TEXEL Gezicht op de Haven, Oudeschild hebben; kreeg ten slotte maar f 13,- een groot ver schil met verleden jaar, toen kregen ze voor dezelfde "lammen" f 30,-. De eierverzameling: (De hierna genoemde vogelsoorten uit de eierver zameling van Kees de Keijzer of Keijser zijn niet allemaal broedvogel op Texel. De jongens hebben ook hun twijfels, gezien de vraagtekens. Adriaan Dijksen denkt dat de smient misschien op Texel heeft gebroed. Thijsse heeft de smient een keer als broedvogel vermeld. Het zouden nakomelingen van lokvogels geweest kunnen zijn. De oeverloper en de klapekster hebben bij zijn weten nooit op Texel gebroed, mogelijk zijn de eieren fout gede termineerd of niet van Texel afkomstig.) Kees de Keijser heeft heel mooie eieren, o.a. kluut, smient, koekoek, klapekster?, oeverloper? Hier volgt weer een oorlogsbericht: In Den Helder wordt met zoeklicht gewerkt, we genieten nog even buiten van de schitterende stra lenbundels die de lucht afzoeken, Holland waakt! De Wezenputten zijn in 1917 nog in bedrijf, en de Franse tijd is nog niet vergeten: Voor het "huus" van Corrie Keijzer staat een hou ten pomp; er zijn er oorspronkelijk zeven geweest; de plaatsen van de overige zes zijn nog goed te vinden; uit den "wezenputen" haalde de uitvaren de schepen vroeger hun drinkwater, en ook thans met de droogte wordt er ontzettend veel gebruik van gemaakt door de bewoners van Oudeschild. Deze redoutes zijn opgeworpen door krijgs gevangenen ten tijde van den grooten Napoleon, die ook Texel bezocht, en vol trots toonen de bewoners u op de heuvels de plaats waar hij met zijn paard teruggekeerd is. De jongens bezoeken ook de piepjonge Dennen: ...en zijn na ongeveer drie kwartier bij de dennen- aanplanting van de Boschwachterij "Oostermient". De dennen zijn hier al flink hoog, ongeveer tot drie meter; de aanplant is echter nog maar 12 jaar oud. De boomen staan ons inziens veel te dicht op elkaar; prachtige breede lanen en vooral ook vele slooten die er door lopen geven een magnifiek aanblik. En dan die heerlijke dennengeur! (Ze vinden er veel klokjesgentiaan, en verder hanekammen, melkzwammen en een enkele boleet. De hanekam oftewel cantharel is vanaf cir ca 1960 lange tijd weggeweest op Texel, waar schijnlijk door verzuring, en komt sinds 2000 weer sporadisch voor in de Dennen.) De duinen werden in die tijd nog beweid: In de duinen wemelt het van konijnen, ik meende een haas te zien. Niet gering was onze verbazing om een ongemerkt lam aan te treffen; aan beide kanten een span aan de pooten. We besloten het dier het loopen wat te vergemakkelijken; legden het op zijn rug en staken de touwtjes in ons zak. Dankbaar en opgelucht huppelde hij weg. Het bleek dat er nog twee onbeheerd rondliepen, even eens ongemerkt. 24 Historische Vereniging Texel Nummer 90, maart 2009

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 26