grote hilariteit van de hele familie: "Dot liekt mien sumpie wel, ok zó rafelig an het end!Sinds die dag heetten slavinken bij hen 'sumpie'. Toen mevrouw Kortenhoeven (Elly) een keer bij slager Dros stond vroeg ze dan ook zonder erg: "Geef me ok nag maar vijf sumpies.De niel-Tesselaars in de winkel begre pen niet waarom de anderen zo moesten lachen, ad 6) Raam: Middelnederlands (1277) 'arme' omlijsting, (zie ook tuin) en vergelijk ABN ram en raam. Zelfstandige naamwoorden die eindigen op m, voorafgegaan door een korte klinker krijgen in het ABN aan het eind van het verkleinwoordje -etje, voorafgegaan door een lange klinker krijgen zij als verkleinwoord -pje. Ram- rammetje/raam-raampje. Rem: Of rem nu remmetje of rempie moest worden, daar kwamen we niet uit. Misschien was dit ook wel een uitzondering in 1935. In het Middelnederlands komt 'rem' niet voor. Ik vroeg ook naar het verkleinwoord van 'stem'. Dat leverde dezelfde problemen op als bij rem. Het wordt eerder omschreven als bijv: 'Ik sow sien geluud wel es wille horen', of iets dergelijks. Het woordje 'stem' was misschien wel 'gróós'. C. Zelfstandige naamwoorden die eindigen op -ng krijgen in het Tessels aan het eind van het verklein woordje -kie. Ook hier slaat de nivellering toe. In percentages staat aangegeven hoeveel van mijn geïnterviewden de oude Tesselse en hoeveel de ABN -vorm kozen. ABN Tessels Twijfel Gang gangetje (20%) g^ng gankie (72%) (8%) Stang stangetje (5%) stang stankie (84%) (11%) Tang tangetje (4%) tang 1) tankie (96%) Wang wangetje (5%) wang 2) wankie (95%) Behang behangetje (12%) behang behankie (80%) (8%) Kreng krengetje (33%) 3) kreng krenkie (54%) (13%) Leng (vis) lengetje 4) leng lenkie Kring kringetje (27%) kring 5) lerinlde (73%) Ring ringetje (6%) ring rinkie (94%) Long longetje (15%) long 6) lonkie (34%) (51%) Sprong sprongetje (37%) sprong spronkie (63%) Tong tongetje (7%) tong tonkie (93%) Jong (dier) n.v.t. j°ng 7) jonkie Woning woninkje weuning 8) weuninkie Verhoging 9) verhoginkje ferhóging ferhóginkie Vereniging 9) verenigingetje fereniging fereniginkie Maar: ad 1) Tankie: een nijptangetje- een nieptankie (mevrouw Barhorst). ad 2) Wankie: Mevrouw Vonk: "Natuurlijk zei je 'wankie', als je wan getje zei wos je gróós! ad 3) Kreng: Het viel niet mee om bruikbare woorden te vinden die eindigen op -eng. Kreng en misschien nog een streng (touw), maar dan hield hel wel op. Zelf denk ik dat er eerder de termen 'rotwijf' en 'rotkiend' ge bruikt werden dan kreng. Het etymologische woor denboek noemt alleen: 'lichaam van dood dier.' De heer W.J. Kikkert merkte op 'Geen verkleinwoord voor kreng, een kreng is altiedgróót!' ad 4) Leng: Als liefhebber van vis koos ik voor 'leng', maar slechts zeer weinigen kenden het woord. Als men het woord kende noemde men meestal 'lenkie' als verklein woord, maar het is eigenlijk te onbelangrijk om hier te vermelden, ad 5) Krinkie: Dit woord stond in de Texelsche Courant van 21 maart 1931, waarin in die jaren veel artikelen ver schenen in het Tessels dialect. Het Middelnederlands was crinc voor kring, rinc voor ring, dinc voor ding - dinkie. ad 6) Lonkie: Het verkleinwoord maken van 'long', bracht menig een aan het aarzelen. Als ik de vraag schriftelijk voor legde, kreeg ik wisselende antwoorden. Als ik vroeg "Ken je sèègge, 'het kiend het zwakke lonkies", dan was het antwoord meestal bevestigend, ad 7) Jonkie: 'De kot het jonkies krege'. Jonkie ook: glaasje jonge je never. Middelnederlands (1200-1600); jongekijn uit spraak: jongekien! In de Texelsche Courant van 13 maart 1929 stond 'jongelke'l ad 8) Weuninkie: In de geschreven vorm vervalt de g. In de uitspraak hoor je wel de ng-klank. ad 9) Verhoginkje en verenigingetje: In het ABN bepaalt de klemtoon welke verkleinvorm gekozen moet worden, in het Tessels is het steeds -kie. Opmerking over het woord enteling: In het Tesselse rijtje hierboven had ook 'enteling'kun nen staan. Dat is een jong schaap, niet meer een lam, maar nog geen jaar oud; enteling - entelinkie. De Van Dale geeft 'enterling'. De vader van de heer J. Kikkert merkte eens op over een vrouw die mager en fronselig (rimpelig/kreukelig) was, met dunne biên- tjes: 'Se siêt er uut as een slechte enteling'. D. Zelfstandige naamwoorden die eindigen op -d, en t krijgen in het Tessels aan het eind van het verkleinwoordje -je Dl- Zelfstandige naamwoorden die eindigen op -d krijgen -je. Nummer 94, april 2010 Historische Vereniging Texel 9

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2010 | | pagina 11