Nog meer Texelaars naar Drenthe op de fiets om ons op te halen. Bij hun aankomst zat ik voor het huis met een vriendje vrolijk een mitrail leurband met scherpe patronen te demonteren en keek niet eens op toen zij voor me stonden. Ze huilen van blijdschap toen ze ons begroetten. En tot mijn grote vreugde zag ik dat m'n moeder op een fiets met trommelremmen reed (heel bijzonder in die dagen). De fiets nam ik onmiddellijk in beslag en ik reed rich ting dorp om 'm aan de vriendjes te laten zien. Moe der weer in tranen Het herbegraven van de Georgiërs op de Hoge Berg was een zeer aangrijpende gebeurtenis. Er werd ge zongen, in de lucht geschoten en hartverscheurend gehuild. De Russen die het overleefd hadden, bezoch ten voor hun vertrek overal op het eiland de vrienden en kennissen, die zij gemaakt hadden tijdens hun ver blijf. Ondanks alles werd het een droevig afscheid toen 200 overlevenden met de boot vertrokken; 570 gesneuvelde kameraden achterlatend. Aan Duitse kant is het aantal slachtoffers onbekend. De schattingen lopen uiteen en variëren van 2000 tot 2500 waarvan een groot aantal gewonden later is overleden in het ziekenhuis van Heiloo. Het aantal burgers dat is omgekomen bedraagt 120. Dominee Huizinga over Texelse jongens die naar Frederiksoord gestuurd werden in 1847 en 1855. Naar aanleiding van het verhaal van Wil Schackmann over Frederiksoord heb ik contact met hem opgeno men. Op één van de illustraties, een lijst van Texe laars die opgenomen waren in de landbouwkolonie, herkende ik namelijk de familie Smit, waarover do minee Huizinga heel wat heeft genoteerd. Ook schreef Huizinga over enkele jongens die wegens wangedrag ter heropvoeding naar de Strafkolonie Ommerschans gestuurd werden. Met de gegevens die Schackmann mij verschafte vormde zich een beeld van de doeltreffendheid van deze heropvoeding. Dirk Kalf In die tijd was het ideaal van verbetering van het le venslot der armen door arbeid, waaraan in de eerste jaren van de Kolonie gewerkt werd, min of meer los gelaten. Wel kon men armen en wezen insturen voor een lager bedrag dan hun verzorging 'thuis' kostte. De Armenvoogden maakten daar graag gebruik van, zo als in het geval van Dirk Kalf. Zijn grootvader Adam Kalf, geboren in Fliensdorf, Hessen, kwam op Texel als 'Dienaar van Justitie'. Terug naar Den Haag Mijn zusje en moeder zijn met de trein teruggegaan naar Den Haag. Mijn vader die mij op sleeptouw nam, ging per fiets terug; ik op het jongensfietsje en mijn vader op de fiets met de trommelremmen. Zoektocht naar het verleden Merkwaardig genoeg, maar pas enkele jaren geleden ben ik in Alkmaar op zoek gegaan naar mensen die mij iets konden vertellen over de directeur en zijn fa milie van het tehuis. Ik heb gezocht in het gemeente archief van Alkmaar, maar heb helaas niets kunnen terug vinden. Wat wel leuk was, is dat ik in hel Hof van Sonoy binnen kon kijken. De grote schouw staat er nog steeds. Waar toen de huiskamer was, is nu een restaurant. Van een meisje dat daar aan het werk was, mocht ik de toren in. Het uitzicht is nu natuurlijk heel anders dan tijdens de oorlogsjaren. Al mijme rend over deze geschiedenis heb ik daar een tijd geze ten. Dit is mijn verhaal zoals ik het me herinner. Wellicht kloppen niet alle feiten. Dit heeft uiteraard te maken met mijn leeftijd destijds en de lange tijd die er tus sen deze geschiedenis en het heden ligt. Jan Snijder, juli 2007 Adam was getrouwd met Johanna Schwackelenberg uit Arnhem. Zij hadden vier zoons, Dirk, Hendrik, Jan en Janus. 22 Mei 1849. Des namiddags in den tuin Pieter Kalf en broer Dirk uit Frederiksoord. Men herkent in hem, nu na 2 jaar, den bedeljongen niet meer. Pieter werkte vaak bij Huizinga in de tuin. Volgens het Kolonie-archief bleef Dirk in Drente tot 1850, we- licht mocht hij tussendoor naar Texel terug. Bevolkingsregister van de Maatschappij van Welda digheid Dirk Hendriksz Kalf, geboren op 18-11-1831; plaats van herkomst: Texel; godsdienst: hervormd; aangeko men op 24-05-1847; ingeschreven in Frederiksoord als ingedeelde; vertrokken op 20-07-1850. Ingeschreven als wonende op hoeve: 2 (inv.rrr. 1351 32 (inv.m: 1350); 32 inv.m1351); 76 (inv.nr. 1351). Bijzonderheden: Aankomst in kolonie I, Frederiksoord. Plaatsing: Alg. Armenvoogden Texel; vervanging K. Kalf. Ingedeeld bij: kolonist G.S. Brandsma I; kolonist K. Hameka I; kolonist T. Verboom I. Nummer 94, april 2010 Historische Vereniging Texel 25

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 27