Foto met een vraag Van loodsenhuisje naar commandeurshuis - Herenstraat 49 in Den Hoorn H E.H.B.O.-ers en zusters/verpleegsters bij elkaar. Deze foto uit ons archief stelt ons nog voor enkele vragen: Wanneer en waar is deze foto genomen? En, hoewel we al vrij veel namen hebben kunnen achterhalen, weten we nog niet alles. Achteraan staan, van links naar rechts: Marrie Barhorst - Nel Westdorp - Hamke Veenbaas - mevrouw van der Zwaag* - Rie Koorn-Simons - Lieve Schouten - Duw Elin - een Roeper - Frans Geense en badmeester van Beek*. Voor: drie onbekende zusters, dan Annie Zijm Sd - Rie Bakker 'van de luitenant' en nog een onbekende. van deze twee willen we ook graag de voornaam weten. We hopen dat u ons kunt helpen. Bel dan even met Ria Schraag: 0222-413753 of Hanna van Eleerwaarden: 0222-312458 of mail naar simon@oudeschild.nl Een paar jaar geleden kwam Maarten 't Hart in contact met één van huidige eigenaressen van het pand aan de Herenstraat 49. Ze wilde wel meer we ten over de geschiedenis van het pand. Wat was er allemaal bekend over de bewoningsgeschiedenis? Maarten en ondergetekenden waren gelijk enthou siast na een bezoek aan het pand. We hepen zo de 18e eeuw binnen. Daar moest wel een leuk artikel over te maken zijn. Maarten kwam al snel met een conceptartikel voor een bewoningsgeschiedenis. Dit vormde de eerste aanzet om de bewonersge schiedenis en andere wetenswaardigheden verder uit te zoeken. Maar er bleek zoveel informatie naar boven te ko men, dat het resultaat niet één artikel maar vier aparte verhalen is geworden. De drie huizen Herenstraat 49, 51 en 53 staan bij veel mensen bekend als loodsenhuisjes aan de Knoppenbuurt. Maar deze benaming is nog niet van zolang geleden. De eerste vermelding die we hebben gevonden is de tekening van J. Smeele in mei 1956. Hij tekende de Bestaande Toestand van Loodsmanshuisje te Den Hoorn (Texel), perceel Herenstraat 49. Van der Vlis is de eerste die deze benaming gebruikt uit de literatuur. In tLant van Texsei'uit 1975 staat bij de foto op pa gina 154 vermeld dat dit loodsenhuisjes zijn. In zijn boek Texel in oude ansichten uit 1982 schrijft Nan Huijsman: 'Links van de straat staan de drie loodsmanswoningen met houten topgevels.Ook in de Texelse informatie voor toeristen, zoals Texel, Beeld van een eiland, wordt gewezen op de loodsenhuis jes aan de Herenstraat. En vrij recent (2004) wordt Herenstraat 49 in Hui zen en bewoners van historisch Den Hoorn beschre ven als een loodshuisje en onderdeel van de Knop penbuurt waar welgestelde loodsschippers woonden. Maar is dat wel waar? Was Herenstraat 49 een loodsenhuisje? Is het bewoond geweest door wel gestelde loodsschippers? Dankzij Miriam Klaassen was bij ons al vrij snel bekend dat er walvisvaarders in dit pand gewoond hadden. Maar er was meer onderzoek nodig om te kijken of er misschien in de periode voor of na de walvisvaarders loodsen in het huis hebben ge woond. Dat onderzoek hield in dat diverse vermel dingen in de literatuur over dit pand nagecheckt werden in archieven in Haarlem, Zaanstad en Am sterdam. Tientallen aktes zijn doorgenomen. Maar ook werden musea en personen benaderd die iets wisten te vertellen over bouw, verven en interieurs. Waarschijnlijk had architect Smeele al een vooruit ziende blik. Heel opvallend is aan de rechterkant naast de titel een spuitende walvis te zien! Alles met elkaar brengt ons tot de conclusie dat Herenstraat 49 vanaf begin 18e eeuw tot nu toe niet bewoond is geweest door een loods! En dus ook niet in het rijtje van loodsenhuisjes hoort! 4 Historische Vereniging Texel Nummer 96, september 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 6