De ramp van 1 953 VERSCHRIKKELIJKE RAMP staat er boven het eerste artikel dat na de stormnacht van 31 januari op 1 februari 1953 in deze krant verscheen en: 'De dijk van de polder Eendracht is over een lengte van meer dan 100 meter doorgebroken'. Ik was nog maar twaalf jaar toen ik 's nachts uit bed werd gehaald. We moesten ons aankleden en gingen toen met vader mee naar buiten. Hij liet ons zien hoe hoog het water tegen de dijk van Oudeschild stond: al leen het kleidijkje was nog boven water, verder was er niets meer van de dijk te zien. Er waren veel mensen op de been en we liepen met de stroom mee naar de haven. De coupures waren al gesloten en ik weet nog dat ik me zorgen maakte over de hoeveelheid water die onder de balken en de zandzakken door naar de huizen van de weg (nu Heemskerckstraat) stroomde. Wat er verder allemaal gebeurde lag buiten mijn gezichtsveld. Wel kwamen er mannen bij ons eten. Vermoeide man nen met grauwe gezichten die al bijna een etmaal lang stug hadden doorgewerkt. Ze behoorden tot de groep die verwoed probeerden om de sluisdeur van De Schans dicht te krijgen en er tenslotte toch in geslaagd waren met dekzeilen, zandzakken en weet niet al om de waterstroom te stoppen. Ik lees in de krant: 'De zwaarste stormlopen heeft 't water stellig onderno men op de dijk ten oosten van Oost, het is daar een aaneenrijging van gaten. We zagen gaten van 50 en van wel 100 meter. Vlak ten noorden van de Oostersluis heeft men een gat met vele honderden zandzakken we ten te dempen. Op andere plaatsen in de onmiddellijke nabijheid heeft het water de dijk tot in het hart aange vreten. De betonnen rand is op tal van plaatsen wegge slagen en als schijfjes koek liggen de platen her en der tegen de dijk gezaaid'. En wat verder: 'De gemeente Zaandam heeft 50.000 zakken aangebo den. Met twee vrachtwagens worden die naar de Oos- terdijk vervoerd, hetgeen de chauffeurs de nodige hoofdbrekens kost. Hier zijn honderden mannen aan het werk, Texelaars, vastelanders, DUW-arbeiders uit Den Helder, 23 vrijwilligers uit de Friese stad Sneek en matrozen van Nieuwediep. Een felle strijd werd gestre den op alle fronten; aan de dijk bij Dijkmanshuizen, ten oosten van Oost bij de Oostersluis. De Krasse Keet stond ook aan hevige aanvallen bloot'. In Sneek zijn Indië-veteranen bezig om een tentoon stelling in te richten. Daar zullen vele geschenken die de koningin in de loop der jaren heeft ontvangen wor den tentoongesteld. Zij zijn onwetend wat er aan de kusten en op zee staat te gebeuren. 'Het water kwam tot ongekende hoogte, 3.32 meter bo ven A.P, de hoogste stand ooit gemeten. Hoewel bij de visafslag de kisten hogerop waren gebracht, had men geen rekening gehouden met zo'n hoge waterstand. De hoge meerpalen stonden onder water en alles ging op drift. Lege olievaten, kabelrollen van de TEM en tien tallen zware balken, alles ging naar lagerwal bij het TESO gebouw. Heen en weer gesmeten door de golven en wind botsten de vaten met angstaanjagend geluid op de meerpalen, wat veel nieuwsgierigen aantrok. Wat niet geborgen kon worden dreef de havenmond uit en spoelde waarschijnlijk de volgende morgen al aan bij de Afsluitdijk, waar de vaten en kisten over de dijk sloegen'. (TEXELSE COURANT, 66e jaargang no.6705. Woens dag 4 februari 1953) Burgemeester De Koning van Texel had een bericht ver stuurd naar zijn collega Rasterhoff van Sneek met een roep om hulp. En zo werden de manschappen van de tentoonstelling ingelicht en die zeiden als één man 'JA'. Het Sneeker Nieuwblad meldde: 'Oud-militairen, waar onder veel Indië-gangers, hadden namelijk net in het rampweekeinde een expositie ingericht in het gebouw van Christelijke Belangen. "Er was een Pasar Malam met onder andere een expositie van geschenken van Hare Majesteit de koningin", weetjoop Doevendans zich te herinneren. De mannen waren als het ware al gemobiliseerd. Het was alleen nog een kwestie van spullen pakken. Enkele mannen moesten achterblijven om de expositie te bewaken. De storm raasde ook over Sneek en de spullen van de koningin konden natuurlijk niet onbewaakt blijven liggen, vertelt hij verder. "Die jongens waren trouwens wel liever meegegaan". De dijkwerkers verzamelden zich voor het vertrek in café De Gouden Leeuw in de Kruizebroederstraat. In een gecharterde bus reisde het gezelschap over de Af sluitdijk naar Den Helder. "Het was een bende op die dijk. Er vlogen tonnen, vaten en wrakhout over de weg". Een moeilijke reis volgde. Zeeziekte. Ze gingen mee met een loodsboot die ook dekkleden naar het eiland bracht. Er waren er bij die behoorlijk ziek werden. De aankomst op Texel was erg moeilijk. Het water stond verschrikkelijk hoog en het was een hele toer om aan land te komen. Daarna stonden ze bijna anderhalf etmaal op de benen en werkten keihard. Daarna sliepen ze in een Texels hotel aleer ze terugkeerden naar Sneek. Burgemeester De Koning stuurde een dankbetuiging die in verschillende kranten en bladen werd afgedrukt. Joop Doevendans en Simon Dros 30 Historische Vereniging Texel Nummer 94, april 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 32