De inboedel van een walvisvaardersdochter en -weduwe in Den Hoorn Pas op 10 december 1800, ruim 2Vi jaar na het overlijden van Trijntje, vond de definitieve boedel scheiding plaats. De totale waarde van de boedel werd vastgesteld op 26.991 gulden, 11 stuivers en 6 penningen. Pieter Dirksz Daalder en Jan Pietersz Knaap kregen de helft, ieder 6.747 gulden. De an dere helft moest door de vijf neven en nichten Blankman en Kwak gedeeld worden. Zij kregen ie der 2.699 gulden. De verrekening geschiedde door verdeling van huis, stukken land, obligaties, het gekochte goud, zilver, de kleding en contant geld. Het huis, de stukken land en veel obligaties gingen naar de Texelaars. De overkanters kregen twee obligaties (van IJsbrand Schoen en Pieter Vermeulen) en contant geld mee. Zeven jaar later, 21 december 1807, kwam ik nog een akte tegen waar de nalatenschap van Simon Maartensz Walig en Trijntje Daalder in voorkwam. De erfgenamen van Simon verklaarden in deze akte dat nu duidelijk was geworden dat de naar Indië vertrokken mede erfgenaam Maarten Blankman in middels al 13 jaar geleden zonder kinderen was overleden! De zaakwaarnemers Hoekstra en Bak ker konden zich vinden in deze verklaring. De overige erfgenamen mochten het aandeel van Maarten Blankman onder hun vieren verdelen. Een heel verhaal over twee generaties walvisvaar ders die gewoond hebben in de Herenstraat 49. Een verhaal vol feiten, maar met evenveel vragen. Over het privé leven is er zo goed als niets bekend. Hoe waren ze in de omgang? Waren het aardige mensen, of juist afstandelijk? Liep Simon Walig met een pruik op door de Herenstraat? Op zolder stond wel een doos met pruiken. Vragen waar je geen antwoord op zult krijgen. Bijzonder in dit verhaal is de rol die het dorp Den Hoorn speelde in het leven van de hoofdrol Inleiding Trijntje Daalder, weduwe van Simon Walig, over leed op 20 april 1798 in haar geboortehuis, nu He renstraat 49 in Den Hoorn. Dezelfde dag verze gelde notaris Jan Star uit Den Burg de kasten in het huis met band en een lakzegel. Alleen de gladhou ten glazenkast kon niet verzegeld worden: die was te glad. Pas op 18 en 19 juni 1798 stelde de notaris een inventaris op van alle bezittingen en schulden. Daaruit komen we onder andere aan de weet hoe spelers. Vrijwel alle acties, van landaankopen tot uitlenen van geld, hadden een relatie met of de re gio of met bewoners van Den Hoorn. De Huisdui- ner Simon Walig was een echte Hoornder gewor den! Ineke Vonk-Uitgeest Bronnen en literatuur Bibliotheek HVT - Doop, trouw en begraafboeken Gemeentearchief Zaanstad (GZ)- Oud notarieel. Noord Hollands Archief (NHA) - Oud notarieel, Register van Transporten en Burgerlijke Stand Texel Stads Archief Amsterdam (SAA)- Oud notarieel, Amsterdamsche Couranten, Archief vd Water schout, Lysten van de Hamburger en Breemer Groenlands-resp. Straat Davisvaarders. J.R. Bruijn, ES. Gaastra en I. Schöffer, Dutch-Asiatic Shipping in the 17th and 18th centuries, 1979 L.J. Daalder, Het geslacht Daalder, 1972 R Dekker, De laatste bloeiperiode van de Neder landse Arctische walvis- en robbenvangst 1761-1775, 1970. P Dekker, De Helderse en Huisduiner bevelhebbers ter walvisvaart in de 18e eeuw, 1973. M.D. Dijt en J.S.M. Dijt, Texelse Geslachten I en 11, 1973. J.R. Leinenga, Arctische walvisvangst in de acht tiende eeuw, 1995. P. Moree, Kikkertje Lief, Brieven van Aagje Luijtsen, 2003. Peter Poortvliet, database walvisvaarders. C.J. Reij, C. Hoogerheide en C.G.J. van Empel, Boerderijenboek1998. Gerret van Santé, Alphabetische Naam-Lyst van alle de Groenlandsche en Straat-Davische Commandeurs, 1770. C.G. Zorgdrageer, Bloeyende Opkomst der Aloude en Hedendaagsche Groenlandsche Visscherij, 1720 Herenstraat 49 in Den Hoorn toen ingedeeld en in gericht was. De gang Als je met de ogen van nu dit huis in 1798 zou be kijken, viel je van de ene verbazing in de andere. Om met de voordeur in huis te vallen: Boven 4 deuren in de gang (voorkamer, achterka mer, keuken, voordeur of kelderdeur?) en op 2 rekken stonden totaal 40 Delftse schotels. Verder Nummer 96, september 2010 Historische Vereniging Texel 31

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 33