Een zilveren jubileum ging dat dit gedrag door heropvoeding te verbeteren was en dat er altijd misbruik wordt gemaakt van voorzieningen door o.a. leidinggevenden. Corruptie is van alle tijden. Het mobilisatieartikel van Simon Dros met veel foto's In de eerste aflevering van ons blad in 2010 wil ik even stilstaan bij het 25-jarig bestaan van onze ver eniging. Vijfjaar geleden, bij het 20-jarig bestaan, heb ik uitgebreid opgesomd hoe de vereniging is ontstaan en wie er allemaal bij betrokken waren. Dat ga ik niet weer doen, maar een naam mag niet onvermeld blij ven: de naam van Gijs Oskam die de aanzet gaf tot de oprichting die daadwerkelijk in 1985 verricht werd. Hem eren wij nog altijd in onze herinnering, en ook door zijn naam te hebben verbonden aan ons boeken fonds. Met dit fonds ondersteunen wij uitgaven over voor de Texelse historie belangwekkende onderwer pen. Het is wel aardig om op deze plaats in herinne ring te brengen hoe dit boekenfonds ontstaan is. Wij len ons bestuurslid de heer ing. J.C. van der Pijl heeft, met hulp van o.a.onze oud-voorzitter Gelein Jansen en gegevens uit het veldnamenboek van Sjaak Schraag een boekje uitgebracht over de buurt schappen op het oude Texel. Dit boekje zag het licht in 1992, met financiële steun van verschillende spon sors. Het werd een groot succes, en de heer van der Pijl besloot om de baten die uit deze uitgave voort vloeiden, (fl. 5000,—!) aan onze vereniging te schen ken ten einde de oprichting van een boekenfonds mo gelijk te maken. De afgelopen 5 jaar hebben mede door de bijdragen van dit fonds o.a. de volgende boeken het licht ge zien: Boekje met historische foto's "Veranderend Texel" 1950-1990 samengesteld door Hanna van Heerwaarden, Ria en Sjaak Schraag en Simon Dros. Het boek van Piet Bakker "De Texelaar", de geschie denis van het Texelse schaap. Het boek van Sjaak Schraag over de Texelse Zouaven, genaamd "Texelaars in het leger van de Paus". "Het Zeemanskerkje in Ou- deschild" door Cees Hoogerheide. De volgende afdelingen/werkgroepen hebben ook de afgelopen 5 jaar hun activieiten met onverminderd enthousiasme ontplooid: genealogie, archeologie, dia lect, Texels monument, foto en film, verzamelaars, bi bliotheek en archivering, en de zanggroep onder lei ding van Willem Kikkert. De redactie heeft dankzij veel inzet jaarlijks vier maal een uitgave van ons blad verzorgd, dat sinds twee jaar in een nieuw jasje en op een groter formaat verschijnt. zal ook wel herinneringen losmaken, net als hopelijk de foto met vraag. Laat het ons weten als u daarop antwoord kunt geven. Natuurlijk is er als uitsmijter weer Tessels Prate met tekening van Monica Maas. Enkele hoogtepunten in de afgelopen jaren waren: De promotie tot doctor in de letteren van onze oud voorzitter Gerard van de Kooi met zijn proefschrift over de godsdienstige veranderingen op Texel 1514- 1572, gevat in een prachtig boek genaamd "In de Wijnbergh des Heren". De tentoonstelling van Texelaars met potlood en pen seel geportretteerd met als titel: "Oppoest en afstoft". Een fototentoonstelling met als thema: "Texelaars in het huwelijksbootje". Een groot succes: er kwamen ruim 900 bezoekers. Een tweedaagse tentoonstelling met een keuze uit de nieuw verkregen collectie historische prentbriefkaar ten en foto's, mogelijk gemaakt door de Raboton en het Texelfonds. Jook Nauta schonk een collectie negatieven van Texelse trouw- en andere foto's. De uitgave van het Tessels-Nederlands woordenboek van Gelein Jansen, met medewerking van de dialect groep. Ons bestuurslid Ineke Vonk-Uitgeest heeft meege werkt aan het lespakket van Ecomare over de Texelse geschiedenis, bestemd voor het lager onderwijs. Het geld wat zij hiermee verdiende, heeft zij aan de ver eniging geschonken. Sinds vorig jaar verschijnt in het gratis verspreide weekblad "Texel dit weekend" een vaste rubriek met historische foto's uit ons fotoarchief (soms ook aange vuld met foto's van geïnteresseerde lezers) met verkla rende tekst, verzorgd door onze redactie. De koninklijke onderscheiding voor ons bestuurslid Mary Bakker-Zijm, uitgereikt door de burgemeester tijdens onze jaarvergadering april 2009 in de doops gezinde kerk. Met inbreng van onze vereniging hebben de histori sche grafstenen van het voormalige Algemene Wees huis een mooie aparte plaats gekregen op de alge mene begraafplaats te Den Burg. Mede op aandringen van de Historische Vereniging is het gemeentelijk oud-archief op Texel bewaard geble ven; het verblijft nu, geschoond en opnieuw geor dend, in een officiële archiefbewaarplaats. Ook in het nieuwe raadhuis wordt een dergelijke archiefruimte gebouwd. 2 Historische Vereniging Texel Nummer 94, april 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 4