Een levendich gediert in het lichaem? Mobilisatie In het octrooi-, regelement- en resolutieboek (GAT nr 2) komt een bijzonder verhaal voor, dat ik u niet wil onthouden. Jannetje Barents, de vrouw van Hendrik Arentsz, alias Bartelentus, is sinds enkele jaren zeer dik geworden en zij meent dat dit komt omdat er een - ten koste van haar - groeiend, levend dier in haar lichaam huist. Zij wil dan ook dat na haar overlijden de chi rurgijn het lichaam opensnijdt om te zien wat voor monster er in haar lichaam huist. Alle notabelen, schout Barend van Neck, secretaris Clouck, predikant Goossens, de burgemeester van De Waal Corssen, schoolmeester Pietersz, de chirur gijns en uiteraard haar man zijn aanwezig om na haar overlijden de zaak te onderzoeken. Secretaris Clouck moet een en ander beschrijven op 9 oktober 1610. We vervolgen deze inleiding met het restant van het verslag van de secretaris. Nu den IXen octobris als boven, 's morgens omtrent die clocke ses vuijren, des zelffden Jannetgen Barents deeser werelt verscheijde zijnde, soo zijn eenige per- soonen als met naemen de dienaer Kris Goossesz, pre- dicant van den Burch, ende den schoolmeester Jaques Pietersz aen de Weel, bij den heer Officier (de schout is tevens het hoofd van de troepen op Texel) gecoo- men 's naemiddachs ontrent die clock 11 uijren ende hebben versocht, dal hem gelieffde die openinge vant voorschreven lichaem te consenteeren, (toe te staan) ende alsoo den voornoemde dienaer, den burgemeester, haer eijgen man, ende meer andere persoonen ge- tuijchde dattet de voornoemde vrouw haer begeerte verscheijde reijssen (keren) geweest was, soo heeft hij oock tselffde met consent (toestemming) van haer man geconsenteert, ende heeft meester Adrian Fransz Pottert ende meester Louwerens, beijde curirgijns, die weicke daertoe versocht waren, belast met haer werck Toen ik in de zomer van 2009 vier keer op donder dagmorgen in De Oudheidkamer aanwezig was, om de portretjes te rubriceren die onze vereniging in bruikleen had gekregen, sprak ik met Bram Klaij uit Hoorn. Voor die gelegenheden was ik gekleed in het klederdrachtkostuum van de Dansgroep Oude Dan sen Texel en de bezoekers van het museum waren zeer geïnteresseerd in hetgeen ik aan het doen was. We raakten samen aan de praat, Bram en ik, en daar bij vertelde hij me dat zijn vader in de mobilisatie op Texel was gestationeerd en dat hij daarvan foto's had en of wij daarvoor belangstelling hadden. Nou en of! voort te vaeren ende dat ter presentie (in aanwezig heid van) van de heer Officier, den burgemeester Ja- cob Corssen, den dienaer Kris Goossens, ick als secre taris, ende meer ander persoonen ende hebben diezelffde meesters beginnen het lichaem op (open) te snijden ende alle het ingewandt wel besichticht, als hart, longen, milt, lever, maege, darmen ende nieren, mitsgaeders alles watter in een menschen lichaem is, dan en hebben da er geen levendich gediert gevonden, int allerminst niet, maer die zelve vrouw was soo vol waeter dat het waeter dat vuijt het lichaem liep door 't op snijden ende oock ontfangen werden in een tobe- ken (tobbe) wel 't samen gemaeckt souden hebben een groote waeteremmer vol, oftewel anderhal ff gemeene waeteremmer vol (ca. 10 liter?), waerover die mees ters getuijgenisse ga ven da t die vrouw da erdoor ha dde moeten sterven. Maer alles wat int lichaem was, was soo ga eff ende heerelijck als een gesont mensch, dan ha dele een zeer groote lever, bij na est soo groot als van een gemeene jonge coe. Aldus gedaen ten dage, ma ent ende jaer als boven aen de Weel ten huijse van de voornoemde Bartelentus. Mij present secretaris. C.H. Clouck Men wist anno 1610, zo blijkt uit dit stuk, precies welke lichaamsonderclelen men moest aantreffen en ook dat deze in orde waren. Opmerkelijk dat naast een officieel persoon als de officier en uiteraard haar man, nog zovele mensen, teveel om allemaal op te noemen, er omheen stonden om het werk van de chi rurgijns gade te slaan. Bijgeloof - een monster in je lijf - was onder de Tesselse bevolking echter nog niet uitgebannen. Maarten 't Hart Bron: GAT (Gemeentearchief Texel) nr. 2 Omdat zijn vader een duivenmelker was, mocht hij de legerduiven verzorgen. Tussen de spulletjes die hij bewaard had zaten ook twee berichtenkokertjes. En of wij dat ook konden gebruiken. Mijn antwoord was, dat het Luchtvaartmuseum Texel daar bijzonder blij mee zou zijn. Simon Dros, onderschriften door Bram Klaij, aangevuld door Ge- lein Jansen. Nummer 94, april 2010 Historische Vereniging Texel 13

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 15