzoek moeten blijken dat Hollandse schepen in derdaad lange tijd achter elkaar ballastzand bij On rust hebben gedumpt. Mogelijk is daarover iets te vinden in scheepsjournalen. Van het bezoek aan Onrust had ik overigens geen spijt, want het thans onbewoonde eiland ligt be zaaid met historische resten, deels door groen overwoekerd. Op een gegeven moment struikelde ik over een VOC-kanon! Blijkens grote waarschu wingsborden op het strand is het hele eiland - dat ongeveer de oppervlakte heeft van Oosterend - een monument. Je mag niets beschadigen of wegne men. Onrust is in de loop der jaren voor allerlei 8 Historische Vereniging Texel Nummer 97 december 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 10