Texel op de Kaart Texel staat al heel lang op de kaart, op vele kaarten zelfs en in verschillende gedaantes. Dat laatste heeft te maken met de veranderingen in de wereld, zoals ijstijden en warme periodes, droogvallen en over stromingen op grote en kleine schaal. Die verschillen de gedaantes hebben ook te maken met de ont wikkelingen in het maken van kaarten en het doel van een kaart. Vier eeuwen geleden hadden we natuurlijk nooit zo'n nauwkeurige kaart kunnen maken als nu, maar toen was dat ook niet nodig. Het was een andere wereld en dat kun je op de kaarten teruglezen. Men liep of ging te paard of zeilde. Wat betekent dat er andere afstan den afgelegd worden per uur en per dag en dat reistij den anders berekend worden. Een dag gaans, een morgen maaien leverden toen afmetingen op waarop kaarten gebaseerd worden. Dat betekende ook on nauwkeurigheden of liever niet altijd vergelijkbare kaarten op. Een voorbeeld is, dat hoewel er Texelse roeden bestaan om landgebruik te berekenen, op Texel vaak Rijnlandse roeden gebruikt worden. Dat komt omdat de graven van Holland, grote landbezit ters op Texel, landmeters uit het Rijnland in dienst hadden. Kaarten moeten soms daardoor meer of juist minder gedetailleerd worden. De Historische Vereniging Texel heeft ter gelegenheid van het jubileumjaar 2010 in maart van dit jaar de tentoonstelling Texel op de Kaart ingericht. Daar wa ren in tijd en functie zeer uiteenlopende kaarten te zien. Militaire kaarten uit de 18e en 19e eeuw laten zien hoe belangrijk kaarten voor militaire doeleinden waren en zijn. Waarschijnlijk zijn de eerste kaarten zelfs om die reden gemaakt. Maar in 1552 maakte vermoedelijk Jan van Scorel al een kaart waarop ver schillende landstypes prachtig te zien zijn. Dat soort kaarten zijn ook in kunstzinnig opzicht meesterwer ken. En dan zijn er de ruilverkaveling-kaarten, de wrakkenkaarten, archeologische kaarten, zeekaarten, kaarten voor toeristisch gebruik en nog veel meer. Omdat ze lezen als een soms spannend, maar altijd informatief en meestal mooi boek, hebben we ze in dit blad met tekst en uitleg opgenomen. Alle originele kaarten op de tentoonstelling en in dit blad berusten in Texelse collecties. Marijke Palm Texel, handgetekende kaart 1860 Rond 1552 heeft Jan van Scorel ook al een handge schilderde Kaart van Texel gemaakt, zie blad zijde 13 en verder. Deze kaarten geven wel een in druk, maar zijn als topografische kaart niet be trouwbaar. Wel zijn de landschapslypes goed te herkennen. Nummer 95 juni 2010 Historische Vereniging Texel 7

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 9