Tessels prate Op glad ijs Monica Maas Wat hadde we een wintertje, end december en begin jannewarie! Het was in gienjare beurd datje dage achtermekaar het ies op kon. Kiender onder de vijftien hadde nag nooit op een befrore slóót of kolk skaast! Dat was in mien kiendertiêd wel aars. Zowat alle jare was er wel ies: we leerde skaase op de Sluusslóót achter de Hoore. De iesbaan fan de Hoore was in die tiêd op de Geul, toe nag een flinke waterflakte in de dune. Ik sien nag Aris Smit met Martha Bremer over de baan "draaie". Pracht gezicht! Eerst iên biên omhoog en dan het are. Ja, hardreeë en langebaanskaase zat - en zit - er op ons Gouwe Bóltje niet erg in. Ik weet nag hoe iederiên met ope mond stond te kieke toe dommenee Van Rhijn, een echte sportman, het ies op kwam. Hee had Nore! Dat had in die tiêd gien méns nag. In twie hale was-ie an 't end fan de baan! In 't leste jaar fan de oorlog log de polderbemaling op sien gat, omdat er er gien gasolie meer te krigge was. Zóódoênde stond het Hoornder Neuweland hillegaar blank. Nou, dat wier een pracht fan een iesbaan en deer was die heele Hoore fan de partij. D'r ware ok wedstrijde. Ik ken me niet herinnere of ik meedeen heb. 't Zei wel niet, want ik was gien ster. Ikfiel nag alders en ik had fan die slappe enkels. Houte skaase had je, met zö'n omboge punt fanfare en je most ze met ketoene bande om je enkels vastbiende. Die ginge iedere keer een beetje losser en ik zwikte allernaar. Hóge skoene had je nag niet in die tiêd. "Wat sta je trdöl op je biêne!"sei d'r iên teuge me, toe ik na een klein deuwtje weer-es op me gatfiel. Néé, dat skaase was for mee gien féést en ik had het ok altoos koud... Maar as het sneeuwd had, was er het Hoogewerfie, midde in de Hoorne. Dat liep - en lóópt nag - skuin af naar 't Léége Achterom. We suüsde dan met de slee naar benede. Prachtig! We hadde fan die ouwerwesse sleeë: een houte bak met glee-iezers en an de achterkant een ferhóóginkie, het bankie. Je ging plat op't gat in de bak zitte en liet je eige dan deur een aar een flinke zet geve om veert te krigge. Je kon ok op je buuk op 't bankie, dan kon je met je biêne sture en ok nag je kleine broertje of zussie meeneme in de bak. Het mooiste was het, as het zóó glöód was, datje met een rotgang over het Achterom heen nag een héél end het land fan Dirk Driêver op skoot. As er veul sneeuw log, dan maakte ze namelijk een helling over het hek fan 't land hene! Het Hoogewerfie was toen nag niet bestreet. As na een tiedje het wat kaal en dus stroef wier omdat 't sand erdeur kwam, haalde ze erges aars sneeuw fandaan. En as het bleef friêze, wier er eeves water over gooid. Dat haalde ze met emmers uut een pomp of een pet (waterleiding was er nag niet). Aredags was het dan een iesbaan. Tjonge, wat ging je dan hard, je gorde d'r over! Maar je most fan benede ok weer naar bove! Links, langs het stek fan Dóóve Jaap most je dan, en dat was een hééle toer. 32 Historische Vereniging Texel Nummer 90, maart 2009

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 34