-Ti' Galeien met Barbarijse kapers College zeegeschiedenis ul Bron is hier de Loketkas, met een lijst uit 1629 van diverse personen tot Thunis en Algiers. Merkwaardig is een andere vermelding van de Witte Eenhoorn uit 1629. Daar wordt het schip op Palmzondag genomen en vaart het onder schipper Ph. Brouwer, "gaende naer de Straet, die site [sitten?] te weeten Pieter Pietersz tot Tunis en Nan Pietersz tot Algiers gevangen". Voor zover valt na te gaan komt geen van beiden van Texel. Maar zouden er terzelfder tijd 2 schepen met dezelfde naam gevaren hebben en beide ook nog in hetzelfde jaar zijn genomen? Wel wordt nog in het jaar 1671 een schip met dezelfde naam genomen 15.Jan Jansen (FTN 1993) van 't Ouweschil was nog ongetrouwd toen zijn schip op 28 december 1679 werd gekaapt. De schipper was Pieter Maertensz Palmboom (FTN 1980) van Opperdoes, onge trouwd. Zijn schip de Palmboom was van Hoorn afkomstig en was geladen met zout. Het schip werd in de grond gekapt en het scheepsvolk op 13 februari 1680 naar Algiers gebracht, waar het de 28e van die maand aankwam. Met Jan J. en de schipper werden nog 9 opvarenden gevangen gezet: Claes Gerritsz stuurman van Medemblik, Dirk Jansen, bootsman uit Westerwou, Frans Jansen, timmerman uit Medemblik, Dirck Cornelisz, kok uit Opperdoes, Pieter Claessen, matroos uit Swagedijk, Fuytjes Bartelsz, matroos uit Westerhoff (Wervershoof?), Wouter Hendrickssz, jonge borst van Hoogkerspel, Sijmon Sijvirtsen, jonge borst van Hoorn en Pieter Pietersz, een jonge van Medemblik. Alleen de kok en de timmerman waren getrouwd. Bron: o.a. Oud archief Hoorn 475 (Specifique Eiste van Tomas Hees etc.) 16.Fourens Janssen (FTN 5146) werd uileindelijk uit zijn slavernij te Algiers door admiraal De Ruyter gelost op 30 november 1664. Hij was afkomstig van 't Oudeschild en zijn losprijs bedroeg 350 pesos, omgerekend naar 'stukken van achten', die De Ruyter op krediet betaalde. Daarom had hij er ook niet veel zin in: "ick ben genootsaeckt ende genoeghsaem gedwongen 10 Historische Vereniging Texel geweest te lossen op obligatie ten behouve vande heer Gouverneur Sabanninga deese onderstaende slaven [te lossen], als te weeten.." [hierop volgt de lijst waar Fourens op voorkomt]De 'stukken van achten' werden naderhand bijeengebracht en aan De Ruyter overhandigd. Bron: Collectie De Ruyter 82-83. 17.Willem Jansz (FTN 2332) werd op Texel geboren en woonde daar nog toen zijn schip, de Salvador, voorzien van Husumer zeebrieven 'om den oorlogs willen' [Husum ligt in Noord-Duitsland] op 16 januari 1675 genomen werd. Het schip was een 'lorrendraaier', d.w.z. een schip dat in oorlogstijd handel drijft met de vijand. Schipper van de Salvador was de Fries Willem Jan Foosman, wonend te Amsterdam. Willem Jansz werd naar Algiers gebracht, waar hij in 1677 nog gevangen zat, samen met zijn uitheemse medeopvarenden Hendrick Dircksz (getrouwd en wonend te Amsterdam) en Govert Dircksen (ongetrouwd), beiden afkomstig van Westerise en Michel Barentsen van bij Dantzig (ongetrouwd). Onze vertegenwoordiger Hees schrijft dat hij een aantal bedragen heeft ontvangen voor de lossing van slaven in Algiers. Zo kreeg hij op 19 oktober 1677 750,- van Kornelis Hendricksz van Texel voor de lossing van Willem Jansz. Maar Hees voegt .üüfcljiel 3fiöriaaufi3oan be lïujttec 1607—1676 Admiraal De Ruyter. Coll. 1. Vonk Uitgeest Nummer 91, juni 2009

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 12