Het verhaal dat Simon voorlas is een verhaal van Kees Terpstra. Het werd vroeger veel voorgedragen op bruiloften en partijen. Kees vind het best dat wij het nu willen publiceren. Skéépe praatje Ik docht bee me eige, ik snee 'n aardig hoekie öf os ik hier dwors over 't lond gaan. Maar nag gien tien meter fon 't hek of komt déér 'n ram op me of fon: os jee nou niet gauw oplazert, dan Ik mettiên aarsom en op 't hek of, wont in zokke gevöle ken ik nag aardig uut de biêne. 't Skeelde niet veul, maar 'k wos nag krek op tiêd. Os 't hek d'r niet staan hod, wos de ram nag wel effe deurstoove, denk. Maar, boem wos ho en déér sting ie don nag lillek na me de snuuve. Ik sow 'm net 'n lel foor sien horses geeve, staan d'r opiêne twie nonne na me te kieke. Ik hou me eige in en sèèg die meikes gedag. Ze froege me of ik bang wos foor dot béést. "Wel- ninnet", sèèg 'k, "maar os verstandig méns ga je niet met zon béést fechte." Weerom zon béést zó norrepig wos, wowe ze weete. Ik fertel ze dot dut 'n ram wos en die benne om deuze tiêd fon't jaar oltiêd saggerijnig. Of die aar don gien ramme waare. Ik sèèg "néé, dot benne skéépe en die doên je niks." Ze begreepe dot niet zó erreg. Dus lèèg ik uut dot 'n ram 'n monne- tjesskéép is en dot die aare ollegaar vrouwtjes benne. Dot wos ok nag niet hillegaar duidelijk, wont wot zon ram nou bee die skéépe doen most, dot hodde ze nag niet zó derekt in de gaate. Ik begon 't warrem te krigge en dus sèèg ik maar gauw: "Aars krigge de skéépe in 't foorjaar gien lampies!" En doe froege ze: "Wot heb die ram don deer mee fon doen?" D'r zot niks aars op don dot ik wot diéper op de zaak most ingaan. "Kiek", sei ik, "zon ram loopt wot tusse de skéépe te snuffele en os ie denkt dot skeep wil fon 'l foor jaar lampies, don gaat ie d'r op of!" "En dan?" froege ze. "Nou, dan doet ie met zon ongeefstokkie, zon frommeldinkie, wot sééd in dot skéép." Dot sééd inbrenge wos niet hillegaar gesnoope. "Kiek", zég 'k, "os zon skéép d'r zin in heb, houdt ze de stéért omhóóg en deer onder zit 'n doorgeef- luukie; de ram duwt sien ongeefstokkie na binne en geeft zó wot sééd of. Olies is precies pos en mis gaan ken niet." Maar, weer haalde-nie zo gauw dot sééd don fon- daan? Ik sèèg dus, dot ie dot oltiêd 'n zakkie sééd bee 'm heb, kiek maar, déér tussen ze achterpóóte. D'r wos nag wot, dot ongeefstokkie weer of ie dot hod zitte, wont dot hodde ze nag niet siên. Ik sèèg: "Dot klopt, wont dot ding komt uut dot fetiel onder zien buuk. Os dot ding zó maar in de buutelucht zou hange sow 't zommaar befriêse kenne." Of 't sééd nooit opraakte? "Welnunje", sèèg 'k, "hee spaart 'r foor 'n héél jaar op en 't is maar foor 'n week of zes dot-ie 't nódig heb." Of d'r nooit 'n skéép oversleege wier? "Nou déér wos weinig köns op", sei 'k, "wont zon ram krigt 'r nooit genog fan. In vróóger tiêd ging de boer altóós zellef mee, don hod-ie de ram on 'n lange róóp; maar déér het-ie nou gien tiêd meer foor. Zellefs foor zien eige vrouw heppie 't te drok." Fondeer dot die boere ol maar minder kienders krigge, dochte de dames. Ze bleeke toch nag 't ien en 't aar te weete en dus zei ik maar niks meer. Maar ze hodde nag puur wot lol doe se deurliepe. En ik hoorde die iêne nag sèège: "Wot 'n geluk Ur- sula, déér wos ik vroeger temet on zon boer bluuve hange". Simon Dros 32 Historische Vereniging Texel Nummer 95, juni 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 34