verhuisd. Ik heb gezocht naar de vormen die de huidige 65-plussers gebruiken en ook naar de oud ste vorm die mijn geïnterviewden zich konden her inneren. Twee geïnterviewden waren jonger dan 65, drie ouder dan 90! Door omstandigheden over treft het aantal geïnterviewde vrouwen dat van mannen ruim. Het plan om onderzoek per dorp te doen heb ik al gauw moeten laten varen aangezien ook de mobiliteit van Tesselaars groter is geworden en velen niet meer wonen in het dorp waarin zij geboren zijn. Er waren vroeger meer verschillen qua woordgebruik en uitspraak tussen de dorpen onderling zoals Heeroma ook al constateerde en Tesselaars zelf ook wel weten en ook ik heb dit nu nog kunnen constateren. Van de woorden waar over ik twijfelde, heb ik de eerder genoemde lijst jes gemaakt. Die lijstjes heb ik alleen voorgelegd aan oudere Tesselaars, omdat ik gemerkt heb dat bij jongeren de tongval nog wel Tessels is, maar dat, eufemistisch gezegd, hun woordkeuze sterk naar het ABN neigt. Vaak bleek dal het verklein woord waaraan ik twijfelde ook twijfel opriep bij de geïnterviewden. Betrof het een woord dat wei nig wordt gebruikt of tamelijk nieuw of onbekend is, dan heeft men de neiging om het niet als echt Tessels te zien en wordt er vaak gewezen op een ander Tessels woord of gekozen, of voor de meer voudsvorm of voor de ABN verkleinvorm. Dit laat ste noemt men wel nivelleren. De onderlinge ver schillen in keuze voor het ene, naar mijn mening oorspronkelijk waarschijnlijk juiste (uitgaande van het Heeroma schema) of het andere verklein woord, heb ik in percentages weergegeven. Wan neer men twijfelde of voor een ander woord koos, of wanneer het percentage lager dan drie was, heb ik dit vermeld in percentages onder de kolom 'twij fel'. Wanneer er geen percentages zijn vermeld, houdt dat in dat iedere geïnterviewde de Tesselse vorm van het in het rijtje vermelde woord koos, of dat de antwoorden zo voor de hand lagen dat ik er slechts een enkeling naar heb gevraagd. Zo vroeg ik ook of het woord 'vangst' als Tessels verkleinwoord 'vangstje' of 'vangsie' wordt. Hier werd steeds twijfel uitgesproken. Een 'kleine vangst' vond men acceptabel, maar de heer W.J. Bakker zei: Ik zou zeggen: 'Ik heb niet veul, of verrot weinig fange'. Als ik dit antwoord aan ande ren voorlegde, zeiden die vaak .'Ja, zó sowik 't ok sèègge! De heer J. Kikkert merkte op bij mijn vraag of het nu koningin netje dan wel koninginf/e moest wor den: "Een koningin is te groot om te verkleinen," maar anderen deden dat soms wel. Niet alleen bij de keuze van de juiste woorden heeft de dialectgroep me goed op weg geholpen; alle leden hebben de lijst ingevuld en ook nog voorgelegd aan enkele senioren in "De Gollard." Dank hiervoor! Ooit ben ik nog een blauwe maandag docent (En gelse) fonetiek dat wil zeggen klankleer geweest, maar ik heb me ingehouden en geen fonetische symbolen gebruikt. Wel moest ik af en toe foneti sche benamingen gebruiken, die ik steeds in teken taal heb verklaard. Het gebruiken van de foneti sche benamingen is onvermijdelijk want de verkleinvorm van zelfstandige naamwoorden wordt bepaald door de klank. Voor de niet-Tesselaars een kleine uitleg van hier onder gebruikte klanken. Wie er meer van wil we ten, leze de inleiding van S. Keyser in Het Tessels. èè- zoals in krèèb (krib) klinkt ongeveer als een langgerekte e in bijv. 'heb'. éé- zoals in skéép (schaap) klinkt als een langge rekte i in bijv peer. iê- zoals in fliêg klinkt als langgerekte ie in dier. zoals in lóóp (loop) en bóól (bal) klinkt onge veer als de langgerekte o in boor. öö- zoals in wööl (wol) klinkt ongeveer als de klin ker in het Engelse wall. Wat is een zelfstandig naamwoord en wat is een verkleinwoord. Een zelfstandig naamwoord is een woord dat kan worden voorafgegaan door een lidwoord (de, het of een). Een verkleinwoord is een vorm van een zelfstandig naamwoord met een verkleiningsuit gang, je, tje, pjeetc. Voor een nauwkeurige, uitge breide definitie verwijs ik naar een goed woorden boek. Met ABN wordt steeds Algemeen Beschaafd Nederland bedoeld A: Zelfstandige naamwoorden die eindigen op een b, ch, f, g, k, p, s, krijgen in het Tessels aan het eind van het verkleinwoordje -ie. Al- Zelfstandige naamwoorden die eindigen op -b, krijgen in het Tessels -ie. In percentages slaat achter het woord aangegeven hoeveel van de geïnterviewden de oude Tesselse dan wel de ABN-vorm kozen. ABN Tessels Krab krabbetje krab Of; Krab krabbetje kraab Krib kribbetje 1) krèèb Krib kribbetje 2) krib Rib ribbetje (10%) rib Schub schubbetje schub Rob robbetje rob Club clubje klub krappie twijfel kraapie krèèpie krippie 3) rippie (72%) 18% skuppie roppie kluppie Nummer 93 december 2009 Historische Vereniging Texel 21

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 23