Tessels prate t CiX IA-VSN* De ouwe Langeveld, de vader van Sijp, woonde vroe ger op 't Sukerweggie (Beartrixlaan) en kon met z'n ene oog niet goed zien. Hij vertelde het volgende verhaal: 'Ik gong tejage op 'n saterdagmiddag en 't was geweldig! Ik liep in 't Notte Flak, sag wot, lee on en 'k skoot. 'k Sag de veere vliêge, maar de eend sot 'nag in'. Piet Swarthof verkocht nooit geen ijsjes van drie cent. Déér kon-ie nil<s on verdiêne. Hij verkocht voor 5 cent. Sijp Langeveld was wijzer. Die verkocht wel ijsjes van drie cent, 'wont fon de twie cent die se terug kreege, kochte de kienders wel wot aars bee 'm'. En later, als ze meer geld hadden, kwamen ze ook weer. Ja, Sijp die begreep dot, die verkocht wél! Riet werkt bij Willie Maas in Den Burg in de groente winkel. Maas had in Oudeschild ook een winkel. Daar komt een oud vrouwtje binnen en vraagt: 'Fer- kóópejullie ok ouwe moimehéér?' De verkoopster kan dat zo gauw niet bedenken en belt naar de winkel in Den Burg en krijgt Riet aan de lijn en vraagt haar: 'Weet jee wot ouwe mormehéér is?' Riet weet het ook niet en 'zei 't wel effe on de baas frage'. Bleek 't suurkóól te weze! Een paar weken daarna belt de verkoopster weer op met de vraag of Riet weet wat ouwe morme koppe benne'. Riet weet dat ook niet en vraagt het aan haar baas. 't Bleke kóólréépe te weze! Riet staat voor de klas in Oosterend. Ze staat voor een groep jonge kinderen. De les gaat over geld en ze probeert de kinderen bij te brengen dat geld een ruil middel is, niet meer en niet minder. Ze heeft een sta peltje papiergeld en wat munten op de grond neerge legd met daarop een klein kluifje bij de slager vandaan. Ze vraagt aan de kinderen: 'Wat denk je dat 't hondje doet?' Ze kijkt in het rond; er is niemand die het weet. Dan zegt ze: "t Hondje pakt 't bonkie'.Ja, da 's goed. En wa t doet ie met het geld? Seit 'n jongen: 'Die tilt sien póótje op en piest r op'. Roept een andere jongen: 'Och juf, do's hillegaar niet erreg. Ik wos 't of!' In Oudeschild is een nieuwe kapsalon gekomen, "Co- rinne's Kapsalon". Twee bejaarden mannen staan op de dijk en kijken er naar. Zegt de ene: 'Fiendjee die letters ok niet 'n beetje gróót op die gevel. Wot clenke die snotleu wel; se beginne net en don doen ze ol zó gróót'. Zegt de an der: 'Mon, se moete 't op Wieringe ok lese kenne'. Kees Zijm sr. uit de Westen ging altijd na de hoogmis om een borrel in De Zwaan. Zegt Zijm tegen de ober: Ober, de are keer 't bovenrandje ok graag vol'. 32 Historische Vereniging Texel Nummer 94, april 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 34