""P-y hij op 11 mei op de Rede van Texel. Ook in dit ge val heb ik [nog] geen verklaring in de archieven gevonden over deze schade. Het schip was wel te repareren, want in 1742 vertrok Klaas Daalder weer met dit schip naar Spitsbergen. Dit seizoen was ook ronduit slecht voor hem. Hij kwam zon der vangst terug naar huis. Hij was duidelijk naar een andere plek geweest dan zijn broer Dirk. Die had in dit seizoen 5 walvissen gevangen! Het vol gende seizoen, 1743, ging weer beter met 2 gevan gen walvissen. In het jaar daarop, 1744, maakte Klaas op drieënveertigjarige leeftijd zijn laatste reis als commandeur ter walvisvaart. Hij sloot zijn loopbaan af met de super vangst van 9 walvissen. Een mooi voorbeeld van op je hoogtepunt stop pen! Nieuwe kaart van de Noord-Pool uit Zorgdrager's Bloeijende Opkomst Croenlandsche Visscherij, 1728. Collectie Vonk-Uitgeest Klaas Jacobsz Daalder heeft 19 seizoenen op wal vissen gejaagd, waarvan 18 jaar met het schip 'de Vogel Phenix'. In totaal heeft hij, en zijn beman ning natuurlijk, op die reizen 65V2 walvis gevan gen. Een gemiddelde van 3,4 walvis per seizoen. Er is berekend dat een vangst van 3 walvissen per sei zoen rendabel was voor een rederijKlaas Daalder heeft het dus goed gedaan voor de twee Zaanse re ders voor wie hij heeft gevaren.11 Terug naar de Herenstraat 49 Zoals eerder vermeld woonde Klaas Daalder in 1742 alleen met zijn twee kinderen in de Heren straat 49. Er was ogenschijnlijk geen andere vrouw gekomen in het leven van de walvisvaarder. Maar dan laat hij op 11 december 1743, ruim vijfjaar na het overlijden van Marritje, bij notaris Gravius een akte van voogdij opmaken. Hierin verklaarde hij dat zijn vrouw in 1738 was overleden en nalatende drie kinderen. Daarvan was één kind inmiddels overleden. Er worden in deze akte voogden aange steld. Dit waren Dirk Daalder, de broer van Klaas, en Klaas Pietersz Daalder, een neef van Klaas. In deze akte moest Klaas aantonen wat het aandeel van Marritje in de boedel was op het moment van haar overlijden. De voogden gingen akkoord met de verklaring en het legitieme erfdeel werd op 1000 gulden per kind gesteld. Waarom deze akte ruim vijfjaar na het overlijden werd opgemaakt blijkt zes dagen later. Op 17 de cember zat Klaas weer bij notaris Gravius. Ditmaal liet hij een akte van huwelijkse voorwaarden op maken. Notaris Gravius omschrijft de aanwezigen als: 'Claas Daalder, bruijdegom, ende Aefje Simons, bruijt, hebbende beijde voorkinderen en woonende comparanten beijde aan den Hoorn,'12 In deze akte werden vooral de erfdelen van de kin deren van Klaas vastgesteld. Hij bracht 8500 gul den meer in de gezamenlijke boedel dan Aafje. Dit bedrag moest bij zijn overlijden buiten de gemeen schappelijke boedel worden gehouden en aan zijn twee kinderen worden toebedeeld. Daarnaast moest Aafje bij het vooroverlijden van Klaas nog eens 3000 gulden per kind uitbetalen. Aafje zou dan de gezamenlijke boedel houden, maar moest dan wel de kinderen van Klaas tot hun meerderja righeid of een huwelijk verzorgen en opvoeden. Handtekekening Klaas en Aafje 1 743. Foto Ineke Vonk-Uitgeest Aafje Simons Aafje Simons was de weduwe van schipper Dirk Cornelisz Schelvis. In mei 1718 waren ze in de ge reformeerde kerk van Den Hoorn getrouwd. Ze kregen twee dochters, Lijsbeth en Geertje. Deze twee worden in de akte van huwelijkse voorwaar den van 1743 niet genoemd. Je kan dus veronder stellen dat ze meerderjarig zijn en/of dat hun por tie in vaders erfdeel al geregeld of uitbetaald was. Dirk Schelvis was koopvaardijschipper en voer tus- 11 Leinenga, J.R., Arctische walvisangst p. 50 en 113, college L. Hacquebord, Exploitatie van de poolgebieden, 30 sept. 2009. 12 NHA 185/4851 22 Historische Vereniging Texel Nummer 96, september 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 24