Joop Schrama coll. Adriaan Jesse dachte bij iedereen was: nu zijn wij vrij van die moffen. Maar dat viel bitter tegen. Het ergste voor Tessel moest nog komen. Op 6 april lopen neef Cees en ik 's middags op het Schilderend bij het huis van onze grootouders. Daar was een driehoekig plantsoentje op de split sing van het Schilderend en de Haffelderweg, het Groentje genaamd. Het bestaat nu niet meer, en de Keesomlaan bestond toen nog niet. Daar lagen achter een schutting een paar landjes en een paar moestuintjes, waarvan er een van mijn grootvader was. Bij dat Groentje stond die middag een Rus. Hij vroeg ons te gaan kijken wat er voor geünifor meerde lui verderop in de weggetjes zaten, zo'n beetje ter hoogte van het voetbalveld, net over de Emmalaan. Wij er op af. Het bleken Duitsers te zijn, die ons riepen om naar hen toe te komen. Mooi niet dus, wij renden via de Emmalaan en het Schildereind terug naar het Groentje. Juist toen we daar liepen, begonnen ze op elkaar te schieten - en wij zaten daar tussen in. We zijn het glop van Kor- tenhoeven ingerend en, ik weet niet hoe we dat de den, over de schutting en de autopoort geklommen naar de binnenplaats van de voormalige gasfabriek. In de veertiger jaren was dat de opslag- en werk plaats van Bakker's Ijzerhandel. We wilden via de poort de Julianastraat in, maar daar werd ook ge schoten, dus toen maar over de schutting naar de tuin van mijn grootouders. De beschieting van Den Burg We waren net binnen bij opa en omoe toen de be schieting van Den Burg begon. Oom Joop Schrama lag aan de overkant, weggekropen in de goot vóór de schutting waar nu de Keesomlaan is. Het huis rechts van het glop van Koning, schuin tegenover ons, kreeg ergens aan de achterkant een voltreffer. De overbuurvrouw werd met deur en al de straat opgeblazen, maar ze mankeerde kennelijk niets, want ze rende met een rotvaart de Julianastraat in. Wij zelf zijn toen in de achterkamer gaan zitten, denkende dat het daar veiliger zou zijn. Na het on geveer 18 minuten durende bombardement, waar bij een kleine 2000 granaten werden afgevuurd, stormden de moffen ons huis binnen, op zoek naar Russen. Kort daarop kwam mijn broer Bob binnen. Toen de beschieting begon, liep hij in de Wever straat voor Hotel de Graaf, dat toen noodhospitaal was, en nu apotheek. Een Georgiër heeft mijn broer toen bij zijn lurven gepakt en meegetrokken onder het bierluik naast het hotel. Dat gaf toegang tot de bierkelder. Na de beschieting zaten de scher ven in het eikenhouten luik, zodat deze Georgiër waarschijnlijk het leven van mijn broer heeft gered. Gevolgen van de beschieting Neef Cees was inmiddels vertrokken naar zijn ei gen huis aan de Kogerstraat. Bob en ik zijn daarna Den Burg ingegaan, om te zien hoe de familie het er had afgebracht. Het huis van tante Thea Lange - veld aan de Warmoesstraat had een voltreffer ge had. We hebben haar dood gevonden, haar hoofd verminkt. De gevoelens die we toen hadden, zijn niet onder woorden te brengen. We hepen vervol gens van de Warmoesstraat terug naar de Wever straat. De bomen op de hoek waren geraakt en la gen dwars over de straat. Net waren we er over heen geklauterd toen twee Duitse officieren ons toeriepen dat wij hun fietsen er overheen moesten sjouwen. We gaven geen sjoege, maar toen trokken de helden hun pistolen, dus hebben we het toch maar gedaan. De Parkstraat was een puinhoop. Van het wees huis, vroeger een klooster uit de 15e eeuw, was niet veel meer over. Nu staat, wat meer naar achter, op die plek het postkantoor. De school die daar haaks achter stond, had misschien wel 7 voltreffers ge kregen. In de Weverstraat lagen veel huizen in puin of waren zwaar beschadigd; verschillende stonden in brand. Een oudtante was haar rechterarm kwijt, afgerukt door een granaatscherf. Twee kinderen, een jongen en een meisje van familie uit Utrecht, waren dood. Ook zij waren vanwege de honger op Tessel. Andere ervaringen Een dag of wat later werden neef Cees en ik ge- 28 Historische Vereniging Texel Nummer 90, maart 2009

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 30