ook de huishoudster niet voor de voeten liep. Maar dat pakhuis werd bouwvallig en in 1922 is dat alle maal afgebroken. Er is toen aan de voorkant naast die kamers links van de gang nog een kamer bijge bouwd als slaapkamer en naast de keuken kwam een bijkeuken. Die trap naar boven kwam dus ze ker uit bij de keuken, dat moet wel, ik kan het niet meer voor me zien. En een groot deel bleef lege ruimte; vandaar dat de pomp, die aanvankelijk in het pakhuis stond, toen buiten op een open terrein kwam te staan. Die pomp gaf groenachtig water en werd alleen gekookt gebruikt en voor wasbeurten. Ja, en wat kan ik er nog meer over schrijven? Ik zeide al dat ik de herinnering houd zoals het was. In de huiskamer rechts van de gang en de rieten leuningstoel van grootvader en een antiek laden- kastje dat ik van mijn zuster Barbara overnam in 1939 en dat nu hier bij mij in de woonkamer staat. En verder in de slaapkamer (op het zuiden) zo'n ouderwets eiken ledikant. Dat staat thans in het Texels Museum in Den Burg. Het heeft nog jaren bij een oudere zuster in Delft en later in Zandvoort gestaan, maar toen zij in 1968 in een rusthuis ging heeft mijn jongste zuster, wier eigendom het nog was, het aan het Texels Museum cadeau gedaan. Zo is er meer aan het museum gegeven. Vorig jaar stierf Barbara (die toen 81 was) en die had een schilderij van mijn overgrootmoeder in Texelse klederdracht omstreeks 1820. Ik heb dat ook aan het museum gegeven. En in het Scheepvaartmu seum aan Den Hoorn gaf mijn zuster indertijd kleine modellen van sloepen zoals die bij de wal visvaart gebruikt werden. Mijn betovergrootvader was commandeur bij de walvisvaart en maakte in 1778 o.a. een tocht naar Groenland (Straat Davis). Hij wordt nog vermeld in het boek 't Lant van Tex- sel, pag. 163. En zo zijn er meer dingen o.a. een mooie bewerkte stoof van grootmoeder (ik heb haar nooit gekend, want toen ze stierf was ik twee jaar), die stoof staat hier bij mij. En nu weet ik heus niet meer te schrijven. Mocht u nog iets wil len weten dan moogt u het gerust vragen. Maar mag ik u nu ook iets vragen? Hoe is het met die bedsteden beneden afgelopen? Ze afbreken en bij de kamer trekken was onmogelijk want onder de bedsteden was een kelder waarin je kon komen vanuit de gang als je een luikje in de muur boven de vloer optilde. Dan kon je langs een trapje afda len. Die kelder werd nooit gebruikt wantje moest eerst de gangloper opnemen, want er moest ook nog een luik in de vloer opgetild worden. Eén keer hebben mijn broers en ik dat gedaan en mijn broer daalde af in de kelder en nadat ik alles dicht had gemaakt en de loper weer goed lag riep mijn broer van uit de kelder: "Dieuw, kom je even"? De huis- Nummer 95, juni 2010 Historische Vereniging Texel 29

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 31