Vriendjespolitiek? Een houwdegen op Texel: Frangois van Aerssen van Sommelsdijck De foto op pagina 6 is genomen achter een pand in de Waalderstraat, ter ere van de zestigste verjaar dag van oma Heintje Vlessing-Van Messel in 1918. Achter: Riek Vlessing-Van Buren. Philip Vlessing. Hij was eerst werkzaam in een meubelhandel in IJmuiden in de lijd dat de kinde ren van Sam, Flip en Nettie opgroeiden. Toen Riek en Philip in Nijmegen woonden kregen ze een schat van een dochtertje. Hij werkte daar voor Unilever. Ze werden allen gedeporteerd. Eva Zeckendorff-Vlessing was korte tijd verpleegster in Amsterdam; ook gezelschapsdame; trouwde de veel oudere weduwnaar Siegfried Zeckendorff. Twee kinderen: Max en Nettie, beiden gedepor teerd. Siegfried stierf vóór de oorlog. Bram Vles sing stierf ook vóór de oorlog. Getrouwd met Fan nie Zeckendorff, dochter van een broer van Siegfried. Fannie en haar dochter overleefden de tragedie. Bram Vlessing. Barend Vlessing. Sam Vlessing. Roos Vlessingde moeder van Eli Prins, Aaron en In december 1693 loopt de 28-jarige Frangois van Aerssen van Sommelsdijck op de zeedijk bij Oude- schild. Hij is opgeklommen tot kapitein ter zee. Was hij slecht gehumeurd vanwege het lange wachten op de Rede van Texel, of had hij nog een appeltje te schillen met schipper Claes Koddes? In ieder geval komt hij op daar op de zeedijk de schipper tegen die hem voor de voeten loopt. Er ontstaat een woordenwisseling, Van Sommelsdijcks bloed begint te koken, hij trekt zijn degen en steekt de schipper in zijn nek. Deze valt neer. Geschrokken komen omstanders aanlopen en voe ren de ongelukkige schipper naar de herberg "Mor- jaens Hoofd". Alle chirurgijnen van Texel, Gerard Bermentloo, Cornelis Lentz en Pieter Clingen- bergh, worden geroepen. Op 21 december wordt voor notaris Frangois van der Merck een verkla ring opgetekend. Op verzoek van Van Aerssen van Sommelsdijck verklaren zij dat 'sij geroepen sijnde bij den persoon van Claes koddes, gequest onder sijn slincker ka eek met een gesteecken wonde, wat schuijns nedergaende, omtrent vier vingers in de breete diep sijnde'. Tegenvaller Dat was niet misselijk, vier vingers breed, zo'n 10 cm diep! Ze verklaren dat de patiënt deson danks van 15 tot 18 december aardig opknapte, maar op 19 december 's nachts bij de patiënt waren Roosje - Berendina Berendina Cohen-Vlessing. Ie klas verpleegster en hoofd van de Plantage Crèche; ze verzorgde groot moeder in de Maclaine Pontstraat tot haar dood; trouwde later oudere weduwnaar uil Rotterdam, de heer Cohen; beiden gedeporteerd. Voor: Elize Vlessing 1904 - Heintje Vlessing-Van Messel - Jo Vlessing. De familie van Elias Samuel Vlessing: Elias Samuel Vlessing 23-11-1854 Texel trouwde met Heintje van Messel* 10-03-1858 Harlingen. Kinderen: Rosetle, (Roos) Salomon, (Sam) Philippus, (Flip) Eva Barend Henriette, (Jet) Abraham, (Bram) Johanna, (Jo) Simon Dros geroepen en hem hebben bevonden met een hevige pijn bevangen in sijn reghter sij de ende dat omtrent de clocke een uijr in der naght, van welcke tijt af den selvenpatiënt van uijr tot uijr quam te verswacken ende eijndelijck op den 19e dito 's morgens omtrent de clocke negen uren overleden is'. Dit was een tegenvaller voor Frangois. Hij had ge hoopt dat dit akkefietje met een goede verzorging gunstig voor hem zou aflopen, maar helaas, waar schijnlijk door koortsen is Claes Koddes toch nog overleden. De geruchten in Oudeschilcl zijn duide lijk: men vertelt dat de kapitein een weerloze schipper heeft neergestoken. Een dame van licht allooi, Geertruij Verschuijt, uit de herberg van Im- metie Rooseeuws, beweert dat ze het zelf heeft ge zien. Frangois besluit om onder meer met behulp van vriendjes, behorend tot de regentenklasse van Texel, zichzelf vrij te pleiten. Wie is kapitein ter zee Frangois van Aerssen van Sommelsdijck? Eerst iets over het verleden van de 28 jarige Fran gois van Aerssen. Zijn moeder, Margarelha de Puy markiezin van St. André, was van Franse adel. Ook zijn vader, Cornelis van Aerssen had voorouders behorende tol de Franse adel. Vader Cornelis had zich tijdens het stadhouderloze tijdperk aangeslo ten bij de partij van De Wit. Toen stadhouder Wil- *1879 Texel *1880 Texel *1882 Texel *1886 Texel *1888 Texel *1893 Texel *1895 Texel *1898 Texel Nummer 93 december 2009 Historische Vereniging Texel 7

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 9