De toevalligheden in het leven, "geliefde leraren" en de Zeevaartschool Texel De toevalligheden in het leven In het verhaal "Requiem voor een Zeevaarder" over het Texelse leven van de jong gestorven uil Friesland afkomstige leerling van de Zeevaartschool, Frans Tjallingii, wordt aangegeven dat leraar praktische zeevaartkunde Gerardus Schmidt zich bevond onder de aanwezigen bij Frans' begrafenis op 16 april 1930. Het is nu zes jaar geleden dat ik op de trouwreceptie van een goede vriend in mijn woonplaats Baarn in gesprek raakte met de huisarts Peter Schmidt. We spraken over van alles en nog wat. Op een gegeven moment ging ons gesprek over Texel. De heer Schmidt vertelde recentelijk nog op Texel geweest te zijn. Op mijn vraag wat het doel van zijn bezoek was, zei hij een helaas vergeefse zoektocht te hebben gemaakt naar het graf van zijn grootvader Gerardus Schmidt. Mijn belangstelling was gewekt. Ik vroeg Peter Schmidt wat zijn grootvader op Texel had gedaan. Hij antwoordde dat zijn opa leraar aan de Zeevaartschool was geweest, terwijl zijn vader aan dezelfde school een zeevaartkundige opleiding had genoten. Een interessant verhaal. Ik beloofde hem tijdens mijn regelmatige bezoeken aan Texel verder te zoeken. Helaas heb ook ik het graf niet kunnen vinden. Bij later onderzoek bleek dat het graf reeds geruime tijd geleden geruimd was. Het bovenstaande gebeuren kwam terug in mijn herinnering toen ik in het december 2006 tijdschrift van de Historische Vereniging Texel een op 13 maart 1913 gemaakte foto zag met daarop afgebeeld de eerste lichting leraren en leerlingen van de pas opgerichte Zeevaartschool Texel. Met daarbij de vraag de getoonde personen van een naam te voorzien. Ik dacht terug aan mijn ontmoeting met mijn plaatsgenoot. Het moest nu mogelijk zijn om met zijn hulp leraar Schmidt te identificeren. Ik nam contact op met Peter Schmidt. Deze beloofde om de fotoalbums van zijn grootvader uit het familiearchief te halen. Aan de hand van eventueel aanwezig vergelijkingsmateriaal moest het mogelijk zijn een positieve identificatie te verkrijgen. Een week later werd ik gebeld met de mededeling dat de fotoalbums in Baarn ter inzage lagen en dat ik hartelijk welkom was in huize Schmidt. Wat er met mij gebeurde toen ik de bewuste albums inkeek, laat zich het beste omschrijven als "een positieve geschiedenisshock" Schitterende familiefoto's, portretten, waarvan de oudste dateerde uit 1888, foto's van interieur en exterieur van de Zeevaartschool, groepsfoto's, actiefoto's en bovendien veel foto's uit de lijd dat Gerardus Schmidt als stuurman en later als kapitein op de Grote Stoomvaart voer. Kortom, het verleden kwam tot leven! Tevens weten we nu dat leraar Schmidt de tweede heer van links, zittend is. Een meer dan geslaagde positieve identificatie! In "Requiem voor een zeevaarder" werden ook de fotografische kwaliteiten van Frans Tjallingii beschreven en geïllustreerd door de indrukwekkende foto van een nabij 't Horntje tegen het ijs vastgelegde Marsdiep. Een aantal van de in de strenge winter van 1929 door Frans gemaakte foto's vond ik ook terug in het fotoalbum van leraar Schmidt. Dat beiden uit Friesland kwamen, was ongetwijfeld meer dan genoeg reden voor een band tussen leraar en leerling. 'Geliefde leraren' In zijn in 1976 verschenen standaardwerk "t Tant van Texsel" schreef de auteur de heer J.A. van der Vlis, van 1921 tot 1928 onderwijzer aan de Openbare Lagere School in Den Burg en in 1964 tot ereburger van Texel benoemd, in een hoofdstuk gewijd aan de Zeevaartschool de volgende opmerkelijke zin: 'Geliefde leraren van wie de namen nog niet vergeten zijn, waren G. Schmidt, D. Ruijterman en P. Vijn'. Bijzonder genoeg om aandacht te schenken aan dit illustere drietal leraren. G. (Gerardus) Schmidt Gerardus Schmidt werd op 16 december 1873 te Leeuwarden geboren uit het huwelijk van Ulfert Frerick Schmidt en Johanna Wilhelmina Görlach. De jonge Gerardus volgde in de daarop volgende jaren tachtig een zeevaartkundige basisopleiding op het schip de Zeehond van het sinds 1849 bestaande Matrozen Instituut der Koninklijke Nederlandsche Zeil-en Roeivereniging te Amsterdam. Een later, in het jaar 1941 in dienst genomen en bij velen bekend Graf van Pieter Vijn en Naantje Wuis 16 Historische Vereniging Texel Nummer 91 juni 2009

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 18