lem III aan de macht kwam was zijn politieke car rière in Holland zo goed als uitgespeeld. Hij besloot zijn carrière in het buitenland voort te zetten. Vader Cornelis wordt gouverneur van Suriname Cornelis werd voor zo'n f68.000,- voor een derde deel eigenaar van Suriname. De andere eigenaren werden de West-Indische Compagnie en de stad Amsterdam. Hij werd benoemd tot gouverneur van Suriname. Op 3 september 1683 vertrokken de 46-jarige Cor nelis en zijn zoon Frangois, met 312 man aan mili tie en Franse protestanten als kolonisten, naar Su riname. Op 24 november 1683 nam hij het bestuur over. Hij trad daar streng en meedogenloos op. Te hard moeten werken en te weinig voedsel op fort Zeelandia veroorzaakte op 18 juli 1688 een op stand onder de soldaten. De gouverneur trok zijn degen en zei liever te sterven dan inij te besmetten'. De muiters begonnen gericht op Cornelis te schie ten en vermoordden hem met maar liefst 46 ko gels. Het Surinaamse avontuur van Frangois Frangois ging toen hij 18 jaar was met zijn vader mee naar Suriname. Hij haalde per schip cacaobo- Frangois van Aerssen van Sommelsdijck (1669-1 740) geschilderd door F.H. Weissenbruch (foto coll. rkd) men uit Trinidad en van de Rio Orinoco in Vene zuela, om de cacaocultuur op de Surinaamse plan tages te ontwikkelen. Bijna vier jaar later, op 10 juni 1687, keerde hij terug naar Nederland. Na de moord op zijn vader boden de overgebleven le den van de Sociëteit van Suriname, de WIC en de stad Amsterdam, Frangois het gouverneurschap van Suriname aan. Frangois, die op dat moment luitenant ter zee was bij de Admiraliteit van Am sterdam, weigerde. Hij verkoos een carrière bij de vloot. Wel vertrok hij met de nieuwe gouverneur, Jan van Scharphuijsen, in januari 1689 naar Suri name om de nalatenschap van vader Cornelis te re gelen. Als hij daar is wordt de kolonie aangevallen door de Fransen en maakt hij het bombardement op fort Zeelandia mee. Bij het bedienen van een kanon raakte hij zwaar gewond. Hij verliest de duim van zijn rechterhand. Frangois keerde weer terug naar Nederland. Op 11 maart 1682 werd hij naast heer van Chatillon en Berniere, door verer ving ook heer van Sommelsdijck, Den Bommel, Ooltgensplaat en St. Annaland en vrijheer van Spijk. Tien jaar later blijkt dat hij nog steeds actief is bij de Nederlandse vloot. De 28 jarige kapitein ter zee Frangois van Aerssen van Sommelsdijck is dan be trokken bij de steekpartij zoals hierboven beschre ven. Door hulp van vrienden probeert hij zich vrij te pleiten. Een goede verzorging Eerst wil hij een klaring dat de man goed door hem verzorgd is. Hij laat Anna Pieters, de vrouw van chirurgijn Pieter Clitrgenbergh, maar ook de hospes van de herberg 'Moorjaens Hooft' en Aegie Meijnderts het volgende op 22 december voor de notaris zeggen: 'dat sijluijden den persoon van Claes Koddes, leggende gequest aen sijn hals ofte keel ten huijse van de eerste deposante, bij dagh ende naght continueel 't sedert het becomen van sijne wonde (sijnde geweest den XVe deser loopende ma ent decem ber des voormiddaghs omtrent tusschen tien en elf uren) tot den 19e dito des 's morgens omtrent de clocke negen uren wanneer den selve is comen te overlijden, hebben bedient ende opgepast'. Zie toch hoe goed van Sommelsdijck voor de man heeft laten zorgen, uiteraard op zijn kosten. Het ging nog wel zo goed met Koddes, wie had dit nu verwacht, aldus de dames, want verklaren zij ver der: hebbende sij deposanten gesien dat den voor noemde patiënt in de voorschreven tijt sigh redelijck cloeck heeft gevonden, mitsgaders eenig spijs ende dra nek genoten, ja selfs nogh cort of's avonts voor sijn doot twee a drie coppen coffij'. Met andere woor den: het plotselinge overlijden kan nauwelijks toe geschreven worden aan de wond. 8 Historische Vereniging Texel Nummer 93 december 2009

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 10