Felle brand verwoestte „De Hertekamp" Woensdagochtend omstreeks zes uur is brand uitgebroken in de bekende boerderij „De Hertekamp" in de polder Waal en Burg". Zo snel greep het vuur om zich heen, dat reeds een kwartier nadat de brand was gemeld, het bouw werk tot een ashoop ineenzeeg. Op het laatste nippertje konden twee kinderen uit het brandende gebouw worden gered. Over de oorzaak van de brand tast men volkomen in het duister. Het vuur werd ontdekt door de be- w. -er, de heer Joh. D. Roeper. Terug komende van z.jn koeien op het land, zag hij plotseling vlammen uit het dak komen. Tijd om huisraad of goederen te redden was er niet meer. Het kurk droge rieten dak brandde spoedig als een fakkel. Twee kinderen van de fa milie Roeper ontsnapten aan de vlam men. De 10 maanden oude Dirk en de 3-jarige Riny werden door hun moeder het raam van de slaapkamer uitge werkt. Het enige stuk huisraad dat mevrouw Roeper naar buiten wist te brengen was.... een wieg. Het gezin Roeper bivakkeert voorlopig bij de buren, de fam. J. Witte, „De Voorzorg". De gehele inboedel, waaronder een aantal landbouwmachines, bloembollen, pakken hooi etc. ging verloren. Deze inboedel was gelukkig verzekerd, wat niet gezegd kan worden van het ge bouw zelf. De eeuwenoude boerderij was bezit van de Ver. tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland en werd door de heer Roeper gepacht. Het gebouw was in 1959 gerestaureerd. De Vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten heeft zeer vele boer derijen in bezit en kan zich permitteren deze niet te verzekeren. Immers de ge zamenlijke premie is vele malen hoger dan het bedrag dat gepaard gaat met de opbouw van enkele verbrande boerde rijen per jaar! De brandweer uit Den Burg, die snel ter plaatse was, kon zich slechts bezig houden met het blussen van een aan- ri(toTfil iwt 1P Later is dit roze-witte ruitje nog gebruikt door Nelly bij de geboorte van Ireen Boekei (14-4-1971). Voor de geboorte van Dirk Boekei (12-4-1968) was de wieg bekleed met blauwe stof. Die stof was ech ter, in de veronderstelling dat de bekleding niet meer nodig zou zijn, verknipt voor een jurkje. Ireen heeft dus ook onder het roze hemeltje (oor spronkelijk voor Hans List gekocht) gelegen. Ook Mark Roeper en Mees en Ties List hebben nog van deze bekleding kunnen genieten. Pieter List en Je- anny Dol wonen in Alkmaar en kwamen in decem ber 2007 bij oma Marja Dros logeren. Tijdens deze logeerpartij heeft Noah List (19-1 1-2007) onder het roze hemeltje gelogeerd. Noah is de eerste van de vijfde generatie. In deze lijn is geen onderbre king en heeft iedereen in de wieg gelegen. Deze stof is dus over een periode van 40 jaar zes keer gebruikt. Nu hangt de kanten rand die langs de bak hoorde, om de lampenkap in het huis van tante Grieta. Hans heeft in 1959 korte tijd ingewoond bij zijn broer Jan op Akenbuurt. In februari 1959 ver huisde hij naar de Hertekamp. In eerste instantie ging Ireen met hem mee. Op 05-03-1960 trouwde hij met Tine Koorn. Riny (Henrika Maria 05-11- 1960) was het eerste kind van deze tak die in de wieg lag. Dirk (Dirk Jacobus 6-11-1962) heeft er ook in ge legen. Op 18 september 1963 tijdens een brand die de Hertekamp totaal verwoestte, hebben Hans en Tiny samen de wieg met Dirk erin uit het raam ge zet en op deze manier weten te redden. Als Dirk niet zolang in de wieg gelegen zou hebben, mag aangenomen worden dat de wieg niet uit de bran dende woning gered zou zijn. Hierna heeft het gezin in een noodwoning op het erf van de Hertekamp gewoond om veertien dagen na de geboorte van Jan (jan Cornelis 15-03-1964) naar Plassendaal te verhuizen. Voor Jan kon de zelfde bekleding gebruikt worden als voor Dirk, lichtblauw. Na Jan is de wieg door Hans en Tiny bij Dirk Roe per (5-6-1935) en Greetje Kuip bezorgd. Zij woon den toen in 't Fennetje, het kleine huisje naast de Fenne. De opmerking van Hans bij het afleveren van de wieg was "nu moet ie (Jan) er maar eens uit". Bart is op 18-5-1965 geboren, Jan heeft dus erg lang in de wieg gelegen. Tijdens de zwangerschap van Greetje woonde Jan (Jan Sijbrand 27-6-1951) bij zijn ouders op de Fenne en was bijna 14 jaar. De voorlichting was bij Jan nog niet verder dan het geloof in de ooievaar. Texelse Courant 20 september 1963 12 Historische Vereniging Texel Nummer 93, december 2009

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 14