Êojehje op ftoe^enber^, Sexel iedereen kon hier een dagje komen doorbrengen om te genieten van het heerlijke uitzicht en het kleine, maar goed onderhouden boschje ernaast. Helaas heeft de jeugd van Oudeschild het interieur geheel vernield, alles kort en klein geslagen, geen ruitje heel gelaten. De hele familie spreekt Frans. Kom daar nu eens om! Op het middaguur komt Kees Keijzer, de zoon van de boer van Brakenstein eens babbelen. We hooren dat hij 156 schapen heeft, verder 15 paarden, koeien, kippen, twee varkens etc. Bij Corrie Keijzer is een Belgisch interné, die uitsluitend Fransch spreekt, hetgeen echter geen bezwaar is, noch voor boer, noch boerin, noch uitstekend ont wikkelde dochter, noch voor Kees de Keijzer. Over een gebruik in Den Burg, misschien is herinvoering een tip voor de VW? Op het middenplein hoor ik een conducteursfluit; het blijkt een kellner te zijn, die de gasten van de omliggende hotels waarschuwt dat de omnibus, die correspondeert op de boot van half drie, in aantocht is. Een eigenaardig, echt ouderwetsch gezicht. Texelaars op visite bij de tent: (De jongens krijgen bij hun tent nogal wat visite, en wekken verbazing op bij de nieuwsgierige Texelaars. Zelf beschrijven zij van hun kant het Texelse volk behoorlijk subjectief.) In de Zandkuil stoeien wat Burgsche schoonen; ze toonen zich eerst wat schuw, maar wat later toch weer mak; als wij gaan koken komen ze er om heen staan. Eerst koken we kringzwammen, een ieder is verbaasd dat we paddestoelen eten. (Ze zullen weidekringzwammen bedoelen, Marasmius oreades, gekookt goed eetbaar. Later eten ze ook champignons, "met grijze plaatjes". De Texelaars laten ze er ook van proeven. Deze vinden het wel lekker, maar uit zichzelf beginnen ze er niet aan, kennelijk! Het volgende stuk gaat over de familie Kikkert van Rozenhout.) Ongeveer elf uur komt de aangezegde visite, vrouw Kikkert (de vrouw van den boer) met haar jongste zuster Hanna van Maldegem uit de polder Eierland. Het is een allergezelligste leuke kip; ze is een persoonlijke vriend van J. Daalder bz te Oosterend, een onderwijzer, ons welbekend door zijn gezwam. (Waarschijnlijk kennen ze Daalder's stukjes in De Levende Natuur, een populair natuurtijdschrift dat door Jac. E Thijsse is opgericht. Deze gaan vooral over vogelwaarnemingen, o.a. kwallen etende scholeksters.) Een oorlogsbericht: (De oorlog is dichtbij, zo blijkt uit deze passage. Een hydroplaan is een watervliegtuig.) Bij de boer van Brakenstein praten we gezellig eerst buiten over het onophoudelijke kanongebul der, iets dat ze blijkbaar hier minder gewoon zijn dan wij, en over de Duitsche hydroplaan die in het 22 Historische Vereniging Texel Nummer 90, maart 2009

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 24