ad 6) Veltje/feltje: (Texelsche Courant van 23 april 1930). 'D'r zit een feitje op de mellek' is gewoon Tessels. Mevrouw G.E. Dros: "Hee het 'n dun veltje op sien tong.Hij is gauw beledigd, ad 7) Bril: afgeleid van het mineraal beril; de eerste brillen in de late Middeleeuwen werden uit dit mineraal gemaakt. De heer de Vries moest steeds zijn bril opzetten om het logboek in te vullen. Dan gingen ze vieren (het net uitzetten) en legde hij de bril op zijn stoel. Als hij terugkwam was hij dat vergeten en ging erop zitten: "Ik gebruukte soms wel drie briltjes op iên reis. Opmerking: Het woord 'gil' werd niet als Tessels ervaren. Dat was 'skrééuw' Een moeder zei tegen haar kinderen dat ze niet te ver mochten weglopen: "Jullie moete in het skrééwveld bluuve, aars siên ik jullie niet meer.Bron: de heer S. Dros. ad 8 Skiltje: Zie ook: Het Skiltje, buurthuis, in Oudeschild. Ik vroeg ook naar een mogelijk verkleinwoord van 'verschil', ferskil. Hier zetten de geïnterviewden ook vraagtekens. De heer W. J. Bakker: Wij zeggen: "t skeelt weinig", of "Het maakt niet veul uut.Dit werd algemeen beaamd, ad 9) Bultje: Dit is het verkleinwoord van bul en van bult. Jan Bruin (van Keijser Co) kon nogal hard schreeuwen en had als bijnaam: Jan Brultje. [Bron de heer De Vries] ad 10) Knultje: Mat fon Aadje uut Skil: "Hee kreeg een voêr en het bloéd stroomde hans 't knultje". [Bron: S. Dros] Knul is oorspronkelijk Bargoens, ad 11) Krultje: De heer Van Splunter: "Jee moet nódig naar de kapper, ie krigt al krulties in ie nek. ad 12) Nultje: De heer W. J. Kikkert vertelde: In Den Hoorn woonde een zekere Klaas Kok die zei dat hij wist hoe rijk sommigen van zijn buren waren. "Die het wel sestig duzend op de bank en die meskien wel tachtig duzend.Als ze dan vroegen of hij echt wist of ze zo veel geld hadden, antwoordde hij: "Nou, ik kiek op gien nultje. Ook werd het ABN-woord 'rel' niet gebruikt in het Tessels, dat werd 'opstóótje.' Je had volgens de heer W.JKikkert ook nog opstondjedat was als er een groep mensen bij elkaar waren die bijvoor beeld keken naar een brand. Dus niet in de betekenis van oproer. Bij de verkleinwoordjes van hoofdstuk E 1, had ik ook het woordje 'model' kunnen opvoeren. Sommige families vertonen zulke opvallende fysieke kenmerken datje broers en zusters zo herkent. Mevrouw Boekei vertelde me het volgende: Piet van Sikkeleras (Piet Sikkelé of Piet Sik op z'n Tessels) zag Geinma Boekei en zei: "Jee bent vast 'n Boekeltje!" "Hoe weet u dat zo?" vroeg Gemma. "Nou ik ken het siên an 't modeltje!" Families werden vaak met hun verkleinvorm aangeduid en bijnamen werden vaak nodig gevonden om de vele Bakkertjes, Illemontjes (fam. Eelman) en Keijs(z)ertjes etc. uit elkaar te houden. De heer C. van Heerwaarde (zonder n!) vertelde mij hoe hij aan zijn bijnaam kwam. Op de lagere school zat bij hem in de klas ook een Cees van Heerwaarden. Deze Cees woonde in de Gast huisstraat. Meester Kievit voorzag problemen en zei: Hem noem ik voortaan Cees Gassie en jij woont op de hoek en wordt Cees Hoekie. De broers en zusters van Cees Hoekie werden vanaf die tijd ook 'hoekie' genoemd, ad 13) Pul: Pul vond men geen echt Tessels woord: "Wee sèègge eigelijk vaasie. Dit gevoel is terug te vinden in de percentages, maar mevrouw G.E. Dros noemde: "'t Is deer ollegaar potjes en pultjes, maar de kienders lóópe mit twie linker klompies. ad 14) Spuitje: Zie spelletje, ad 15) Fooi: 'Fooi' verkleinwoord fooitje. Middelnederlands [mnl] 'volen', Duits 'Das Fohlen', Engels 'foal'. Het woord 'fooi' kwam volgens Heeroma in meerdere Hollandse dialecten voor. E 2 - Zelfstandige naamwoorden die eindigen op n krijgen in het Tessels aan het eind van het verkleinwoordje - tje. Ook hier slaat de nivellering toe. In percentages staat aangegeven hoeveel van de geïnterviewden de oude Tesselse dan wel de ABN-vorm kozen of twijfelden. ABN Tessels Twijfel Duinpan duinpannetje cluunpan 1duunpantje Man mannetje (14%) man 2) wantje (72%) (14%) Pen (metaal)pennetje pen 3) pentje Pen (schrijf) pennetje pen pennetje Kin kinnetje (25%) kin 4) kintje (47%) (28%) Pin pinnetje pin pintje Spin spinnetje (46%) spin spintje (51%) (3%) Balkon balkonnetje balkon balkontje Ton tonnetje (40%) ton 3) tontje (60%) Kanon kanonnetje (53%) kenon 6) kenontje (27%) (20%) Plafond plafonnetje (5%) plefon 7) plefontje (37%) (58%) Begin beginnetje (50%) begin 8) begintje (20%) (30%) Zon zonnetje son sontje Citroen citroentje setroen setroentje Teen teentje tóón 9) tóóntje 22 Historische Vereniging Texel Nummer 95 juni 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 24