Een andere ooggetuige Nu haalt Frangois het volgende uit de irukendoos. Hij laat een vriendje, commissaris van dezelfde ad miraliteit waar hij bij dient, die van Holland en West-Friesland, zeggen dat deze het incident ook gezien heeft. Maar van de afstand van de herberg, dus dezelfde afstand waarbij de juffrouw beweert dat Van Sommelsdijck had gestoken, de indruk had dat de schipper gestruikeld was en in de degen was gevallen! Op 24 december verschijnt commis saris der monsteringe van 's lands schepen van Oorlog, Michiel de Clercq, voor notaris van der Merck en beweert het volgende: 'dat hij deposant op den XVe dezer loopende ma ent aen 'l groote of oude Schilt op Texel voorschreven heeft gesien dat den vor- noemde heer capiteijn op den dijck al da er met seecker schipper genaemt (soo den deposant onderright is) Claes Koddes, is hantgemeen gewerden, comende den opgemelten schipper onder sijn heer capiteijn hlooten getrocken degen ende alsoo worstelende ende een- ighsints te samen struijckelende of vallende, hebben hij deposant ook eijntelijckgesien dat den voor noemde schipper int van de andere scheijden omtrent sijn hals ofte keel gequest was, sonder dat den depo sant noghtans heeft connen sien of de wonden waer gesteecken, danwel of den meergemelte schipper in sijn heer capiteijns degen door 't voorschreven worste len en struijckelen, is comen te vallen'. Hiermee wordt de verklaring van Geertruij Ver- schuijr ontkracht. Zij heeft van die afstand nooit kunnen zien of de kapitein de heer F van Aerssen van Sommelsdijck, kapitein ter zee in dienst van de Hoog Mogenden onder 't Collegie van de admi raliteit tot Amsterdam, gestoken heeft of dat de schipper bij zijn uitval struikelde en in de degen was gevallen. Als getuigen bij deze verklaring zien we de arts Barmentloo én nog een notabele, de se cretaris van Texel Abraham de Graeff, tekenen. Van verdacht allooi De houwdegen komt tenslotte als klap op de vuur pijl met een verklaring op te proppen waaruit blijkt dat Geertruij Verschuijr een volkomen onbe trouwbare vrouw van lichte zeden is, die voor geld haar moeder nog zou verkopen. Hij laat hiervoor twee andere vriendjes getuigen, waarbij het zeer waarschijnlijk is dat de getuigenis is aangedikt. De heren Johan Kist en Eseghiel Decker verklaren voor notaris Van der Merck het volgende op ver zoek van Van Sommelsdijck. Zij waren op 23 december in de herberg van juf frouw Immetie Rooseeuws, al waar de dienstmaagd Geertruij Verschuijr diende. Zij hadden in de ge lagkamer waar nog meer mensen waren haar 'hoo- ren seggen da t sij om geit veel soude doen, ja selfs niet te goet te wesen van claerom een valsche verclaeringe te geven, ontblootende deselve, in presentie van de de posanten ende andere manspersoonen, ha er been verre boven de knije voor een achtentwinligh stuck [een geldstukI die sij claer voor quam te genieten, voerende verder veele vuijle ende onbeschaemde woorden die een doghter van eere niet vougen of toestaan'. Zo, dat moet duidelijk genoeg zijn. Deze dame is niet te vertrouwen en haar verklaring dat de houw degen Van Sommelsdijck er op los geslagen heeft, kan terzijde gelegd worden. In de akte was bij de twee heren, die ten gunste en op verzoek van de kapitein deze verklaring afleg gen, hun functie vermeld, maar waarschijnlijk op verzoek van de kapitein weer doorgekrasl. Anders zou het misschien te duidelijk worden dat medere genten hem de hand boven het hoofd wilden hou den. Onder het zwart gemaakte las ik bij Johan Kist: commissaris van 't edele Mogende Collegie ter admi- raliteijt tot Amsterdam woonende aen den Burgh voornoemt'. Al weer een man die voor dezelfde ad miraliteit werkte als Van Sommelsdijck! En achter Eseghiel Decker kon onder het zwart ontwaard worden: procureur van de Heren Hoogmogende Ra den van de Staten van Hollandt ende Weslvrieslandt'. Voorwaar niet de minste twee heren! Getuigen bij het opstellen van deze akte waren nog chirurgijn Barmentloo en commissaris Michiel de Clercq. Geen gevolgen voor zijn carrière Het is duidelijk. Met zo veel ontlastende verklarin gen, waardoor de houwdegen overigens wel alle re gisters had opengetrokken, zal er verder niet veel gebeurd zijn. De kwestie heeft in ieder geval niet veel invloed gehad op zijn verdere carrière en is waarschijnlijk bij gebrek aan bewijs dat hier moed willig met de degen was gestoken, geseponeerd of tewel de doofpot ingegaan. Frangois klom verder op de maritieme hiërarchische ladder tot hij in 1713 benoemd werd tot vice-admi- raal van Holland en West-Friesland: de een-na- hoogste sport. Hij woonde nog lang in Den Haag, waar hij 19 juli 1740 op 75-jarige leeftijd overleed. Maarten 't Hart Bronnen en literatuur: - Bibliotheek Historische Vereniging Texel: ko pieën uit het Oud-Notarieel Archief van Texel. - Fred. Oudschans Dentz, Cornelis van Aerssen van Sommelsdijck, een belangwekkend figuur uit de geschiedenis van Suriname, Amsterdam 1938. Nummer 93, december 2009 Historische Vereniging Texel 9

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 11