Schilderij Jan Mooij uit 1 843 - v.l.n.r. schepen met de spiegels naar voren - voorstellende Croenlandvaart ca. 1 772, 'de Jager' - commandeur Cornelis Maartensz Walig (broer Simon), 'de Croenlandia'- commandeur Simon Maartenz Walig, vanaf 1 774 Klaas Jansz Drijver en de 'Frankendaal'- commandeur Maarten Mooy. Postertje var origineel in New Bedford Whaling Museum, USA Thuis aan Den Hoorn In de periode na 1770 investeerden Simon Walig en Trijntje Daalder het verdiende geld in diverse zaken. Zo leenden ze op 19 juni 1771 (Simon is dan ergens bij Spitsbergen) aan Dirk Gerrits Boon een bedrag van 2800 gulden. De borg bestond uit een huis op Ouden Hoorn en drie stukken land.26 Na het seizoen met de 8 gevangen walvissen werd er geïnvesteerd in stukken land. Op 18 december 1772 wordt van Pieter Jansz Duynker een stuk land, genaamd Joppeland, ge kocht voor vijfhonderd gulden. Het land ten wes ten en ten oosten van dit land was ook al eigen dom van Simon Walig. In februari 1773 kocht Simon van Jan Gerritsz Bakker, Leendert Bakker en Leendert Grauw het land De Geest, 166 roeden. Dit land lag benoorden Den Hoorn. Ten oosten lag het land van de gerefor meerde diaconie en ten westen land van de verko pers. Van dezelfde verkopers werd nog een stuk land ook genaamd De Geest, 400 roeden groot, en ook benoorden Den Hoorn gelegen, gekocht. Dit land grensde ten oosten aan land van de koper en ten westen het land van Dirk Daalder. Hij betaalde respectievelijk 1820 gulden en 1600 gulden voor deze stukken land.27 Tevens leenden ze aan Jacob Jansz List en aan Reijer Cornelisz Dijt ieder 300 gulden. Deze lenin- 26 NHA - 184/6907 27 NHA - 184/6889 gen werden geregistreerd als onderhandse obliga ties.28 Bezoek aan notaris in Amsterdam Op 6 april 1773 om twaalf uur zitten commandeur Simon Maartensz Wilig en Juffrouw Trijntje Klaas Daalder, Egtelieden, wonende aan den Hoorn op Texel, thans sijnde binnen dese Stad'bij notaris Coij- mans in Amsterdam. Daar liet het echtpaar hun testament opmaken. Ze waren inmiddels bijna 20 jaar getrouwd en waren kinderloos. Voor Trijntje en Simon was het vast duidelijk dat ze geen kinderen meer zouden krijgen. In deze akte werd met geen woord gerept over eventuele nog geboren kinderen. Ik kreeg een beetje een akelig gevoel toen ik in de boedelinventaris na het overlijden van Trijntje ont dekte dat er op de zolder van Herenstraat 49 een wieg en een wiegbank stonden. Wat voor verhaal zit hier achter? Is Trijntje wel zwanger geweest en liep dit niet goed af? Of is dit de wieg waar ze zelf in had geslapen? Trijntje en Simon lieten in Amsterdam een testa ment op de langstlevende opmaken. Pas na het overlijden van de langstlevende zou de boedel in tweeën worden gescheiden. Simon zijn erfgenamen 28 Zie boedelinventaris in apart artikel. Nummer 96, september 2010 Historische Vereniging Texel 27

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 29