Toen Aad Jesse een jongen was Texel, Lammerenmarkt Den Burg De arrogante Noordwijkers geven hier een smalende beschrijving van De Koog: Over de schoone badplaats de Koog. Wat een negorij! Een badkoets, vijf tentjes en misschien 25 badstoelen, ruim gevuld en voila, toul! De strandduinen zijn uiterst hoog en bieden dan ook een goede en gewilde plaats aan voor dames om zich te kleeden en voor paartjes. Er werd nog al gebruik van gemaakt. Nog een duinenrij, overlangs het eenige badhötelletje en daar ligt De Koog, een miniatuurdorpje. Nog een belangwekkende vogelwaarneming: Brandje halen op 't Doolhof; babbelen een poosje met Kees Keijzer die aan 't zand halen is; hij heeft gisteren met 't graven een nestje van een oever zwaluw met eitjes opgedolven. Aan het eind van hun verblijf zijn ze toch positief over het eiland, maar Kees de Keijzer vinden ze bij het afscheid maar raar doen: Ik verzend nog wat ansichten en koop er wat voor mijn eigen als herinnering aan dit heerlijke land met zijn karakteristieke "tuunwallen", zijn "schepen en lammen", zijn "schepenboeten", en "prachtpeerden", zijn allerhartelijkste bewoners. In 't weiland denken we ons ziek te lachen om de streken van Kees; achter de wagen spant hij een tweede disselwagen, die achteruit getrokken moet worden uit de mesthoop. Een oogenblik staat hel geheele zaakje op twee wielen, terwijl de andere in de lucht door draaien! De houding van Kees tijdens ons bezoek is meer dan onbeschoft; 't is gewoon schandalig met dat ventje. Tot zover het dagboek. Dank aan Edward Bonne en Gerhard Cadée voor informatie over Jan Verwey, Adriaan Dijksen voor informatie over vogels, en Willem Baalbergen, die een kopie van het dagboek beschikbaar stelde. Achter in het dagboek was een aantal prentbrief kaarten geplakt. Enkele daarvan zijn ter illustratie bij dit artikel afgedrukt. Arthur Oosterbaan Dit zijn de herinneringen van Adriaan Cornelis Jesse, een Tesselse Amsterdammer, daar geboren op 12 oktober 1932. Ze zijn toegespitst op de periode tussen de winter van 1944 en het voorjaar van 1945. Maar laat ik eerst wat zeggen over mijn Tes selse voorouders. Mijn afkomst van moeders kant Mijn moeder was Gerbregdina (Geb) Anna Lap. Ze werd op 16 april 1904 geboren in de Weverstraat in Den Burg, als dochter van Jozina Langeveld, ge boren te Den Burg op 10 november 1877 en Adri aan Nicolaas Lap, ook in Den Burg geboren en wel Nummer 90, maart 2009 Historische Vereniging Texel 25

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 27