Extra openingstijden archief Gemeente Texel 8 January 1871. Zondag. Des namiddags met Sientje naar 't Oude Schild. Dij Jan Bruin en Trijntje Burger, voor 17 dagen beval len van een zoon Jakob. Hier ongeveer een uur ver toefd. De man vaart bij schipper Dekker, aldaar Aagje Smit en de moeder van Bruin, eene zuster [Aaltje] van Geertje Dekker. Gesprek over Hendrik Roeper, onlangs weer op Texel geweest. Hij schijnt in Amster dam te zullen trouwen. Misdadigers beteren vaak hun leven als ze een aardige vrouw krijgen. Maar dat gunstige vooruitzicht bleek geen waarheid te zijn geworden, gezien de volgende aantekening over Hendrik. 4 Mei 1872. [Huizinga bezocht in de gevangenis te Leeuwarden Hendrik Cornelisz Roeper door bemid deling van Doctor Plet] die Geneesheer in de Gevange nis was te dezer stede. Al de menschlievencle bemoeijin- gen om gevangenen te verlossen en verbeterd aan de Maatschappij terug te geven leden meest schipbreuk. Zij moesten (volgens hem was dit het beste middel) naar eenig overzeesch gewest gezonden worden, waar zij nie mand schade konden doen en door arbeid in hun onder houd konden voorzien. Hij verhaalt veel van zijne on- dendndingen. Wij spraken over Hendrik Roeper en maakten afspraak dat ik hem heden 11 uur in de gevan genis zou opzoeken. Ik vond daar Doctor Plet in zijne Apotheek. Hij liet Hendrik Roeper binnen komen. Bleek en mager zag hij er uit. Hij kon door zijn Asthma eerst niet spreken, later ging het. Hij herkende mij, maar zonder bewijs van op gewekte aandoeningen. Ik vroeg hem of hij zich 3 Au gustus 1870 nog herinnerde. Ja. Ik herinnerde hem zijn toen beledene goede gezindheid en voornemens, vroeg hem hoe hij toch deze weer zoo spoedig vergelen had, zooclat ik hem thans hier moest wederzien? Hij zeide dat het niet anders kon. Hij had nog een huur gehad op een schip, maar de kaptein had hem weggejaagd wijl hij zieken genoeg had. Toen was hij weer aan de dwaal geraakt. Te Amsterdam was hij door eene heer nog bestolen, zoo schoot er voor hem dan niets meer over dan het verblijf hier. Ik sprak van hoop op betere dagen. Hij achtte ze onmogelijk. Hij had niets meer te hopen, nu niet meer. Speciaal voor leden van de Historische Vereniging Texel is het Gemeente archief extra geopend op de vol gende donderdagmiddagen van 14.00 tot 16.00 uur: 1 april (geen aprilgrap), 20 mei, 7 oktober, 4 november en 2 december. Ernstig stelde ik hem voor dat hij zich verbeteren kon en moest. Nog 4 jaar moest hij hier blijven. Dat zijne moeder naar Amerika vertrokken was wist hij uit een brief van zijne tante of een harer kinderen. Toen de Doc tor mij herinnerde dat het tijd was, eindigde ik met zoo ernstig dwingende woorden mogelijk. Vroeg of hij nog iets aan iemand te zeggen had, wat hij met "neen" be antwoordde en ging weer heen zoo als hij gekomen was. 17 April 1877. Des middags wordt ik verzocht om in het Gesticht Cornelis Schagen, zeer ziek zijnde, eens toe te spreken, gelijk ik doe. Aldaar lag ook Hendrik Cornelis Roeper, hevig lijdende aan asthma. De moeder [van het Gesticht] verhaalt van zijn voetreis (zonder geld) van Allernaar naar den Helder in een stormigen, regenachtigen nacht, van paal tot paal zich voortsle pende en zijne hevigen dorst van de koorts zoekende te lesschen door uit zijn schoen geschept water te drinken. In 2 dagen geen eten gehad. Hijzelf natuurlijk geheel druipnat. Het was de eerste maal dat ik hem wederzag na de ontmoeting in het Tuchthuis te Leeuwarden. Ik kon echter ditmaal niet met hem spreken. Hendrik had geen familie meer op Texel, niemand om op terug te vallen. Waar hij de volgende elf jaren was komen we niet te weten uit de Dagboeken van Hui zinga, wat haast zeker betekent dat Hendrik daar tot 1879 niet meer geweest is, anders was er wel iets over opgeschreven. Overleden in Haarlem? Daar is ook een gevangenis Irene Maas Bronnen: Bewerking van het Dagboek van Dominee Huizinga door Irene Maas. Texelse Geslachten, Dijt Dijt, deel 11 over familie Kalf Stamboom Dekker van Oudeschild (Hendrik's moe der was een halfzuster van Antje Dekker, de vrouw van Pagga) Tien Texelse families en hun aanhang, Cees Hooger- heide, 2003, familie Roeper Bron Drents archief - DrenLias: http://www.drenlias.nl/index.php] Op werkdagen kunt u daar ook altijd terecht tijdens de normale openingstijden. Dinsdag tot en met vrijdag 's morgens van 10.30 tot 12.30 is Wil Braam aanwezig en hij weet vrijwel altijd een antwoord te vinden op uw genealogische of an dere historische vragen. Nummer 94, april 2010 Historische Vereniging Texel 27

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 29