5 Naar aanleiding van de ruiming van een aanlal grafmonumenten werd dit jaar een werkgroep "Begraafculluur" opgericht met als eerste doel het inventariseren van cultuurhistorisch belangrijke grafstenen en grafmonumenten. De werkgroep bestaat uit: Jacques Dijt, Piet Bolier, Hans de Ruiter en Maarten 't Hart. Met financiële steun van de Stichting Samen Eén werd een grafmonument voor enkele weeskinderen en twee begeleiders gerealiseerd op de Algemene Begraafplaats te Den Burg. Ons blad verschijnt 4 x per jaar. Daarnaast werd met ingang van maart 2009 besloten als proef in te gaan op een verzoek van de redactie van 'Texel dit weekend' om wekelijks daarin een bijdrage met een historisch tintje te verzorgen. Gezien de enthousiaste reacties op die serie, waarbij het zwaartepunt ligt op de periode na 1950, werd besloten dat de redactie van ons blad die bijdrage voortzet. Door het Hoogheemraadschap Hollands Noorder kwartier werd onze vereniging gevraagd om naar de historische aspecten te kijken bij de planvorming voor de versterking van de Texelse zeedijken. In verband hiermee vertegenwoordigt Jaap Kreeft onze vereniging bij het overleg hierover. Leden van onze vereniging werden benaderd door TELEAC in verband met genealogisch onderzoek naar de familie Krijnen. Te zijner tijd zullen de opnamen opgenomen worden in een nieuwe TELEAC-cursus genealogisch onderzoek. Ineke Vonk van onze vereniging coördineerde samen met Maarten Roeper van het Maritiem en Jutters Museum de Texelse suggesties voor een regionale geschiedeniscanon van de Kop van Noord-Holland en voerde hierover regelmatig overleg met andere betrokkenen bij de vorming van een Noord- Hollandse geschiedeniscanon. Uit het Gijs Oskamfonds werd 250,-- beschikbaar gesteld voor de in 2009 verschenen uitgave van 'De Texelaar, de geschiedenis van een schaap met toekomst' door P. Bakker en 500,— voor de uitgave in 2010 van 'Boerenbouwkunst, 450 jaar boerderijbouw in relatie tot agrarische geschiedenis en wooncultuur' door Wilma Eelman. Door het bestuur werd een reproductiereglement vastgesteld met als doel dat onvervangbaar materiaal in goede staat in onze collectie blijft. De Open Monumentendag op 12 september had als thema: "Op de kaart" (Historische kaarten). Daarbij werd op verzoek van de Gemeente Texel in Den Hoorn een kleine tentoonstelling ingericht door Willem Kikkert in de expositieschuur aan de Naai. Op 18 april bezocht Jacques Dijt de door Pharos en de Rotary georganiseerde bijeenkomst die tot doel had Texelse verenigingen bij te staan bij het verwerven van subsidies, het aantrekken van vrijwilligers e.d.. De Rabofietstocht was op 6 juni. Mary Bakker-Zijm, Jacques Dijt, Neeltje en Kees Hoogerheide fietsten op 6 juni voor onze vereniging bij de Rabo-fietstocht. Jacques Dijt en Mary Bakker-Zijm vertegenwoordig den onze vereniging bij de dodenherdenking op 4 mei in de N-H kerk en op de begraafplaats te Den Burg, bij het afscheid van burgemeester Geldorp, bij een bijeenkomst over archiefbeheer in het gemeentehuis en bij de voorlichtingsavond over de website van de agenda van de Texelse Courant. Tevens waren ze aanwezig bij het jubileumfeest van Rieki van Dijk en bij een bijeenkomst in de biblio theek waarbij mogelijke samenwerkingsvormen besproken werden. Diverse bestuursleden waren aanwezig bij de opening van de tentoonstelling in het kader van het Hudson- jaar in het Maritiem en Juttersmuseum en bij de onthulling van het monument bij de Volmolen op 23 juni, ontworpen door Johan Reydon en Gelein Jansen. In de stuurgroep van het MJM wordt onze vereniging vertegenwoordigd door Cor de Wolf en bij Radio Texel vertegenwoordigt onze voorzitter Jacques Dijt onze vereniging. Wilma Eelman werd door de Gemeente Texel benoemd tol lid van de Gemeentelijke Monumenten commissie, ook neemt ze deel aan de voorbereidin gen voor de Open Monumentendag 2010. De werkgroep voor het jubileumjaar 2010 bestaat uit Jacques Dijt, Mary Bakker-Zijm, Maatje Kikkert- Kuiper en Ineke Vonk-Uitgeesl. Regelmatig bereiken ons telefonisch en per email verzoeken om informatie. Een belangrijke taak voor onze vereniging is het voorzien in deze informatiebehoefte aan Texelaars en mensen die elders in het land wonen. Tenslotte bedanken we alle vrijwilligers voor hun onvermoeide inzet en de leden van onze vereniging voor hun betrokkenheid. Nummer 95, juni 2010 Historische Vereniging Texel

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 7