Warmoesstraat 70 voor de verbouwing van 1 922. Bij de tegen het huis aangebouwde stolpschuur was aan de straatkant een houten buitenwand tegen de stijlen van het vierkant aangebracht. stond het gevorderd is geweest voor de weduwe Wijngaarden met haar gezin, wier huis buiten Den Burg door een VI was vernield. En met de beschie ting van Den Burg in april 1945 zijn er door de Duitsers Russen (die er in gevlucht waren) in ver moord. Ik heb dat altijd een heel nare herinnering gevonden. Hoewel ik na 1939 (toen zij het ver kocht) er nooit meer in ben geweest. Ik wil de her innering bewaren zoals het vroeger was. U schrijft dat u kon nagaan dat er vaker verbouwd is. Wat er na 1939 verbouwd is weet ik natuurlijk niet. Wel weet ik de grote verbouwing in 1922. Vroeger was het huis namelijk zo: Als je door de voordeur binnenkwam was er in de gang rechts een deur naar de voorkamer met een raam op het noorden en van uit die kamer met een glazen deur ertussen kwam je in de tweede kamer met een raam op het zuiden. En dat was de slaap kamer met twee bedsteden. (Heerlijk sliep je er in!) En links van de gang was één kamer en daar achter een keuken met in de wand een luikje om water uit de regenbak te halen als het weer te slecht was om dat buiten te doen. En vanuit die kamer links en vanuit de keuken kwam je in een groot pakhuis en vanuit dat pakhuis in een stal waar twee koeien en een paard konden staan. Ze hebben er nooit gestaan bij mijn grootvader, maar ik vond het interessant en er was een deur vanuit de stal om het vee naar buiten te laten. En daar ik in Haarlem in een nieuw huis woonde vond ik dat alles prachtig toen ik er voor het eerst kwam (10 jaar oud). En vanuit dat pakhuis ging je met een trap, met aan één kant een leuning, naar boven waar een kamertje was voor de huishoudster en nog een slaapkamer met ook twee bedsteden. Die waren onder het schuine dak en als je dus wat te ver naar achteren lag, dan kon je bij het overeind komen je hoofd stoten. Gek dat zulke dingen je zo bij blijven. En boven dat pakhuis en die stal waren zolders, diverse zolders. Op één ervan heeft mijn grootvader een keer een schommel voor mij ge maakt. Ik logeerde met mijn ouders vanaf mijn 10e jaar iedere zomer wel een dag of tien op Texel maar was dan in hotel Texel op de Groeneplaats. Alleen de oudere drie zusters logeerden in de War moesstraat. (Eén van mijn oudere zusters is heel jong gestorven namelijk, anders zouden er vier ge weest zijn. Zij ligt begraven bij mijn grootmoeder op het kerkhof in Den Burg. En ik denk dat opa het wel rustiger vond als zijn kleindochter daar bo ven schommelde als die hem kwam opzoeken en 28 Historische Vereniging Texel Nummer 95 juni 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 30