Verder was er een jongen van Kooiman bij, meen ik. De derde naam weet ik helemaal niet meer en de vierde was ik dus. Na het lawaai hepen we een rondje door Den Burg, daarna kwamen we terug om weer herrie te maken. Enzovoort, enzovoort, maar: op een gegeven moment had '20+' zich ver dekt opgesteld en herkende ons. Hij ging naar de burgemeester en die stuurde veldwachter Looyen achter ons aan. Met wat pech voor ons had hij Cees en mij al snel te pakken en later had hij ook de twee anderen te grazen. Vervolgens stopte hij ons viertjes in het cachot. Dat was de gevangenis cel, die tegen de zijkant van het toenmalige raad huis was aangebouwd. Dat raadhuis stond aan de kop van de Binnenburg bij de Vismarkt. Aan het eind van de middag zijn we door Looyen een voor een thuisgebracht. Omoe was des duivels: "een skand voor de familie, deur de pelisie thuusbrocht" Maar opa Lap lachte heimelijk naar me toen ik naar boven werd gestuurd. Toen was mijn dag goed. Ik trok in die tijd ook veel op met Jan en Maarten Bruin van "Ons Genoegen", zeker in 1944-45. Jan werd later onderwijzer in Oudeschild. We gingen dikwijls bij Ceres zwemmen of pierensteken en vissen. Ook zwommen we in de havenmond van Oudeschild. De Russenoorlog Zoals bekend is, het heeft op Tessel niet vredig mo gen blijven. In de nacht van 5 op 6 april 1945 kwa men de krijgsgevangen Russen (Georgiërs) tegen de Duitsers in opstand. De eerste euforische ge- Omoe Lap Oozina Langeveld, getrouwd met Adriaan Nicolaas Lap, ook bekend als "Adriaan de Post" coll. Adriaan Jesse banden. Wij logeerden om de week bij toerbeurt bij opa en omoe Lap, of bij tante Hennie en oom Joop Schrama. En ik ging er naar de lagere school. Die stond toen nog in de Nieuwstraat waar nu geen bebouwing is, achter het postkantoor. (Onze dochter Anita kwam in de computer tot mijn ver bazing zelfs nu nog mijn naam tegen onder de leerlingen van de 6e klas, leerjaar 1944-1945.) Bob kwam op de ULO terecht. Schoolervaringen Ik zat in de klas bij meester Piet Kaas, een NSB-er, die van ons de bijnaam '20+'kreeg. Om brandstof te sparen hadden we halve dagen school, van 8 tot 13 uur, of van 13 tot 17 uur. Dat scheelde enige loka len in het stookverbruik. Ik meen dat we om de week wisselden. '20+'werd altijd kwaad, wanneer er op straat voor de school veel herrie werd ge maakt. Eens in een week als we 's middags school hadden, maakten we 's morgens om 10 uur pesterig veel lawaai voor zijn lokaal. Mijn neef Cees Eecen was er bij (een zoon van Marie Lap en Adelaar Ee cen, stuurman op de grote vaart; na de oorlog bleek dat hij in een Jappenkamp op Java had gezeten). Piet lezer coll. Adriaan Jesse Nummer 90, maart 2009 Historische Vereniging Texel 27

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 29