aan de wand een mangelbord met 2 mangelstok- ken en een strijkbakje met zand om messen te slij pen. Dat mangelbord met strijkstok was de voorlo per van de huidige strijkplank. De voor- en achterkamer In de voorkamer aan de wand 2 spiegels, een rek met 17 Delftse schotels, 5 spoelkommen en een 5- delig kaststel. De kamer werd verwarmd door een schouw waarin turf en (strand)hout gestookt werd. Op de bodem van die schouw lag een liggend ijzeren plaatbord en daarachter stond een gietijzeren plaat. Vóór de stookplaats stond een chassinet, een frame op pootjes met in het frame een gedecoreerde papie ren of textiel bespanning om de vanaf Pasen niet gebruikte stookplaats aan het gezicht te onttrek ken. Later, toen de kachels hun intrede deden op Texel, werden die vanaf enkele dagen vóór Pasen tot 1 november naar zolder of het schuurtje ver bannen. Op de schouwmantel 4 porseleinen en 4 Delftse schotels, 6 porseleinen en 3 Delftse spoelkommen (klapmutsen). Tegen de achterwand van de kamer 2 bedsteden met bonte gordijnen en vallen. Op de lijst boven die bedsteden stonden 12 Delftse schotels en op een bordenlijst boven de deur 4 Delftse schotels. Een kleed voor de glazen suggereert dat er toen 1 raam was. Tegen een muur stond een geschilderd kastje met 4 deuren. Dat was een zogenaamde Assendelftse kast met daarop een Delfts 3-delig kaststel en twee Delftse spoelkom men. In die kast stond porselein en aardewerk, tinnen en koperen gebruiksgoed, koffiemolen, koffie- en theegoed, olie- en azijnstel, 6 metalen vorken, ton deldoos, koperen blakers en tinnen kandelaars. Ook stond er een stelletje van hout: een houten kaststel, gemaakt in de tijd toen porseleinen en Delftste kaststellen voor de toenmalige koper nog te duur waren. Mogelijk dateert dat uit de tijd toen vader Daalder nog geen walvis gevangen had. Het is achter de deur van de Assendelftse kast opgebor gen, terwijl het kort na aanschaf ongetwijfeld bo venop een kast stond. Achter de 4e deur lagen 14 servetten en tafellakens, 6 lakens, 2 peuling- slopen, 12 kussenslopen en wat vrouwenmutsen, hullen en hemden en ander textiel. Aan de wanden hingen 2 spiegels, een Friese hangklok, een Engels schenkblad en een geschilderd blad. (Peulingslo- pen zijn grote kussenslopen, voor een kussen over de gehele breedte van de matras: een peluw) Vervolgens stond er een gladhouten porselein- of glazenkast met het pronkgoed: bovenop 3 porselei nen kommen en erin 180 porseleinen borden, kommen etcetera. -y/ i Een zogenaamde Assendelftse kast. Coii. Zuiderzeemuseum Op de vloer stonden 2 tafels (al dan niet opge klapt), 7 stoelen en een kapstok. In de (nu roze) achterkamer stond een gladhouten kast met daarop een Delfts stel van vijven met een spoelkom. In de kast was textiel opgeborgen: mans- en vrouwenkleding en beddengoed, zoals 23 bedlakens, 13 vrouwenhemden en 24 kussen slopen. Ook stond er een bureau met daarop een 5- delig Japans porseleinen kaststel en een houten ze vendelig kaststel. Achter de deur van het bureau weer kleding en beddengoed. Vervolgens in een ge lakt rechtbankje, een voorloper van het dressoir, weer wat textiel en in een kledingkast 5 herenjas sen, toen imnsrokken genoemd, 3 kassekijntjes (18e eeuwse vrouwenjakken met schootjes), nog wat bovenkleding, een herenhoed en enkele vrou wenhoedjes. Vervolgens was er een bedstee met daarin een bed, een peuling (peluw, kussen over de breedte van een bedstee), een katoenen en 2 wollen dekens, 5 hoofdkussens met slopen, een lendenkussentje, twee beddenlakens, een katoenen en twee wollen dekens. Voor de bedstee hing een paar blauwe bed gordijnen met een val aan een koperen roede en voor de bedstee stond een bedbankje. Onduidelijk is of het groene schoorsteenkleed in een kast lag of voor een (niet gebruikte) schouw hing. Voor het raam hingen twee gordijntjes. Aan de wand een spiegel, 2 beschilderde theeblaadjes en 34 stuks 32 Historische Vereniging Texel Nummer 96, september 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 34