De sterntjesmoord Aanvulling op: Harendhooi van het verre Griend naar Texel, verschenen in nr. 90, maart 2009 Jan Vosjan heeft een prachtig en interessant artikel geschreven in nr. 90 van het blad van de Historische Vereniging over de winning en het gebruik van het harendhooi. Hel behandelt of raakt aan talloze sociaaleconomische aspecten. Het gaat niet alleen over planten (harendhooi), maar ook over het boerenbedrijf, de schapenteelt, de vogelstand, het gebruik van de natuur en de opkomst van de natuur bescherming. Dat is zo veelomvattend dat het haast niet anders kan dat er een kleine onjuistheid in het verhaal sluipt. Ik doel hier op de passage over de sterntjesmoord in 1907-1909. Vosjan stelt (of neemt aan) dat deze term gebruikt werd, omdat er heel veel eieren werden geraapt. Dat is echter niet juist. De 'sterntjesmoord' is een begrip dat wordt gebezigd in het kader van de zogenaamde gruwelmode. In Nederland was het vooral in het begin van de twintigste eeuw (maar ook al daarvoor) mode geworden om de dameskleding en vooral de hoedjes op te sieren met sierveren van zilverreigers of staarten en vleugels van sterns. Sommige dames droegen zelfs hele vogels (visdiefjes of noordse stern) op hun hoed. Bron: 100 jaar vogelbescherming in Nederland Vooral in de jaren 1906 en 1907 werd daarvoor in vrijwel alle Nederlandse sternkolonies een groot deel van de volwassen dieren afgeschoten. Ook op Texel, waar volgens Drijver zowel Texelse als Helderse jagers zich daar aan schuldig maakten. Het was kennelijk zeer lucratief! Deze sterntjesmoord leidde tot een besluit van minister Talrna in 1908 om sterns, vooral de grote stern en de visdief, de status beschermde vogel te geven. In de geschiedenis van de vogelbescherming was dat een zeer gedenkwaardige beslissing. Het was namelijk de eerste maal dat een vogelsoort beschermd werd in het belang van het 'natuurlijk evenwicht'. Daarvoor werd de natuur en de vogels alleen be schermd als ze direct nut had voor de mens. Daarmee werd de louter antropocentrische grondslag van een beschermingswet uit 1880 voor het eerst verlaten. Overigens was er al sprake van gruwelmode in de gehele tweede helft van de negentiende eeuw. Bijvoorbeeld waren de kragen van futen in Engeland in 1860 zo populair dat de soort op het randje van uitsterven stond. Het leidde daar tot oprichting van de befaamde Royal Society for the Protection of Birds. In Nederland zaten de beschermers ook niet stil. In 1892 werd bijvoorbeeld de "Bond ter Bestrijding ener Gruwel mode" opgericht. In 1899 kwam de "Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels" (nu Vogelbescherming) voort uit de een jaar eerder opgerichte "Bond tot Bestrijding van den Vogelmoord". Dit alles vanwege de grote zorgen die men vooral had over de teloorgang en de economische exploitatie van de natuur door, sinds de Franse tijd, "boeren, burgers en buitenlui". Als we nu over 'historisch medegebruik' spreken, moeten we niet vergeten dat dit gebruik een eeuw geleden vaak heel negatief was voor de natuur! Literatuur: Drijver J (1934). Texel het Vogeleiland. Saris, Frank (2007). Een eeuw vogels beschermen. Adriaan Dijksen Nummer 91 juni 2009 Historische Vereniging Texel 5

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 7