A 4 - Zelfstandige naamwoorden die eindigen op -k, krijgen -ie ABN Tessels Slak slakje slak slakkie Vlek vlekje flek flekkie Volk volkje vollek vollekie Stuk stukje stik 1) stikkie Pruik pruikje 2) pruuk pruukie Pannenkoek pannenkoekje pangkoek pangkoekie Pink pinkje pink 3) pinkie ad 1) Stikkie: stikkezakkie [Een stik bróód in n zakkie ad 2) Pruuk: Mien oppa bod os beenaam/skeldnaam 'de Pruuk'. Ik vermoed nu hoe hij eraan kwam, maar we durfden er vroeger nooit naar te vragen, want hij had zoals men dat tegenwoordig zegt: 'een heel kort lontje', ad 3) Pinkie: Dit is een interessant woord. In de betekenis van Vinger' komt het voor het eerst voor in 1567 (Ju- nius). In Brits-Engels is het 'little finger', maar in Amerikaans-Engels heet het ook 'pinky, pinkie'. Wellicht is net als bij 'cookie' voor koekje de oor sprong Nederlands. Opmerking Bij bovenstaand lijstje passen ook het Tesselse: róóp-róópie (ABN: roop, touw), Engels: rope een lóópie een wandelingetje, een ommetje. De heer C. van Heerwaarde ging vroeger wel 'om een róókiedal wil zeggen een gezellige avond bij vrienden of kennissen [waar waarschijnlijk sigaren en sigaretten gepresenteerd werden] A 5 - Zelfstandige naamwoorden die eindigen op -p krijgen (p)-ie ABN Tessels Hap hapje hap happie Boodschap boodschapje boeskip boeskippie Schip scheepje skip skepie Slip slipje slip 1) slippie Wip wipje wup 2) wuppie Drup drupje drup druppie Klomp klompje ldomp klompie Kop kopje kop koppie Schaap schaapje skéép skéépie Bioscoop bioscoop je biejeskoop biejeskoopie Zie ook de ABN uitzondering: Kip kippetje kip kippie: ad 1) Slippie: Hier zou mijn Tesselse uitleg van het verklein woord 'slippie' vast zijn gelopen. Hel moderne woord 'slip' voor onderbroekje, met zijn ABN of Tesselse verkleinvorm bestaat wel, maar 'slip'als zelfstandig naamwoord voor vis bestaat alleen als 'sliptong'. Hoewel ik wel eens het meervoud 'slips' heb horen gebruiken. Taal blijft boeien, ad 2) Wuppie: In plaats van wup gebruikten de meeste geïnter viewden de uitspraak wip, in alle betekenissen van het woord. Maar toen doken de woorden gop-goppie op! Weet je wat 'goppie' betekent?' vroeg Piet Hin. "Ja, dat is een mondvol of een scheut water," antwoordde ik. "Ja," zei hij, "maar het betekent ook een zekere hoeveelheid. Het kan veel óf weinig zijn." Die be tekenis kende ik niet. Het Middelnederlands [mnl] geeft 'gobelen'= spuwen. In het Engels [Wyld] is 'gob' onder andere 'a mouthful'. Volgens Chambers ook 'a mouthful', maar tevens 'a considerable quantity' dat wil zeggen een aanzienlijke hoeveel heid. Beide woordenboeken vermelden dat de oor sprong Oudfrans is, maar de overeenkomst tussen het Tessels en het Engels is hier treffend. Mevrouw M.J. Kikkert meldt nog: het Oudfranse 'gobet' hap, stuk, brok, klein glas, drinkbeker en hel moderne Frans 'gober'= verzwelgen, opslokken. Modern En gels 'to gobble'= heel vlug eten. Er zijn dus over eenkomsten te vinden in drie verschillende talen. Anecdote: De familie Zoetelief had als bijnaam 'de Goppen' en zij waren naar men zegt nogal opvliegend van karakter. Toen een van hen eens een keer zaagsel kwamen leveren voor de ligboxen bij de heer Hin, vroeg een Zoetelief: "Hoeveul heb je nódig?" "Nou, zei Piet: "gooi er nog maar een goppie bij.Elij be greep onmiddellijk het dubbelzinnige van zijn ant woord en haastte zich te zeggen: "Sorry hoor, zo bedoelde ik het niet." Uit 'Tessels Prate' van mevrouw G.E. Dros het vol gende gesprek tussen Jan Zoetelief en Dirk Witte die elkaar tegenkomen: Jan: "Goeiemorrege Dirk fan de menister! Dirk: "GoeiemorregeJan van Goppie! Jan: "Weerom begin jee nou mittiên te skelde Dirk: "Ben jee begonne, of ik?" De heer W. J. Bakker (Den Hoorn) kende het woord Igop' niet. Hij gebruikt voor hetzelfde begrip 'gof' of 'goffer'. Gooi er nog maar een schep (voer) bij -* "Gooi er nog maar een gof bij. Hij noemde ook: Een gof water of een goffer water. [Het Westfries kent ook 'goffer!'] Deze uitspraak zou voorzichtig pleiten voor de spelling gop aange zien p en /fonetisch gezien dichter bij elkaar lig gen. Het Tessels woordenboek van Dr. Keyser geeft Nummer 93 december 2009 Historische Vereniging Texel 23

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 25