Jaarverslag over 2009 verleden herleid kunnen worden. Hierdoor neemt de Historische vereniging Texel een voorname plaats in binnen de gemeenschap Texel. Reden waarom de gemeenteraad heeft besloten om als blijk van grote waardering aan de Historische Vereniging Texel, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, de Erepenning van de gemeente Texel toe te kennen". U kunt begrijpen dat wij allen zeer vereerd waren Tijdens de ledenvergadering van 15 april 2009 werd Mary Bakker benoemd tot lid in de orde van Oranje Nassau. Deze onderscheiding ontving ze onder meer in verband met haar enorme inzet voor de historie van Texel en in het bijzonder voor de Historische Vereniging Texel. De dialectgroep komt elke 4e dinsdagmiddag van de maand bijeen. In november kwam deze groep bijeen in de Gollards. Naar aanleiding van de enthousiaste reacties hierop wordt voortaan regelmatig ook in de buitendorpen een bijeenkomst georganiseerd. Op 20 augustus werd het boek "Ruumte skaadt niet" door Gré Dros met tekeningen van Monica Maas gepresenteerd en een expositie van deze tekeningen geopend. Met de verschijning van dit boek, met daarin een selectie van in de loop der tijd door Gré Dros verzorgde stukjes "Tessels Prate" in ons blad, stopte Gré met de samenstelling van Tessels Prate in ons blad. Zij werd van harte bedankt voor haar jarenlange inspanningen! Maar Gré Dros blijft actief voor onze vereniging. Zo nam ze samen met Gerard Kuip namens onze dialectgroep deel aan de regionale dag van het dialect in Hoorn. Iedere maandagmiddag is onze bibliotheek geopend voor genealogisch en ander onderzoek; tevens wordt dan informatie verstrekt. Nieuw materiaal voor onze collecties is van harte welkom. Geard van der Kooi toen ik namens de leden van onze jubilerende vereniging deze erepenning in ontvangst mocht nemen. Zeker gezien het feit, dat dit ereblijk niet dagelijks wordt uitgereikt. Zo ontving voetbal kampioen f.c. Twente niet veel later eenzelfde onderscheiding van de gemeente Enschede, en ik kan u zeggen dat wij ons hier ook kampioenen voelen! Het is een geweldige opsteker voor de vereniging, en het motiveert ons allemaal om met veel inzet op de ingeslagen weg door te gaan. Maar dit was nog niet alles: Wij kregen ook te horen dat wij een waardevolle reproductie van een historische kaart van Texel geschonken krijgen van de gemeente. Deze zal een mooie plaats krijgen in ons onder komen in "Tusse de Banke". Namens de Historische Vereniging zeg ik de gemeente Texel van ganser harte dank voor deze prachtige blijken van waardering. Jacques Dijt, voorzitter. schonk bijvoorbeeld een grote hoeveelheid kopieën van oude documenten betreffende Texel uit diverse archieven elders in Nederland aan onze vereniging. Iedere dinsdag- en donderdagochtend komen de mensen van de foto werkgroepen bijeen om 'nieuwe' oude foto's te documenteren, te beschrijven en te archiveren. Regelmatig ontvangen wij oud en recenter foto materiaal. Wij zijn daar altijd heel blij mee. Zo ontvingen wij een grote hoeveelheid door de kunst schilder Hans Benoist gemaakte foto's, maar ook één enkele foto is zeer welkom! Om uniek materiaal voor de toekomst te bewaren zijn wij enkele jaren geleden begonnen om oude films en video's uit onze collectie te selecteren en over te zetten op digitaal materiaal. De archeologische werkgroep werkt ook wekelijks om scherven en ander archeologisch materiaal te conserveren, te documenteren en te restaureren. De werkgroep Tessels Monument heeft als doel het behoud van Texelse monumenten. De Texelse verzamelaars komen 4 maal per jaar bijeen. De zanggroep zingt één keer in de twee weken in "Tusse de Banke" en trad op 2 november op in het Verpleeghuis. 4 Historische Vereniging Texel Nummer 95, juni 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 6