- -• 'fr. VERMANINGEN IN OOSTEREND 11. De Waterlandse, vanaf 1672 Vlaams-Water- landse Vermaning (ca. 1558 - 1774) Omstreeks 1558 moet in Oosterend een Water landse Vermaning ontstaan zijn, gezien de lande lijke scheuring in 1557. Deze Vermaning heeft vermoedelijk gestaan op dezelfde plaats als die in 1775 gebouwd is, namelijk aan de Peperstraat. Het was ongetwijfeld een schuurmodel. Deze is gesloopt in 1774. In 1772 blijkt aan de westzijde van deze Vermaning zich de kosterswoning te bevinden. Wat de leraren betreft: zie hiervoor de vermel dingen bij de Vlaams-Waterlandse Vermaning van Den Burg. Dat ook in Oosterend al heel vroeg Doopsgezin den woonden, blijkt uit een rentebrief van 14 juli 1623 als Jan Goosen, wonende t'Oosterent, bij eere ende vromicheijt (in plaats van eed, dus is hij Doopsgezind) belooft jaarlijks 8 gulden rente te betalen aan Frans Jacobsz Hofman. noodzaak de Vermaningen te vergroten. In De Waal is de Vermaning aan het Vermaningspad uitgebouwd tot de welbekende T-vorm. In Oosterend werd besloten de oude Vermaning te slopen en een nieuwe te bouwen. Het bouwjaar, 1775, is in deze Vermaning, eveneens in T-vorm gebouwd, te vinden. De bouwkosten bedroegen 3.931 gulden, 3 stuivers en 14 penningen. Op 29 november 1874 werd door ds. Jacob Huizinga een nieuwe catechisatiekamer op de kraak gerealiseerd. In de winter werden hier de diensten gehouden, zodat er minder stookkosten waren. Zo preekte Huizinga in deze kamer op 24 januari 1875 voor 42 toehoorders. In deze Vermaning wordt nog tweemaal per jaar een dienst gehouden. De Vermaning is tegenwoor dig ook een trouwlocatie en wekelijks wordt er door een drumband geoefend. De Vermaning in Oosterend in 1900 coii. Maarten stoepker 12. De Verenigde Fries-Vlaams-Waterlandse gemeente van Den Burg, De Waal en Oosterend (vanaf 1772) Als gevolg van het samengaan van de Fries en Vlaams-Waterlandse Vermaningen, was er in De Waal en Oosterend niet meer elke week dienst. Dit betekende dat de ene week de zusters en broe ders van Oosterend naar De Waal togen en de vol gende week net andersom. Hierdoor was er de VERMANING IN DE KOOG 13. De Kleine Vermaning (1955 - 1966) Feitelijk buiten het bestek van dit verhaal valt de Kleine Vermaning in De Koog. Voor de volledig heid wil ik deze hier toch kort vermelden. De ker kenraad van de Doopsgezinde gemeente dacht in verband met het toerisme, er goed aan te doen voor de vakantiegangers van Doopsgezinde huize in het toeristencentrum De Koog gelegenheid te 18 Historische Vereniging Texel Nummer 90, maart 2009

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 20