"Ende ick ende stuijrman benne verkocht" Barend Roest, een van de Texelse slaven in Algiers In HVT 87 publiceerde ik een voorlopige lijst van inwoners van Texel, die kortere of langere tijd als slaaf in Noord-Afrika verbleven. Voornamelijk dank zij de medewerking van mevrouw Neuman-Polly die ons, Miriam Klaassen en mij, inzage gaf in de nagelaten archiefbescheiden van wijlen haar echtgenoot de heer ET. Neuman, kan ik over een aantal voormalige slaven meer informatie verstrekken. Hierbij wordt niet ingegaan in op gevangenen buiten het Otto maanse (lees: Turkse) rijk. De gegevens zijn drie voudig van aard. Overigens zijn met deze nieuwe gegevens niet alle onzekerheden opgelost! Allereerst werd de informatie over een aantal personen uitgebreid, bij voorbeeld over het schip waarmee zij gevangen genomen werden en over hun medeopvarenden. Ik moet daaraan toevoegen, dat de archieven van de heer Neuman niet alleen berusten op vele jaren van onderzoek, maar dat in zijn na latenschap tevens werk voor jaren zit voor wie zich in deze materie of in de personen uit een bepaalde plaats wil verdiepen. Neuman gaf bovendien alle door hem getraceerde slaven een computernummer. Dat geef ik tussen haakjes (FTN.achter de namen weer. Maar voor alle duidelijkheid: niet van alle personen werden nieuwe gegevens gevonden. Vervolgens konden een aantal onjuistheden of on duidelijkheden in de tekst worden verbeterd. Tenslotte kon het aantal slaven, van Texel afkomstig, daardoor enigszins worden uitgebreid. Om vergelijking met de eerste lijst eenvoudig te houden, kiezen we er ook ditmaal voor om hun namen, voor zover mogelijk, alfabetisch op patroniem weer te geven. We maken er echter nu geen tabellen van, maar geven de informatie per persoon door. Wederom past hier de opmerking dat dit slechts een voorlopige stand van zaken is die door verder onderzoek zou kunnen worden aangevuld. Graag nodig ik dus alle lezers uit om elk gegeven of elk idee dat een aanvulling zou kunnen betekenen aan mij door te geven [eventueel per mail: Gerard.vanderkooi@kpnplanet.nl]. 1Teunis Aldertsz Coorn, geboren van Den Burg. Van hem werden geen nieuwe gegevens gevon den. De naam van zijn schip is onbekend, evenals de reder voor wie hij voer. Hijzelf zat op 11 au gustus 1693, toen de notarisakte werd opgemaakt, in Algiers gevangen, maar hoelang hij al gevangen was weten we niet. Zijn broers Dirk Aldertsz en Simon Aldertsz wonend in Everste Coogh op Texel, staan bij notaris Francois van der Merk op die datum borg voor hem voor een bedrag van ruim 1100 karolus guldens. Getuigen van deze borgstelling zijn Abraham de Graef, secretaris van Texel, en de regerend burgemeester van Den Burg Jacob Iewensz Boon. Deze gegevens zijn ontleend aan het notariaatsarchief van Texel, dat gedeelte lijk in kopie aanwezig is bij de Historische Vereniging alhier. De genoemde Coorns ontbre ken bij het overzicht van de Koorns in de Texels Geslachten van de heren Dijt. 2. Cornelis Ariens Baes, geboren van Den Burg. Hij zit op 18 december 1692 te Algiers gevangen. Er is voor hem met een collecteboekje rondgegaan. Op genoemde datum wordt door notaris van der Merk over Baes een akte opgemaakt. Daarin stellen de burgemeesters van Texel, te weten Jacob Iewensz Boon (Den Burg), Pieter Pietersz Mulder (Den Hoorn), Maerten Reijersz Vlamingh (De Waal) met de oud-burgemeester van Ooster end Jacob Hertsen Sogh zich contraborg, tot een bedrag van 1180 gulden (de regerend burgemees ter van Oosterend Jacob Hendrixse Backer is absent). Ze laten het juiste bedrag afhangen van de ingetekende bedragen en de voldoening daarvan. De burgemeesters stellen zowel hun persoonlijke bezittingen als die van het eiland tot onderpand. Getuigen van deze belofte zijn Claes Jansz Backer, oud-burgemeester van Den Burg, en Jan Sok. Ook deze gegevens komen uit het gekopieerde notariaatsarchief van Texel. Van het schip waarop hij voer of van de schipper daarvan is verder niets bekend. Ineke Vonk vond nog informatie die wellicht op deze persoon betrekking heeft. In het oud notarieel archief van Haarlem (185/4855, notaris Simon Bakker) is op 15 oktober 1718 een verklaring opgenomen van o.a. stuurman Kornelis Baas van Texel, oud 60 jaar, die had gevaren op het schip de Juffrou Dileana. Het betreffende schip zat toen aan de grond bij Texel 3. Jan Cornelisz te Wael (FTN 3400). Het schip waar hij op voer, werd in 1660 genomen. In de notulen van de Classis Alkmaar van 5 juli 1661 wordt het verzoek behandeld van 5 gevangenen in Turkije (Algiers), om te hunnen bate te mogen rondgaan met een collecteboekje. De classis gaat daarmee accoord. Een van de aanvragers is Jan Cornelisz alias Jan Baes van Wael en Oppereyndt Nummer 91 juni 2009 Historische Vereniging Texel 7

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 9