Bibliotheeknieuws Van het bestuur Harendhooi van het verre Griend naar Texel Ontvangen van: de heer D. Westerlaken: foto's van havens en dijkwerken; de heer E Gieles: foto's van onder andere de restauratie van de N.ff.-kerk; mevrouw A. van Liere: diverse foto's en knipsels; de heer S. Schraag: diverse bidprentjes; de heer A. Kreeft: 4 oude foto's van De Waal; mevrouw B. van der Meer-Langeveld: een foto van Ouwe Sunderklaas 1946; de heer E. Vermeulen: een brochure van zijn lezing 'Restaureren in het kader van 2003, het jaar van de boerderij'; de heer J. Witte te Zuid-Scharwoude: diverse geboortekaartjes; De afgelopen maanden is de collectie van de Historische Vereniging Texel uitgebreid met enkele bijzondere collecties: Eerst werden wij door een bijzonder gebaar van het Texelfonds en de Raboton in staat gesteld om een unieke colectie Texelse prentbriefkaarten te verwerven. En vervolgens ontvingen wij van de heer J. Nauta een aantal door hem gemaakte Inleiding Harend is een Texelse naam voor een plant, de zilte rus. Harendhooi is daarom de naam voor hooi dat geoogst werd op landerijen waar veel Harend groeide. In advertenties in de Texelsche Courant werd vroeger vaak dit harendhooi of land waar Harend groeide aangeboden. De familie Lap uit Den Hoorn had van 1873 tot 1916 zelfs het recht gekocht om dit grasgewas te oogsten op het verre eiland Griend (fig.1). Waarom hadden zij er zoveel moeite voor over om hooi van zo ver te halen? Om dat te achterhalen gaan we in op de geschiedenis van Griend, de familie Lap en Griend en vertellen iets over de schapenhouderij eind 19e- begin 20e eeuw. In die tijd was er nauwelijks kunstmest en de waterhuishouding was slecht geregeld. Hierdoor was er weinig grasopbrengst op Texel. Ook vertellen we iets over hoe het verder met Griend afliep en hoe het bij Natuurmonu mevrouw I.Telling-Ammerlaan te Mijdrecht: 8 prentbriefkaarten en een speldje Texel 550 jaar stad bewoners 't Noorden: het archief van de polderfestiviteiten 'l Noorden; de heer J. Nauta: diverse door hem gemaakte luchtfoto's en negatieven van trouwreportages. Iedereen nogmaals hartelijk dank! Heeft u nog spullen voor de vereniging, dan kunt u contact opnemen met: M. Bakker - Zijm, tel. 0222 312113, of A. v. Heerwaarden, tel. 0222 313036. De bibliotheek in Tusse de Banke is elke maandag middag geopend van 15.00 uur tot 17.30 uur U bent van harte welkom. luchtfoto's van Texel en negatieven van trouw reportages. Ook willen wij u attenderen op de algemene ledenvergadering, woensdagavond 15 april a.s. in de Doopsgezinde Kerk te Den Burg. Tenslotte wensen wij u veel genoegen met dit maartnummer van de Historische Vereniging Texel en verwelkomen u graag op 15 april! menten kwam. Hoe in andere kweldergebieden kweldergras geoogst werd en dat men geloofde dat het zoute hooi dieren voor ziektes zou kunnen behoeden. Daarnaast komt in dit verband het vervoer van hooi en wier per vissersblazer even ter sprake. Harend Het begrip 'harend' is verwarrend want in: Reydon, J. en A. Dijksen 1982: De wilde planten van Texel, lezen we: "Harend is de Texelse naam voor de zilte of ronde rus (Juncus gerardiiplatte rus (Juncus compressusof noordse rus (Juncus bal ficus)". De Texelse bloemennamen in dit boekje zijn verzameld door Theo Timmer. Kennelijk is volgens Theo Timmer de naam Harend geen precieze aanduiding voor één russensoort maar wel voor drie verschillende russen. In "Het Tessels" van S. Keijser is haarend hooi van lage, 2 Historische Vereniging Texel Nummer 90, maart 2009

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 4