Plaatsman gebruikt ook nu nog 'heuning' voor honing. Mevrouw Mechielsen nooit. De heer Van Splunter noemde 'koninginkie.' ad 11) De heren C. van Heerwaarde en C.J. Kalis noemden hier het woord 'vinkie.' Opmerking: Het woord 'gezin' werd in het Tessels niet gebruikt volgens de dialectgroep. Het woord hiervoor was 'huushouwe'. Voor 'zin' (in een tekst) gebruikte men meestal 'regel'. Het woord 'bazin' leverde ook geen verkleinwoord op: Je sèègt: 'See is de nuwe baas enjegebruukt ok gien verkleinwoordje'! Boerin en vriendin hebben ook geen echt Tessels verkleinwoord. Volgens de geïnterviewde Hoorn- ders, was het 'de vrouw van de boer'. Volgens mevrouw G.E. Dros werden de woorden 'boere- man' en 'boerevrouw wel gebruikt. Als jonge knul heb je geen vriendin, maar een 'meisie'. Een oudere man heeft een vriendin en een vriendinnetje van je zusje is een 'vriendinnetje'. De woorden 'vreeër' en 'vreester' lijken geheel uit het beeld te verdwenen te zijn. Vrijer en meid werd door ouderen nog wel genoemd. Toen ik Mevrouw Bakker-Hin (92) vroeg hoe je de vrien din noemt van een oudere man zei ze: 'Dat noem je een LAT relatie'. [Over bij de tijd gesproken!] Een aardig meisje is gewoon een aardig 'meike' 'Hee het drie jonges en iên meike'. 'Hij heeft skarrel' of hij heeft een 'skarreltje' zijn heel gebruikelijke Tesselse aanduidingen voor 'hij heeft verkering.' Mevrouw Vonk zei: "Een vrijer en sien meid. Opmerking: Ik legde ook het woord 'non' voor. Die waren er niet veel op Texel en nu helemaal niet meer. Het nontje was de bovenkant van een tol, daar waar je het touwtje omheen draaide. Bron: mevrouw G.E. Dros. Voor nonnetje koos 53%, voor 'nontje' 20 en 27% wist het niet. E 3 - Zelfstandige naamwoorden die eindigen op r krijgen in het Tessels aan het eind van het verkleinwoordje -tje. Ook hier slaat de nivellering toe. In percentages staat aangegeven hoeveel van de geïnterviewden de oude Tessels en hoe velen de ABN-vorm kozen of twijfelden. ABN Tessels Twijfel Kar karretje kar 1) kartje Schar scharretje skar 2) skartje Ster sterretje (49%) ster 3) stertje (34%) (17%) Hor horretje (48%) hor 4)hortjeOi%) (21%) 24 Historische Vereniging Texel Kor (visnet) korre tje kor 5) kortje Snor snorrretje (20%) snor 6) snortje (80%) Tor torretje (55%) tor tortje (45%) Gebaar gebaartje gebaar gebaartje Moer moertje moer moertje Spijker spijkertje spieker spiekertje Tegenvaller tegenvallertje teugefööler teugeföölertje Schuur schuurtje skuur 7) skuurtje Suikerpeer suikerpeertje sukerpeer sukerpeertje ad 1) Kar: Dit is de spelwijze die men in de Tesselse woor denboeken vindt. De Texelsche Courant van 1 mei 1929 geeft 'kor'. De meningen van De heren W. Kikkert (1935) en P. Hin (1933) waren eensluidend: een gewone kar, bijvoorbeeld een melkkar, was een karretje, maar als je in de tilbury of iets dergelijks reed dan was dat 'met het kartje reje.' De uitspraak kóór-kóórtje voor kar-kartje heb ik niet gehoord, ad 2) Schar: De Oudeschilders zeggen meestal 'skartje.' Als men twijfelde en ik zei: "Ik heb een kist vol skartjes of skarretjes,' dan kozen ook de meeste anderen ook voor skartjes. De uitspraak skor- skortje, wordt nog wel eens gebruikt, maar skóór- skóórtje lijkt er een uit het verleden, ad 3) Ster: De uitspraak van het woord varieerde vroeger sterk; ster, star, stoor en dan ook nog verschillend als los woord of in combinatie met een ander woord. Nu gebruikt men meestal gewoon ster. De vader van de heer Barhorst zei wel eens: "Het is stöörhelder,dat wil zeggen helder door het licht van de sterren. Hij vertelde ook dat ene Jan Zijm eens opmerkte toen hij naar opkomend zaaigoed keek: "Het is net os met de startjes, hoe langer je kiekt hoe meer je d'r siêt. De heer G.J. Kuip van de dialectgroep stuurde me nog een e-mail die de verkleinvormen van familienamen vermeldde, zoals de Huusmontjes (Huisman), Illemontjes (Eelman), Bakkertjes, Wittetjes etc. en ook 'de Starretjes' (van der Star) Deze naam kan in dit verband genoemd worden omdat 'ster' en 'star' twee loten van dezelfde stam zijn. De vader van mevrouw N. Keijser sprak wel eens van "een stöörige lucht" d.w.z. een sterrenrijke hemel. Een stertje was volgens Mevrouw G.E. Dros een ornament aan de voorzijde van een Tesselse Kap. Ook: stern sterntje, op z'n Tessels 'stort - stortje' [Texelsche Courant van 26 maart 1930], Dit alles leidt natuurlijk wel tot misverstanden en indien het gebruiken van de ABN-vorm dit voorkomt, dan wordt die gewoonlijk ook gebruikt. Nummer 95, juni 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 26