7 i L Uv/nM J r-' De Waal en Den Burg met links in het Waalenburgerdijkje een sluis met op de dijk een windas. Door deze sluis waterde het oude land uit op de 'Waert', het huidige Waalenburg. Het tweede landschapstype dat op de kaart valt te zien zijn de bedijkte kwelders. Tussen de bedijkte ko gen en de duinstrook in het westen, en de hoge gron den van De Waal en Oosterend was een groot kwel- dergebied opgeslibd. Vanaf 1436 is deze kwelder ingepolderd. Maar na diverse stormvloeden moest het gebied in 1532 uiteindelijk worden opgegeven. Deze kwelder/polder staan op de kaart aangeduid door Twee mannen dragen manden, mogelijk met eieren. middel van twee overgebleven dijkfragmenten en de aanduiding 'Waert'. Dit gebied zou later de polder Waalenburg worden. Het derde onderdeel van het Texelse landschap is het duingebied. Als een jong duinlandschap opgestoven aan de westkant van de oude eilandkern en zich ge leidelijk in vooral noordoostelijke richting uitbrei dend. Op de kaart zijn de duinen zeer schetsmatig aangeduid. In het uiterste noorden van de kaart is Eierland aan gegeven. Het was lange tijd een afzonderlijk eiland. Hier stond het Eierlandse huis, halteplaats voor de of ficiële postroute naar de schepen op de rede van Vlie land. Van de Texelse dorpen had De Westen de nauwste re latie met de duinen. Het was aanvankelijk een van de belangrijkste nederzettingen op het eiland. Maar door de toenemende verstuiving van de duinen ging het snel achteruit. In 1514 stonden er nog 31 huizen. In 1742 waren er nog 11 huizen over. De toren werd in 1859 gesloopt en het kerkhof is later grotendeels af- 14 Historische Vereniging Texel Nummer 95, juni 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 16