De vermaning in De Waal, met in de muur de herstelde oorlogsschade coii. Maarten stoepker zich aan het huidige Vermaningspad, en is op de kadastrale kaart van 1828 te vinden als perceel 23. Achteraf gelegen aan het Lagerend, slechts bereik baar via een paadje (burepad) langs de perceels- grens. Dit paadje is later het Vermaningspad ge worden. Na 1680 heet deze Vermaning vanwege het samengaan met de Vlamingen van Den Burg Vlaams-Waterlandse Vermaning. Het gebouw met de vorm van een schuurkerk moest in 1722 nodig gerestaureerd worden. De kosten werden op ca. 900,- begroot. Men had zelf slechts 300, -. Van de Vlaamse gemeente van Amsterdam Toren en 't Lam' kreeg men in 1723 300,- subsidie. Daardoor kon de restauratie worden uitgevoerd. Waarschijnlijk is toen ook de kosterswoning verrezen, die in 1772 wordt vermeld. Ook hier is te merken dat men qua naamgeving aan het haspelen slaat, gezien het testament van Cornelis Teunisz Kuijper en Neeltje Lubberts. Zij vermaken op 12 januari 1766 hun bezittingen aan hun kinderen, maar mochten die eerder overlijden, dan aan de Vlaamsche of Waterlandsche Mennonite diaconie van de Waal. In 1774 wordt de schuurkerk vergroot vanwege het samengaan van Friezen met Vlaams-Waterlan- clers. De Friese Vermaning van De Waal werd ge sloten en afgebroken ten behoeve van de uitbrei ding van de Vermaning aan de Kogerstraat in Den Burg. Vermeldenswaard is nog dat bij de omwenteling van 1795 ten aanzien van de kerken door de burgerlijke regering besloten wordt om de grootste kerk van een plaats te gunnen aan de grootste geloofsgemeen schap. Vooral in het zuiden zijn hierdoor grote kerken die beheerd werden door kleine gereformeer de gemeenten, weer in handen van de katholieken gekomen. Ook in De Waal had een kleine revolutie kunnen uitbreken, het aantal Doopsgezinden was inl795 groter dan het aantal gereformeerden. De Doopsgezinden van De Waal hadden dus recht op de grootste kerk, die van de gereformeerden. Van het aanbod van de burgerlijke autoriteiten van Texel hebben zij bescheiden afgezien. Ook uit de volkstelling van 1830 blijkt dat er veel Doopsgezinden op Texel zijn. Het aantal Doops gezinden (inclusief kinderen) is dan: Den Burg 267, Oudeschild 30, Oosterend 124, Den Hoorn 130, De Waal 66, Waalenburg 24, De Koog 38. Totaal 679 Doopsgezinden op 4460 inwoners 15%. Deze Vermaning wordt in 1842 nogmaals vergroot tot dezelfde T-vorm die de vermaningen van Den Burg vanaf 1723 en Oosterend direct bij de bouw in 1775 reeds kenden: een uitbouw aan de lange zijde tegenover de preekstoel. Als de Doopsgezinde gemeente in 1861 besluit een tweede predikant aan te trekken, wordt de stand plaats voor deze predikant De Waal. In 1861 koopt de gemeente daartoe een boerderij aan het Hogerend en verbouwt deze tot pastorie (Hogerend 21). Eind 1861 komt ds. A.W. Huide koper als tweede predikant van de Doopsgezinde gemeente Burg, Waal en Oosterend hier wonen. In 1871 woont de kosteres enige maanden in de pastorie, daar het kostershuis wordt afgebroken en er een nieuw kostershuis met kerkenraadskamer wordt gebouwd. Dit laatste is nu nog als gemeente lijk monument aan het Vermaningspad te vinden. De laatste predikant van de Doopsgezinde ge- Nummer 90, maart 2009 Historische Vereniging Texel 15

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2009 | | pagina 17