gen we de verkeerde kant op, niet wetende dat de fi nale in het noorden van Texel zou plaatsvinden. Uit eindelijk zijn we terecht gekomen bij een vrachtrijder Jas Moens en zijn vrouw Hanna, schatten van men sen! Zij hebben heel veel gedaan voor de burgers en de Russische soldaten. We sliepen op de grond in de kamer of in de schuur. Soms kwamen er 's nachts Russen binnen, die zich verplaatsten in sloten zodat ze buiten het schootsveld bleven. Bij binnenkomst deelden ze sigaretten uit en maakten hun wapens schoon. Dronken wat koffie of thee en gingen weer vlug weg. Ze begrepen heel goed dal het voor de bur gers een groot risico was om Russen onderdak te ver lenen in huis. De straf die hierop stond was heel hoog! Wij zaten niet ver van vliegveld Vlijt in de pol der. Ook daar is hevig gevochten en is ons huis be schoten. In de verte hoorde je een explosie, even later gevolgd door een inslag voor of achter het huis. Ont zettend bang zijn we geweest. We lagen in een kuil voor het huis met een zinken golfplaat over ons heen. Het regende granaatscherven en aarde op onze schuil plaats. Eierland brandt Op een middag kwamen richting Oosterend over de dijk Duitse versterkingen uit Den Helder aan en die stopten bij ons huis. Er moest koffie en thee gezet worden en ze eisten heet water, zodat ze zich konden scheren. Op zolder keken ze met een verrekijker rich ting vliegveld waar nog hevig werd geschoten. Ik mocht ook door de verrekijker kijken en zag hardlo pende soldaten en rook. Voor het huis groeven de sol daten zich in en maakten van ons huis een stelling met hun handgranaten en mitrailleurs. Voor de deur werd een klein kanon op rubber banden geplaatst en achter het huis een groter kanon op massieve banden. Ondanks alles viel er ook nog te lachen. Het volgende gebeurde: twee jonge Duitse soldaten hadden een zo genaamde driewieldekar en een paard gestolen bij een boerderij. De kar was volgeladen met weckflessen. Een dergelijke kar was niet gemakkelijk te besturen. Dat bleek toen er geweerschoten klonken en het paard zo schrok dat deze met kar en al in de sloot be landde. Tegen de avond begonnen ze met hun kanon nen nabijgelegen boerderijen in brand te schieten. Bij donker zag je overal brandende boerderijen en hooi schelven en men vroeg zich af hoeveel Russen zich hierin verstopt hadden. Na een tijd namen de gevech ten bij ons in de buurt enigszins af en verplaatste de strijd zich naar het noorden bij de vuurtoren, waar de finale plaatsvond. De Russen waren in de minderheid en moegestreden. Ook hadden zij gebrek aan zwaar geschut. Daar werd het uiteindelijk een verschrikke lijk bloedbad. Veel Russen hadden zich verstopt op alle mogelijke plaatsen en kregen daarbij hulp van de Texelaars die Russen heten onderduiken in hun huis, Daar stond echter wel de doodstraf op. De Duitsers zijn vervolgens in linie over het eiland gelopen, waar bij een groot aantal Russen zijn gedood, maar er zijn er ook ontsnapt. Wij zijn in die periode weer terug naar ons huis in Den Burg gegaan. Bij thuiskomst vonden we op tafel veel revolverpatronen in karton nen doosjes en er waren brandhoutjes gehakt, wat toch wel heel opmerkelijk te noemen was. De dood heerst Toen brak de tijd aan dat zowel Duitse als Russische soldaten, die gesneuveld en snel begraven waren, weer moesten worden opgegraven. Dit heb ik van na bij meegemaakt (kinderlijke nieuwsgierigheid). De platte wagens met naakte stoffelijke overschotten re den gewoon door het dorp en het gebeurde wel eens dat er een lijk af viel. Een geluid dat door merg en been ging (botten op steen). Er werd niet echt meer gevochten. De Duitsers liepen weer gewoon door het dorp; wij wachtend op de bevrijders die maar niet kwamen. Elke dag fietsten mijn vriendjes en ik 4 km. tevergeefs met onze versierde fietsen naar de haven van Oudeschild waar ze zouden aankomen. Vlakbij ons huis lagen een aantal Russische lijken be graven met hun wapens erbij. De Russen moesten zich vaak ontkleden voordat zij geëxecuteerd werden, want de Duitsers wilden niet dat ze in een Duits uni form in hun graf lagen. Dat was voor de Duitsers een te grote "eer". Een van de gesneuvelde Russen werd gevonden door zijn broer. Na het zand verwijderd te hebben zag hij pas dat het zijn broer was die daar lag. Hij omhelsde het lijk en barstte in snikken uit. Zoiets vergeet je nooit meer! De bevrijding Ons dagelijks ritje naar de haven werd uiteindelijk beloond. Er kwam een, aan flarden geschoten jeep van de boot af met een paar soldaten en een officier; een dag later kwamen er meer Canadese soldaten. Er waren erepoorten gemaakt met de tekst: Welcome boys. De eerste erepoort werd meegesleurd door een legerwagen tot grote hilariteit van iedereen die daar ter plekke was. De Duitsers gaven zich over en lang zamerhand kwamen de Russen uit hun schuilplaatsen tevoorschijn. Deels in burger, deels in uniform waar van in het begin van de strijd alle hakenkruizen en adelaars waren verwijderd. Wel hadden zij nog pisto len tussen hun riem. Overal op het eiland vonden we later wapens en munitie waarmee we speelden. In de rest van Nederland was er weinig of niets bekend over deze "Opstand". De telefoon was buiten werking. Wel heeft er een klein stukje gestaan in de Residentiebode (een Haagse krant)maar de omvang van deze opstand was op dat moment niet bekend. Onze ouders kwamen veel later 24 Historische Vereniging Texel Nummer 94, april 2010

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 26