Interieur Zeevaartschool Texel opleidingsschip van dit Instituut was de Pollux 2. Voor het behalen van zijn stuurmansrangen, met als afsluiting het diploma le stuurman Grote Stoom vaart, studeerde hij aan de gerenommeerde, sinds december 1818 bestaande Zeevaartschool te Harlingen. Hij voer bij verschillende rederijen waaronder Stoomvaart Maatschappij Zaanlandia gevestigd te Zaandam en bij de in die dagen bekende rederij Scheepvaart- en Steenkolen Maatschappij, SSM, uit Rotterdam. Bij deze rederij voer hij op diverse schepen, waaronder het ss Waterland, Friesland en Schieland. In oktober 1907 maakte hij op het ss Waterland zijn eerste reis als kapitein. In oktober van het jaar 1912 solliciteerde kapitein Schmidt als één van elf kandidaten naar de betrekking van leraar praktische zeevaartkunde aan de op te richten Gemeentelijke Zeevaartschool te Texel. Zijn sollicitatiebrief verstuurde hij tijdens zijn verlof vanaf zijn toenmalige woonadres Prinsenstraat 8 in Harlingen. In een door de directie van de SSM geschreven aanbevelingsbrief werd kapitein Schmidt omschreven als 'een ervaren en ijverig gezagvoerder en bekwaam navigateur'. Op 29 november 1912 heeft de Raad van de Gemeente Texel, in een door Burgemeester en Wethouders ondertekende brief, haar fiat aan de benoeming tot leraar praktische zeevaartkunde gegeven. Kapitein Schmidt zou deze functie vervullen tot en met de dag waarop in de zomer van het jaar 1933 de deuren van de Zeevaartschool Texel voorgoed gesloten zouden worden. Nummer 91, juni 2009 Coll. P. Schmidt Niet alleen in het leslokaal maar ook in de praktijk werd onder de bezielende leiding van Schmidt de zeevaartkunde beoefend. Dit gebeurde aan boord van de klipper "Lichtstraal" en in later jaren met het motorzeilschip "Prins Hendrik" waarmee in het voorjaar gedurende een week een vaartocht op de Wadden en de Zuiderzee, het latere IJsselmeer, werd gemaakt. Reizen waarbij onder meer Lemmer, Amsterdam, Harlingen en soms ook Terschelling werden aangedaan. Cerardus Schmidt ca. 191 2 Coll. p. Schmidt Historische Vereniging Texel 17

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 19