Belevenissen van een Haagse jongen tijdens de Tweede Wereldoorlog Januari 1945, nieuwjaarsdag. In de Indigostraat in Den Haag stortte die avond een V2 neer die een mislukte start had. Gevolg 29 doden en vele gewonden. Een mislukte start kwam wel va ker voor. Je hoorde een enorm lawaai, lijkend op het geluid van een straaljager. Soms stopte dat lawaai plotseling en dan wist je dat het fout ging en wachtte je op de klap, of sloeg de motor toch weer aan en ging de V2 richting Engeland en was het gevaar voor ons geweken? Wat het eten betreft: in het westen van het land be gon het steeds slechter te worden. Twee boterham men per dag; beetje suikerbietenpulp; brandnetelsoep of bloembollen. Mijn vader was al een tijdje bezig een wagentje te maken van een zogenaamde theekist. Deze was gemaakt van een soort triplex waar thee uit het buitenland in werd vervoerd. Twee fietswielen met tuinslangbanden en een stang om te trekken en klaar was het wagentje. Mijn ouders waren van plan ons, mijn zusje (13) en ik (12 jaar), naar Alkmaar te brengen en vandaar op een boot van een Texelse beurtschipper naar Texel te varen, waar mijn zuster en zwager woonden. Daar was geen voedselgebrek. Mijn vader nam veel gereed schap mee om te ruilen voor eten bij de boeren, dat was nodig om te overleven. Hij was timmerman en het ging hem zeer aan zijn hart dat hij zijn mooie ge reedschap op deze manier kwijt zou raken. De reis naar Texel Het moet midden februari geweest zijn toen wij 's morgens vroeg op pad gingen. Lopend naar Alk maar, want de treinen gingen zeer onregelmatig of werden beschoten door Spitfires (Engelse jagers), omdat er vaak Duits materiaal in vervoerd werd. Rei zen per trein was te gevaarlijk, dus ik op rn'n jon gensfietsje waar mijn zusje en ik beurtelings op fiets ten. Ter hoogte van Huis ten Bosch werden we aangehouden door twee jonge Duitse soldaten. Zij wilden mijn fiets hebben en namen die dan ook af; mij huilend achterlatend. De fiets gooiden ze 200 me ter verder langs de slootkant. Het fietsje was voor hen te klein. Vervolgens hielden ze een keurige dame aan met een dure fiets met trommelremmen en namen deze in beslag. Nu was het de dame die huilend ach ter bleef. Ze had 'm geleend vertelde ze. De eerste nacht sliepen we bij een boer in de stal. Er waren ook mannen uit Scheveningen die eveneens op voedseltocht waren. Veel mensen deden dat in die tijd. Enorme afstanden werden afgelegd. Vaak tever geefs, want het gebeurde regelmatig dat het verza melde voedsel bij terugkomst in Den Haag werd inge pikt. Niet alleen door de Duitsers, maar ook door de gehate zogenaamde landwachters (ook weljan Hagel Jan Snijder genoemd, omdat zij dubbelloops jachtgeweren had den). Als het moeilijk werd om voedsel te bemachtigen gin gen mijn zusje en ik huis aan huis bedelen. Meestal kregen we dan wel wat, maar soms moesten we het binnen opeten en stonden onze ouders buiten toe te kijken, terwijl wij aan tafel zaten. Van ons groene wa gentje braken steeds de assen, dus werd het vaak zoe ken naar een nieuwe as. We liepen soms 20 km. per dag. Bij luchtalarm moesten we schuilen langs de kant of bij mensen thuis. Luchtgevechten konden lang duren en dan kwamen de vliegtuigen heel laag over met veel lawaai. Op een keer sliepen we bij een boer in de koeienstal. We hadden wat soep gekregen van mensen uit het dorp. Bij het licht van een storrn- lamp genoten we daarvan met op de achtergrond het geluid van de koeien. In Beverwijk konden we bij hel Rode Kruis eten en slapen. Van daar gingen we verder naar Limmen en Heiloo waar een ziekenhuis was. Voor het ziekenhuis stonden grote gamellen waarin eten had gezeten. We keken er in en er zat langs de kant nog genoeg om met onze eigen meegenomen lepels voedsel te schra pen. Niet eenvoudig aangezien de ketels hoog waren en wij te klein om er goed bij te kunnen. Tussenstop in Alkmaar Op een avond kwamen wij in Alkmaar aan voor sper tijd. Het was al een beetje donker en mistig. Er ston- Nummer 94, april 2010 Historische Vereniging Texel 21

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 23