L-fet v.> K-w Vlie wegkroop achter een schelpenzuiger omdat hij meende dat een Engelsche torpedojager hem nazat; 't was echter een Hollandsche en na bescho ten te zijn door de kustwacht werd het heele stelle tje geïnterneerd, de waarnemer, een gewoon sol daat, blij en de officier-bestuurder de smoor in. Even later verscheen een zeppelin die hem benzine had moeten brengen. klungels en nuffende stelletjes. We horen later van de boerin dat er socialistisch luchtje aan de meeting was. Over de uitrusting en het gedrag van de jongens: We verwisselen de schoenen tegen mooi gevette waterlaarzen. Jan doet ze onder zijn broek. We nemen de kijker en onze jassen mee; op de vlakte staat een reuzenwind. De plassen en polderslooten ïexel, Doolhof w>- - V 's- v' v' V Over een zingende bakker in Oudeschild, niet met name genoemd: Jan koopt brood van een oude kletsmajoor van een bakker, maar moet zijn laatste 1100 gram bon nen afgeven. De bakker blijft nog wat hangen, zingt o.a. een liedje van de eerste spon (?slecht leesbaar), dat zijn 93jarige kindsche oom nog zingt, en vertelt van oud-Texel. (Er is veel gedoe beschreven over die broodbonnen, maar in het dagboek staat ook dat de boeren de jongens verzekeren, dat ze nog heel wat tarwe achtergehouden hebben, en zich geen zorgen hoe ven te maken over tekorten aan brood.) zijn door de vele regen flink gestegen en het land is drassig. We springen heerlijk slootje, ik overtref me zelve. Jan springt er een keer in; een golf water vliegt hem bijna over het hoofd; hij is klets, maar met zulk weer droogt het hard. Aan den dijk rooken we een cigaret en repeteeren scheikunde!!! Een intrigerende beschrijving van gebruik van wier, oftewel zeegras, op het land: In zee liggen netten, Jan denkt voor visch; ik denk om wier op te vangen. De zeedijk ligt vol met gedroogd wier, ook bij de Keijzer op 't land ligt wier (ook kalkaarde) Oudeschild was toen ook al een rood dorp, zo blijkt uit het volgende: In het Doolhof moeten volgens een annonce in de Texelsche Courant vandaag twee sprekers komen tegen het drankmisbruik, eene Willemse uit Den Haag en een mijnheer van Oudeschild. (Verderop beschrijven ze de lezing als volgt:) Onze oude kampeerplaats is stampvol met najouwende Nog een agrarisch interessante passage: (Het gaat hier weer om de familie Kikkert van Rozenhout.) We gaan aanstonds met de Kikkert naar Den Burg naar de markt; hij moet lammeren gaan markten. Er worden 10 lammeren gemarkt; flinke groote, bijna niet van schapen te onderscheiden. Hij wil er evenals de vorige keer f 15,- per stuk Nummer 90, maart 2009 Historische Vereniging Texel 23

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 25