huifkar naar de "Dennen" (bossen op Texel). Kortom het leven op dit eiland was rustig en vrij vredig, al thans zo leek het. Ik herinner me ook dat mijn vriend en ik een stuk bont vonden op het Achterom. We lie ten het zien aan twee Duitse soldaten die we tegen kwamen. Ik vertelde, terwijl ik omhoog wees, dat dit van de Tommy's afkomstig was. Kreeg ik me daar toch een enorme opduvel van een van hen. Dag der Geboorte Op een avond zagen we dat er grote bedrijvigheid was bij school waar de Duitsers en Georgiërs gelegerd wa ren. Auto's en huifkarren werden ingeladen en het ge rucht ging dat de "Russen" van het eiland weg zou den gaan. We hadden natuurlijk geen enkel idee waar ze naar toe gingen. Omdat ze in het Duitse leger za ten, vermoedde men dat ze tegen de geallieerden moesten vechten en hier tegen protesteerden. Een vooraf georganiseerde opstand volgde op 6 april 's nachts om 1 uur. Deze dag staat bekend als "Dag der Geboorte", 's Morgens vroeg hoorden we lawaai en geweerschoten. Ik kroop naar het voeteneind van mijn bed en keek naar buiten. Mijn zwager kwam er ook bij en dacht aan een oefening. Beneden bij de heg stonden drie mannen in burger (waaronder de buur man) en een soldaat. Na een heftige discussie pakte een van de mannen het geweer van de soldaat af. Wat er daarna gebeurde, is nooit duidelijk geworden, maar plotseling klonk er een schot en de soldaat zakte in elkaar. Wie de schutter was hebben we niet kunnen zien; de mannen waar ik het over had zeker niet. Waarschijnlijk was het een Rus die zich verdekt had opgesteld en zich buiten ons gezichtsveld be vond. Toen de "Russen" weg waren uit het dorp zijn mijn zwager en ik bij de school gaan kijken. Buiten in de tuin lagen veel lijken van Duitse soldaten en bij bin nenkomst in de school zagen we dat er veel water overlast door een kapotte waterleiding was. We betra den de slaapzalen waar zowel Duitsers als Georgiërs broederlijk naast elkaar geslapen hadden. Op de nachtkastjes foto's en glazen met gebitten en overal bloedsporen. Snel zijn we toen huiswaarts gekeerd. Den Burg onder vuur Intussen dreigden de Duitsers het dorp te bombarde ren indien de "Russen" zich niet zouden overgeven. Dit gebeurde niet. Van overgave was geen sprake, 's Middags voerden zij hun dreigement uit en werden er van alle kanten van het eiland en vanuit Den Hel der 1800 granaten afgeschoten op Den Burg. De "Russen" eisten dat Texelse mannen zich moesten melden bij het zo genaamde 'bunkerdorp' om mee te vechten tegen de Duitsers. Dit werd door middel van bulletins kenbaar gemaakt en als je weigerde stond er Augustus 1 932. Het land voor de "Boksberg" met op de voorgrond Dirk Vermeulen en zijn vader Lodewijk Ver meulen, bedrijfsleider op "De Waddel" van de dames Dijt. een zware straf op. Sommigen hebben hier gehoor aan gegeven, waaronder mijn zwager. Samen met de buurman gingen ze op weg naar het bunkerdorp Texla. Daar werden ze toegesproken door Loladze, hoofdman van de Georgiërs, en werd de mannen ge vraagd wie in dienst was geweest. Zo ja, dan kreeg je een wapen met munitie of anders kreeg je snel schiet les. Terwijl ze werden toegesproken, werden ze be schoten en belandde een van de granaten in hun na bijheid met als gevolg dat iedereen wegholde; meestal met het geweer nog in de hand, richting huis. 's Mid dags volgden vanuit Den Helder en het noorden zware beschietingen op Den Burg. Van mijn zwager en zuster kregen we de opdracht de zakken graan, die boven lagen leeg te gooien en daar kleren in te doen, want we moesten vluchten. Buiten was het verschrik kelijk. Overal was brand uitgebroken. Aan de over kant kwam een van de eerste granaten terecht in een heel groot kippenhok (tegenwoordig spreken we over een kippenfarm) van overbuurman Koorn. Een kwar tier lang sneeuwde het witte veren. Wij woonden aan de rand van het dorp en zagen veel dieren en gillende mensen vluchten. Sommige mensen ernstig gewond en in de wei talloze dode koeien en paarden, openge reten door granaatscherven. Op de vlucht Hollend gingen wij richting De Waal via de Haller- weg. Onderweg werden we ingehaald door een paard- en-wagen met vluchtende mensen. Wij mochten mee en lagen onder een wit laken, zodat de soldaten kon den zien dat we burgers waren. Kortom het was een grote chaos! Die nacht hebben we ergens in een boer derij geslapen en de volgende dag bereikten we lo pend De Waal waar de kerk in brand stond. Vanuit De Waal gingen we door in de richting van de Eier- landse polder. Overal klonken geweerschoten en vaak moesten we plat gaan liggen en wachten. Helaas gin- Nummer 94, april 2010 Historische Vereniging Texel 23

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 25