seggen sij om te lossen, te weten duijr om geit". Hij moet dus veel losgeld opbrengen. Hij smeekt zijn vrouw dan ook om rond te gaan bij goede mensen en bij zijn reders om dat geld bij elkaar te brengen. Roest was mogelijk rooms-katholiek, want hij vraagt ook de priester om voor hem te bidden. Vier Amsterdamse kooplieden, reders van de St. Anna, kennen zijn handschrift en bevestigen tegenover notaris Pieter van Buytene dat de brief echt is. Hij wordt op 21 maart (1661) als gevangene vermeld. Ook de diaconie in Hoorn (zie aldaar nr. 587) droeg bij aan het losgeld: hij betaalde op 16 mei 1650 [K: waarschijnlijk 1660?] 10 gulden voor zijn verlossing. Zie verder GA Amsterdam, NA 2755b. N.B. de brief van Roest is in nummer 88, september 2008 van ons blad opgenomen. Tot zover deze lijst. Er zijn nog enkele andere aanvullende gegevens: a. Op 23 september 1729 geeft de gereformeerde diakonie van Hoorn 6 gulden voor de lossing van de man van Antje Tijs van Texel. Zie Neuman, Bron Comp., Br. 12 a 24. Hoe hij heet, heb ik nog niet kunnen achterhalen. b. In de Loketkas uit 1629 vinden we de volgende mededeling: Jan Claesz Symvaer van Edam (FTN 1439), 'genomen over 4 Jaer is op Megro (lees:Negro) Ponte onder Constantinopolen, den schipper van Texel, syn vaeder pleegh het ijser Vareken te voeren, soo dat den Jonghman het Iser Vareken genaempt werdt'. Zie Neuman, Bron Comp 4, 045. De naam van deze schipper zou Oucke Fredericx (no.7) kunnen zijn. Mogelijk ook hebben we hier met een nog niet genoemde slaaf te maken. c. In de kleine Inventaris van de Zeevarende Buul te Graft, 1634-1810 bevindt zich onder no.6 een collecteboekje voor een slaaf uit Graft uit 1671. Daaruit blijkt dat voor hem ook op Texel is gecollecteerd. De daar vermelde gegevens zijn: De Diakony van de kerke van den hoorn opTexel beloven op de selve conditie [namelijk: wanneer de slaaf in het thuisland gekomen zal zijn] tot lossinge van dese voorn, slaaf te gevenf.2. -. - De Dia konen aan Oosterend op Texel beloven ter eijnde aen de voorn, slaeffoff de sijne te geven f 1,10.- WVerruhert, pastor ibidem. Die Diaconije vanden Waal sullen tot Lossingh van de voornoemde slavegeven als hij In het Christen dom gecomen is een sommef.1.10.0. Jan Jansz Quant, Schoolmr aanden Wèal De Dia konen vande Burgh In Texel Belooven tot lossinghe van deze voornoemde slaef als hij In Christenlande zal gecoome zijn twee gld: tien stuijvers, f.2.10.- Willem Coops De Burgemeesteren der Stede ende Eijlande Texel beloven tot lossinge van deze Slave te geven wanneer haar gebleecken zal zijn dat hij in Christen lande gecomen zal sijn de Somma van vijf guldens Seggef.5.-.- LodewijckJ. Vermeulen Burgemeester aanden Burgh lek Ondergeschr. Belove ten selver eijnde op gelijcke conditie te geven een guldemtien stuij seggef.1.10.- J. Vermeulen De dia konen aen het schil op den eylande van texel belooven op conditie als vooren de somme van f.4(?).0.0 P.W(B?)urgh Op voorgemelte conditie belove ik te geeven f.1.-.- Samuel Seullijn, predik. Ter Burg [Samuel Solinus begon daar als kandidaat in 1664 en ging in 1702 met emeritaat] d. Jan Aten vermeldt in een artikel in De Zaende, getiteld Het gevaar van Zeerovers, dat de 'Friese' doopsgezinden op Texel in 1725/18.- bijdroegen voor de lossing van een broeder uit Middelie. "Edoch is vastgestelt dat dese wijse van doen om onderstant te verleenen tot verlossing van imant uyt de slavernij der Turken voor het toecomende in geen gebruyek sal zijn". Doopsgezinden waren namelijk een tamelijk gemakkelijke prooi voor kapers. In het boek van R. Fruin, Tien Jaren etc, vinden we een bericht ontleend aan Van Meteren, dat de Hollanders eens een Duinkerker roover namen, die 21 schippers [kapiteins] aan boord had, van wie hij 43.000 losgeld bedongen had. Fruin schrijft verder dat de zeeschuimers ("het uitvaagsel van alle natiën"), in weinige uren 't vermogen van honderden vissers konden vernielen. "Deze vis- schers boden te minder weerstand, omdat velen Doopsgezind waren en dus geen wapens voeren, zelfs niet eens aan boord hebben wilden". Gerard van der Kooi 14 Historische Vereniging Texel Nummer 91, juni 2009

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 16