TESCD Wat deed de ober? Hij zette 't glas ondersteboven op het blad en vroeg: Meneer Zijm, is 't zó goéd?' Beginjaren zestig. Riet werkte als gezinsverzorgster bij de familie B., een groot gezin. Op een dag zei ze tegen de kinderen: 'Ik gaan de bruud trouwe', en ging naar buiten. Alle kinderen renden naar het raam om te kijken wat ze ging doen. Riet kwam langs met de volle wc em mer 'op weg na de tuun om 'm déér tussen de bóóme in 't veurtje te leege'. Ratten waren in de laatste oorlogsjaren een ware plaag voor cle boeren op Texel. Door brandstofgebrek, ook voor de dorsmachines, konden de graanschelven niet gedorst worden. De ratten hadden een prima schuilplaats en de kost voor 't kauwen: 'Toe d'r weer dorst worre kon, kwanvne ol die rotbééste opleste on der de klamp fondaan en d'r wiere d'r héél wot dóód- kneppeld'. Ratten krijg je niet zo gauw te pakken kon krijgen, zochten een goed heenkomen in de buurt van een boerderij. Die moesten ze dan later weer proberen te vangen. Dot deeje de jonges, maar Riet hielp 'r ok on mee. Ieder had sien eige hóópie. Foor iedere rot die se fonge kreege se fon oppa 'n kwartje. Die wiere deur oppa iedere évend uutbetaald'. Op "Concordia" hadden we er ook last van. 'Wee maakte don alle rottegate dicht op twie na. lên got om de waterslag in te doên om ze uut te watere. 't Are got wos foor de kneppelaar. Don wos 't: 'KRAAN OPE!' Anton met de slang en ik bij het gat om de dood te slaan, want 'Anton hod 'l niet zó op die bééste!' 'Trouw niet mit 'n bolleboer, dot is gróte kööns op or- remoed', dol wos de goeie raad die 'n boerin on d'r dochter gaf. Bolle benne niks waard en ete kei je se niet. Maar je moet het zellef maar wele. Trouw maar mit 'n béésteboer, doe hei je in ieder gevööl te eten, ok al brenge de gewosse foor de rest niks op'. Riet Goeman-Smit, opgeschreven door Gerard Kuip KONINKLIJKE N.V. TEXELS EIGEN STOOMBOOT ONDERNEMING rrriim j t .111 i_a.ll U,f' Nummer 94, april 2010 Historische Vereniging Texel 33

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 35