lend binnen met een stuk krant in haar handen. Luusterzei ze, 'ik gaan je nou 'rs wot foorlese wot je meskien nag nooit boord heteen (erslag van 'n évend van de teneelklup'. Ze ging gauw thee zetten, ging doen breeduit achter de tafel zitten en lachte naar Aaf. 'Zelle we don tnaar?' Aaf knikte. 'Piet wos na meester Zondervan weest om 's te hoore welk stik d'r speult zou worre foor 't danse begon. Liefst in 't kemieke. An treurspeule doêne wee niet meer. Déér hèèwe we ons bekomst fon sinds Huib dóód most fóóle oppe planke. Dot zot zó! Os 'n krimmenelige boer most ie dóódslóóge worre deur ientje die wist dot ie puur nag wot in de koes zitte hod. Nou, dot ging an en Huib kwakte achterover met 'n brul dot je d'r koud fon wier'. Tot zover ging alles goed en best, maar... 'Fonwege dot Huib 'n gróóte, lange vent is, kwamme sien biêne tot over de rand fon 't teneel te steeke. Flak foor de voorgevels fon 't pebliek oppe foorste ree, en dot wozze nou krek de notabeele za 'k maar sèège. Hod ie nou maar skóóne koese andeen en sien biêne wot ofpoe- deld, don wos 'r nag niks beurd. Maar dot hod die kukel fergeete en dot wier 'n gedoe op de eerste ree, dot je de speulers geniesse meer hoore kon. Huib wier poestig! Hee kwam overend, zó dóód os ie wos en riep: "t Swéét fon de orreme is sien ereteeke, dot moste die rijke leu maar d'r es beter waardeere'. 'Ja', seit doe Jan Wullem, 'maar mien neus denkt'r aars over'. Je ken begriepe dot 't treurspel meden fon de baan wos. Nag 'n geluk dotte we on 't leste bedrijf bezig wazze. De vollegende keer hèèwe we beter uutkeeke en 'n stik uut- koze weerin de kemiekeling op 't teneel na bèd most. De ongeweeze persoon foor de uutkléédröl wos fonzellef Cor van Knelis, wont die speulde os Vondel. Goster- nokke, wot hèèwe wee 'n lol hod. Doe 't gerdien ophaalt wier en ze de bedstee in de gaa te kreege, begonnen ze ol te verkneukele. Ol gauw wos 't zoveert dot Cor te kooi sow kruupe. D'r zot 'n 4000 kilo vrouwe in de zaal en 'n hééle bol jong goéd. Die begonne mekaar an te vompe en de monne zotte moppe te tappe, dus 't spul wos zogezeid ol wonne foor 't goed en wel op dreef wos. Eerst trok Cor sien jos uut, alles erreg langzaam fonzellef, wont ie ge noot ok fon sien triomf. Deerna wos 't vest on de beurt en sting ie in sien hollefhempie. Mênse nag an toe, wot ginge die vrouwe te keer doe ze Cor sien burgemeesters- buuk over de rand fon sie pilose broek saage puule. Cor zwom in zaligheid. Hee wos bovenetuurlijk kollem, maakte sien stroppie los, don degollege en doe hee puf fend en blazend 't hollefhempie over 't hóófd trolike hod, sting ie in sien borstrok foor 't front. De huusmoeders gierde, hikte en snikte. Se wiere paars en róód en de stoele lrraakte fon 't skudde. Artnie fon Jane d'r knotje wupte op en neer os 'n duveltje uut 'n doosie en doe Cor achter de bedsteedeurtjes ferdween, brakke ze de zaal temet öf! En Aagie fon Piet hod zo'n pien in 't lief fon 't lache, dot se gien óóg meer dicht deen het die nacht'. Aafie zat met glimmende oogjes in bed te lachen. Het leek wel of ze er wat beter uitzag na dit verma kelijke verhaal. Ho, ho, 'k ben nag niet klaar, wont Fjip hod ok nag wot bezonders. Os ien fon de speulsters uut 't raam ldekt, zwaait er opiêne 'n koeiestéért na binnen. 't Orreme méns verskoot fan kleur en doe ze later froeg wot dot foor rare meneuvels waare zei Fjip: 'Dot staat in de tekst' en hee slaat het boekie ope en leest hardop foor: 'staat op - gaat rechts naar het venster - staart door 't raam'. 'Zó Aafje, morrege de rest'. 'Déér hou ik je an'. De dialectgroep houdt vakantie. Dus tot en met de laatste week van september houden we zomerreces. In ons streven om alle dorpen een keer te bezoeken, hebben wij in de maand mei Den Hoorn bezocht. De opkomst was groot en er werd met veel plezier ge luisterd naar de verhalen maar ook enthousiast ver teld over Hoornder zaken zoals de Pinksterskrob" En eer we het goed en wel doorhadden, was het al bij half één. Oosterend wil ook graag dat we komen en kan het bijna niet afwachten. Hanna van Heerwaarden van de dialectgroep heeft een nieuw Tessels woord gehoord: Stuufköel Dat is melkpoeder in een potje voor de koffie. Heeft u misschien ook zulke verhalen in de kast lig gen of ergens misschien op zolder, denk dan aan de dialectclub van onze historische vereniging; wij zul len ze graag met liefde opnemen en bewaren voor het nageslacht. Wij zijn u daar bij voorbaat zeer erkentelijk voor. Gerard Kuip en Simon Dros 36 Historische Vereniging Texel Nummer 96, september 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 38